Svijet

Kina u srcu Londona otvara “Zmajevo gnijezdo”. Britanci preklinju kralja Charlesa da ih zaustavi

Narodna Republika Kina planira pretvoriti veliku parcelu zemljišta u samom sjedištu Londona, pokraj poznatog zamka Londonski toranj, u veliki diplomatski kompleks s novom kineskom ambasadom u Ujedinjenoj Kraljevini. Stanari stambenog bloka koji se nalazi na dijelu te parcele strahuju da će biti izloženi cenzuri novih vlasnika koji bi svoj dio kompleksa mogli pretvoriti u sjedište sumnjivih aktivnosti.

Kina kupila veliku parcelu zemljišta u centru Londona

Priča je počela 2018. godine kada je kineska vlada kupila zemljište nekadašnje Kraljevske kovnice novca gdje su se davno radile kovanice britanske funte. Britanska monarhija prodala je zemljište na kojem je bila kovnica nekretninskoj kompaniji 2010. Nije bilo pravnih prepreka da se zemljište dalje proda stranim vlasnicima.

Na zemljištu se danas nalaze zgrada kovnice iz 19. vijeka, uredske zgrade koje nisu u uporabi te stambeni kompleks niskospratnica u sklopu vladina programa stanogradnje za "ključne radnike" u centru Londona, poput policajaca i medicinskih sestara. Stanovi su završeni 1989., a vlasnici su dobili 126-godišnji najam zemljišta na kojem se oni nalaze.

Riječ je o čestoj praksi u Britaniji gdje vlasnici stanova ili kuća posjeduju samu kuću, no zemljište ima odvojenog vlasnika. Sada je njihov zemljoposjednik Narodna Republika Kina. A u uvjetima najma stoji i niz klauzula koje bi se mogle pokazati dosta neugodne po stanare.

Primjerice, vlasnici zemljišta imaju uvjetno pravo ući u stambene prostore u određenim uslovima. A mogu i zabraniti stanarima da vješaju zastave i znakove sa svojih kuća i prozora. Stanari ne smiju uzrokovati "smetnje" zemljoposjedniku ili činiti išta što on može doživjeti kao poziv na rasnu mržnju.

zemljišta
Moguća lokacija kineske ambasade u Londonu

Strah stanara

Oko 300 stanara stambenog dijela parcele strahuje od toga kako će Kina provoditi ta pravila jednom kada pokraj njih sagradi svoju ambasadu, velebno zdanje u koje planira uložiti milione funti.

Kina se posljednjih mjeseci nalazi pod povećalom zapadnih država zbog navodnog uspostavljanja tajnih policijskih stanica širom Evrope i SAD-a. Pomoću njih održava nadzor nad svojim građanima u inozemstvu.

U oktobru ove godine je kineski generalni konzul u Manchesteru potrgao znakove demonstranata koji su ispred konzulata održali demonstracije u znak podrške Hong Kongu. Osoblje konzulata odvuklo je jednog demonstranta, koji je držao satirične slike kineskog predsjednika Xi Jinpinga, u unutrašnjost konzulata i tamo ga je pretuklo, u incidentu koji je i snimljen.

Molba za kralja Charlesa III

Zbog takvog i sličnih incidenata stanari se nadaju da će uspjeti nagovoriti kralja Charlesa III. da zaustavi gradnju ambasade. Te da će otkupiti zemljište natrag u ime britanske krune.

Problem je što se time novi britanski monarh, koji bi trebao biti neutralna figura, uvlači u vanjskopolitičku priču. A koja bi mogla utjecati na odnose između Londona i Pekinga. S druge strane, Charles je kao princ bio izrazito aktivan u planiranju gradnje Londona.

Planiranoj zgradi ambasade usprotivili su se i građani gradske četvrti na kojoj se nalazi parcela - Tower Hamlets. Ta četvrt ima najveći postotak muslimanskog stanovništva od svih londonskih četvrti. U znak protesta protiv nove diplomatske zgrade predložili su preimenovanje ulica koje okružuju planiranu ambasadu. Kako bi novi nazivi izrazili podršku ujgurskoj manjini u Xinjiangu i borcima za demokratiju u bivšoj britanskoj koloniji Hong Kongu.

Prijedlozi su uključivali imena Tiananmen Square, prema lokaciji slavnih, nasilno ugušenih protesta u Pekingu 1989., Uyghur Court, Hong Kong Road i Tibet Hill, prema još jednoj pokrajini u kojoj Kineska komunistička partija redovito krši ljudska prava. Kina je od britanskih vlasti tada tražila zaštitu od "maltretiranja".

Stanari na kineskoj parceli zabrinuti su i zbog svoje sigurnosti. Jer njihove kuće de facto služe kao tampon-zona između ambasade i potencijalnih demonstranata, terorista, napadača i drugih prijetnji. "Ostavili su nas u limbu, uništili vrijednost naših domova i sada smo zaglavili", rekao je za CNN jedan od stanara.