Katar: Arbitar koji je presudio Kanađanima bio umiješan u namještanje utakmice

Arbitar, koji je presudio Kanadi protiv Belgije u Kataru, bio je i ranije umiješan u kontroverze, uključujući i dovođenje u vezu za namještanje utakmice.

Janny Sikazwe dospio je u centar pažnje nogometne javnosti zbog kontroverznih odluka u meču Kanada – Belgija (0:1) na Svjetskom prvenstvu u Kataru.

Kanadska reprezentacija pretrpjela je nepravedan rezultat zahvaljujući sudiji iz Zambije.

U prvom poluvremenu utakmice, Sikazwe je ispravno dosudio jedanaesterac za Kanadu. Golman Thibaout Courtois je fantastično odbranio udarac Alphonsa Daviesa, ali kanadski tim je tek bio na početku.

Prekršaji unutar šesnaesterca

U prvom poluvremenu potpuno su dominirali s brojnim prilikama i još dva moguća penalam, prenosi Marca.

Bili su čisti prekršaji unutar šesnaesterca. Međutim, Sikazwe je odlučio da ih ne dosudi, čak i putem VAR-a.

Međutim, reprize pokazuju da je sudac trebao svirati oba prekršaja u kaznenom prostoru. Prije nego što je prvo poluvrijeme uopće završilo, pojedini korisnici Twittera počeli su dijeliti vijesti o ovom sucu zbog kojih su se mnogi češali po glavi.

Naime, tako je otkriveno da je Zambijac bio suspendiran zbog žalosnog incidenta koji se dogodio tokom utakmice između Tunisa i Malija 2018. Godine.

Ono što je priredio u jučerašnjem meču blijedo je u poređenju s onim što je napravio tada, u duelu afričkih reprezentacija.

Tokom te zvanične utakmice, sudija je jednostavno odlučio prekinuti duel u 85. minuti! Također je odbio pregledati VAR za potencijalni crveni karton.

Odlučili ga suspendirati

Afrička nogometna federacija (CAF) temeljito je preispitala njegove postupke i odlučila ga suspendirati.

Prije nego što se to dogodilo, on je također bio umiješan u skandale u vezi za namještanje utakmice u afričkoj Lige prvaka između Esperancea i Primiero Agosta.

Sada je ovaj sudac očito odlučio ne svirati dva penala u korist Kanade. Belgija je uspjela prvi gol samo nekoliko minuta nakon drugog propusta sudije.

Ovo skandalozno poglavlje pridodaje se mnogim misterioznim dešavanjima oko Svjetskog prvenstva u nogometu u Kataru.

Može li ovaj sudac igrati još veću ulogu u nastavku turnira? Ako bude tako, cijeli svijet će ga gledati i biti spreman ukazati na njegove nove greške.