Svijet

Kina je probudila čudovište: Na Dalekom istoku stvara se zastrašujuća vojna sila

Japan je u petak najavio historijsku promjenu svoje sigurnosne strategije, s planovima za masovnu mobilizaciju i jačanje odbrane kao odgovor na rastuće ambicije Kine i Sjeverne Koreje u regiji.

Treći najvećni vojni budžet u svijetu

Revidirana sigurnosna strategija, objavljena u dokumentu vlade premijera Fumio Kishida jasno odstupa od svoje pacifističke sigurnosne doktrine.

Američki saveznik želi biti u mogućnosti eliminirati neprijateljske raketne položaje prije nego što projektili budu ispaljeni, navodi se u planu, prenijele su agencije.

Japanski premijer Fumio Kishida mijenja strategiju odbrane Japana

Japan radikalno mijenja odbrambenu politiku u odnosu na prijetnje iz Kine. Budžet za odbranu će se u sljedećih pet godina gotovo udvostručiti na dva posto ekonomske proizvodnje Japana.

To bi Japanu dalo treći najveći vojni budžet u svijetu nakon SAD-a i Kine.

Nova era odbrane demokratije

Japan opisuje današnje sigurnosno okruženje kao "najozbiljnije i najsloženije" od Drugog svjetskog rata.

Kineska vojna prisutnost u regiji predstavlja "najveći strateški izazov" svih vremena, piše u dokumentu.

Japan se boji da bi Kina jednog dana mogla preuzeti Tajvan, baš kao što je Rusija napala Ukrajinu.

Zabrinjavajuća je i prisutnost kineskih brodova oko arhipelaga Senkaku u Istočnom kineskom moru, koje kontrolira Japan, ali pravo na njega također polažu Kina i Tajvan.

Kishida je "uveo novu eru u odbrani demokratije", napisao je u petak američki ambasador Rahm Emanuel. Dajući "jasnu, nedvosmislenu stratešku izjavu o ulozi Japana kao pružatelja sigurnosti u Indo-Pacifiku".

Ipak, Japan je rekao da se želi držati politike "usmjerene isključivo na samoodbranu", ističući da Japan neće postati vojna sila.