Politika

Kako su sankcije Kukiću izazvale političku dramu u Tuzli, ali i šire

Prvi talas sankcija koje su izrekle vlasti SAD zvaničnicima iz BiH izazvele su očekivano veliki broj reakcija. Međutim, prema najavma ono najžešće tek slijedi - lista od još 52 imena.

Ipak, one sankcije koje su uvedene Mirsadu Kukiću, predsjedniku PDA, uzburkale su situaciju u Tuzlanskom kantonu.

Kukić se na američkoj crni listi našao zbog korupcije i koruptivnog djelovanja.

No, ono što stvar čini kompliciranom jeste da Kukićeva PDA čini vlast u Tuzlanskom kantonu.

Zajedno sa PDA vlast čine još i SDP, Naša stranka i SBB. Ova vlast uz muke je uspostavljena kako bi se iz vladajućih struktura izbacila svima omražena SDA.

Formiranje Vlade TK bez SDA, a sa PDA najviše je osporavala Naša stranka koja se vodila svojim principima da ne koalira sa nacionalnim stranakma i njihovim derivatima. Ipak, konsezus se pronašao u programskom djelovanju na koje je pristala i PDA.

Već danas, Naša stranka je krenula u zatezanje. Oni su u saopćenju dali ultimatum Kukiću da se povuče sa čela stranke ukoliko PDA želi da opstane trenutni saziv Vlade koju vodi premijer Kadrija Hodžić (SDP).

Očigledno ni Naša stranka ne želi mijenjati koalicionog partnera, jer je jedina alternativa SDA.

Stav je objavio i tuzlanski SDP, doduše ne do kraja jasan. Oni su u svom saopćenju naveli da podržavaju sankcije koje su uvele SAD, ali istako tako ističu da su u saradnji sa PDA u Skupštini TK usvojili niz antikoruptivnih zakona te formirali Ured za borbu protiv korupcije TK, po uzoru na onaj sarajevski.

Međutim, istakli su da će se o daljim koracima morati izjasniti organi stranke.

Treći koalicioni partner - SBB još se nije oglasio.

Ovu situaciju svakako su jedva dočekali iz SDA i DF-a koji su raspalili po tuzlanskoj trojci koja je u koaliciji sa PDA. Ali, odgovor je u suštini bio da oni nemaju pravo na bilo kakvo 'pametovanje', s obzirom na to da su i oni u koaliciji sa Miloradom Dodikom.

No, nisu Kukić i PDA važni samo za Tuzlanski kanton. Za naklonost Kukića borile su se (bar do jučer) skoro sve stranke. Naime, Kukić je na dosadašnjim izborima bio solidan generator glasova za one kojima bi se priklonio, posebno kada je riječ o izborima za člana Predsjedništva BiH. Dok je Kukić bio u SDA, kandidati ove stranke za člana Predsjedništva BiH dobivali su ogroman broj glasova iz tuzlanskog kraja. Isto se mogli vidjeti i kada je Kukić podržao Fahrudina Radončića.

Posljednjih mjeseci se ponovo vodila 'bitka' za naklonost Kukića. Tako su se, prema nezvaničnim informacijama, iz Centrale SDA Kukiću nudile razne opcije kako bi se priklonio njima. Na naklonost je negdje računao i SDP, kao i SBB.

Sad kad je Kukić na 'crnoj listi' situacija se dramatično mijenja. Hoće li se sve stranke od njega distancirati bit će ubrzo jasno.