Vijesti

Kalesija| Oglasio se Kulanić. I on najavljuje tužbe

Nakon dramatične utrke za načelnika Kalesije trenutni načelnik Sead Džafić (NBL) izgubio je od kandidata SDA Zijada Kulanića i to za samo jedan glas. I to zahvaljujući glasovima mobilnih timova i glasovima poštom.

Zbog toga je Džafić najavio tužbu, jer tvrdi da Kulanić nije uopće smio biti kandidat!? Džafić kaže kako je Kulanić dao lažnu izjavu Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) BiH.

Na te tvrdnje oglasio se i Kulanić, koji također najavljuje krivičnu prijavu zbog kršenja zakona Bosne i Hercegovine koji kaže da se mandati ne kupuju od građana, niti se dobijaju vršenjem pritiska putem medija, već se osvajaju na izborima u skladu sa izbornim zakonom BiH i drugim propisima.

„Mi smo u postupku dokazivanja da je kandidat za načelnika općine Kalesija ispred NBL zahvaljujući manipulacijama u izbornom procesu ostvario trenutni izborni rezultat i da smo kao pobjednici izbora u fazi upućivanja zahtjeva za ponovo prebrojavanje glasačkih listića kako bi u konačnom raskrinkali pravi lik i djelo čovjeka koji poziva na istinu, pravdu i zakonitost.

Istaknut ću samo da je cjelokupan postupak izbora regulisan Izbornim zakonom BiH i podzakonskim propisima koji detaljnije uređuju navedenu oblast, a sam status državnog službenika u izbornom postupku dodatno je regulisan i Zakonom o državnoj službi, u mom slučaju, Zakonom o državnoj službi Tuzlanskog kantona“, navodi Kulanić.

Citira i pojedine dijelove člana 1.8. Izbornog zakona BiH, u kojem se kaže da se „sudije redovnih i ustavnih sudova, tužioci i njihovi zamjenici, pravobranioci i njihovi zamjenici,..., notari, policijski službenici, državni službenici, generalni revizori,...," mogu „kandidovati za javnu izbornu dužnost samo ako prethodno podnesu ostavku na taj položaj ili postupe u skladu sa zakonima koji regulišu njihov status".

„U skladu sa navedenim obzirom da nisam niti sudija redovnog, niti ustavnog suda, niti tužilac ili zamjenik istog, niti da sam notar ili generalni revizor, ja nisam mogao podnijeti ostavku na te položaje, već da sam kao lice koje ima status državnog službenika u općini Kalesija, svoju kandidaturu i cjelokupni izbor, kao puni legalista proveo u skladu sa važećim zakonskim propisima na koji upućuje član 1.8 Izbornog zakona BiH, odnosno sa odredbama Zakona o državnoj službi TK, kojim je regulisan moj status, a u kojem je vezano za izborni postupak u članu 30. stav 2. propisano, citiram: „Prava i obaveze državnog službenika,..., miruju od trenutka kada je imenovan, odnosno izabran, na položaj u bilo kojem zakonodavnom ili izvršnom organu na bilo kojem nivou vlasti u BiH", a u stavu 3. istog člana propisano je da se, citiram: „državni službenik iz stava (2) ovog člana,..., može vratiti na isto ili slično radno mjesto, najkasnije u roku od 30 dana od završetka mandata i prestanka funkcije,...", navodi Kulanić.

On se pita i kako je moguće da se neko ko je „obavezan da prethodno podnese ostavku na položaj, može vratiti na isto ili slično radno mjesto, najkasnije u roku od 30 dana od završetka mandata i prestanka funkcije“?

Kulanić tvrdi da je u njegovom slučaju prekršeni Zakon o zaštiti ličnih podataka i Zakona o slobodi pristupa informacijama.