Vijesti

KCUS reagirao na pisanje Raporta: Nikad bolje nismo radili

Na jutrošnji članak na portalu Raport o dešavanjima na KCUS-u reagirali su iz ove ustanove.

Raport je objavio članak pod naslovom: Raport otkriva posljednje operacije Sebije na KCUS-u: Pustoši račun, raspoređuje svoje ljude.

Oni tvrde da lažemo. Evo njihovog demanta:

Nije ovo ni prvi ni posljednji put da portal raport.ba piše neistine i nastoji narušiti ugled KCUS-a, a pozitivne pomake u poslovanju ove zdravstvene ustanove predstaviti kao kriminal.

Menadžment KCUS-a, na čelu sa direktoricom prof. dr. Sebijom Izetbegović zatekao je opustošen KCUS 2016.godine. Dugovanja KCUS- a iznosila su cca. 100 miliona KM, tužbe uposlenika Klinike za ortopediju cca. 4 miliona, lažno su prikazane zalihe od 10 miliona KM, a istinski nije bilo zaliha.

Aparati stari po 30 godina, devastirane klinike, očajan odnos prema bolesnicima i duge liste čekanja. Naravno mora se napomenuti da su neki uposlenici KCUS imali ogromne plate u rasponu od 30. 000 KM, 11.000 KM , 9.500 KM, itd.

Privilegovani su napuštali radna mjesta kad su htjeli, odlazili u svoje privatne ordinacije, a nisu imali vremena u KCUS za bolesnike.

Naravno, veliki broj takvih je i odnosio prilične količine materijalnih sredstava i lijekova u svoje privatne ordinacije. Bivši direktori imali su enormno visoke troškove reprezentacija, skupih i nepotrebnih putovanja i izostanaka s posla koji su im bili redovno plaćani.

Jedina istina koju ste naveli je da se riječ OPUSTOŠEN može koristiti ako sada opisujemo ono što smo zatekli početkom 2016. godine u KCUS-u.

Sada je KCUS finansijski konsolidovana ustanova, jedina takva u BIH sa mnogo većim brojem sofisticiranih usluga, operacija i intervencija ali i mnogo širom paletom usluga tercijarnog i sekundarnog nivoa nego ikada.

Navodimo samo jedan od primjera našeg uspjeha: Zatekli smo linearni akcelerator 17 godina star koji se konstantno kvario. Zanovili smo taj aparat, i sada liječimo mnogo veći broj onkoloških bolesnika sa izrazito boljim rezultatima. Liječimo dodatno pacijente iz Tuzlanskog kantona i Brčko distrikta.
Nažalost, povećava se broj oboljelih od malignih bolesti i potrebe za takvom terapijom se povećavaju, pa je sa Klinike za onkologiju i došao zahtjev za dodatnom opremom.

KCUS nikada ne vrši nabavke mimo zakonom predviđenih procedura. Nikada se ništa ne nabavlja bez zahtjeva klinika i svaka nabavka se provodi putem službi sastavljenih od educiranog kadra i specijalista određenih oblasti. Pojam “brzih nabavki” ne postoji i to što navodite je neistina.

Navodi koji se odnose na „štancanje“ ugovora i „betoniranje statusa kadrova“ nisu tačni, zbog toga što je općepoznato da je 01.04.2022. godine na snagu stupio Kolektivni ugovor o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u oblasti zdravstva za područje Kantona Sarajevo, te su poslodavci bili dužni da svoje interne akte usklade sa istim. U skladu sa navedenom obavezom, KCUS je donio Pravilnik o radu; Pravilnik o plaćama i drugim primanjima koja nemaju karakter plaće, kao i novi Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta KCUS-a, a sve u cilju poštivanja odredbi važećeg Kolektivnog ugovora.

Kako su na snagu stupili novi interni akti, stručne službe se bile dužne uskladiti ugovore o radu svih radnika Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu sa istim i to u roku od šest (6) mjeseci, a Generalni direktor je bio dužan da u roku do 6 (šest) mjeseci od dana stupanja na snagu Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta izvršiti imenovanja i raspored radnika na radna mjesta utvrđena ovim Pravilnikom. Shodno navedenih odredbama, stručna služba je postupila u skladu sa istim i uskladila ugovore o radu za svakog pojedinačnog radnika (kao i za Amru Karić koja radi u Službi plana i analize kao samostalni stručni saradnik) sa važećim kolektivnim ugovorom i internim aktima poslodavca u navedenom roku.

Ponavljamo, ne postoji nikakva mogućnost da menadžment odredi bilo kakvu nabavku bez izričitog zahtjeva klinika. Naravno da šefovi i direktori disciplina moraju učestvovati u procedurama vezanim za Javne nabavke, jer baš oni moraju imati uvid u prostore koji su potrebni njihovim bolesnicima i uposlenicima, kao i u nabavci opreme o kojoj specifikacije pišu najbolji stručnjaci.

Važno je napomenuti da su i ranije ljekari učestvovali u procesu Javnih nabavki. Primjera radi, dr. Alen Pilav bio je uključen u gradnju CMB-a i nabavku cca. 65 miliona KM opreme za CMB, kao i direktori hirurških i internih disciplina. Nažalost ta oprema nije knjigovodstveno zaprimljena na šta je ukazala finansijska policija i revizija 2016. godine pa smo mi morali to rješavati.

Na kraju, preporučujemo vam da se uputite u osnove Zakona o javnim nabavkama i pratećim procedurama jer bi vas to možda moglo navesti da pišete istinu.

KCUS nikada nije uspješnije i bolje radio nego u zadnjih skoro 8 godina. To svjedoče hiljade korisnika usluga, ali i svi vrijedni uposlenici KCUS-a.

P. S. Nema u KCUS nikakvog užurbanog rada, radimo istim tempom.