Vijesti

Ko je i kako ukinuo policijski sat i zašto se sada svi peru od te odluke?

Naglo ukidanje policijskog sata u Federaciji BiH izaziva brojne reakcije, čini se više zbog načina na koji je ukinut nego zbog same činjenice da ga više nema.

Naime, postala je misterija ko ga je na kraju ukinuo i na osnovu čijeg mišljenja.

Krenimo redom.

Ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH Aljoša Čampara predložio je ukidanje policijskog sata prije tri dana i to od 4. maja.

Već dan nakon toga održava se sjednica Federalnog štaba civilne zaštite na kojoj se policijski sat ukida i ta odluka stupa na snagu odmah danom donošenja. Međutim isti dan, Goran Čerkez, pomoćnik ministra zdravstva FBiH kaže da takvu odluku oni nisu podržali te da je preuranjena.

Slično je kazao i federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić.

Mandić: Koji su stručnjaci odobrili odluku?

”Federalno ministarstvo zdravstva nije donijelo preporuku i možda je trebalo naći neku drugu soluciju, ali mi nismo o tome raspravljali i mislim da je to trebalo postupno ublažavati. Federalna uprave civilne zaštite je donijela takvu mjeru, ali ja se nadam da su imali argumente”, kazao je on.

Potom se oglasio i načelnik Federalnog štaba civilne zaštite Fahrudin Solak.

Solak: Ni on nije otkrio koji su stručnjaci rekli da je ok ukinuti policijski sat

"Cijenili smo da je situacija dobra i na osnovu dosadašnjih podataka, ublažili smo mjere. Federalni štab ima stručnjake iz raznih oblasti koji mogu da razgovaraju o svim temama. Svjesni smo da je danas svjesnost stanovništva na većem nivou. Svakako ostaju restrikcije za mlađe od 18 i starije od 65 godina, sa izuzecima koje smo naveli i ostaje zabrana za mnoštvo objekata i smatrali smo da je moguće sve to iskontrolirati. Kolege iz Federalne uprave policije usaglasili su se da im je jednostavnije ovako", poručio je Solak.

Ko su ti stručnjaci i koji su to epidemiolozi, ako nisu oni iz Ministarstva zdravstva FBiH, odlučili da je ok ukinuti policijski sat odmah.

Čampara: Ukidanje predložio od 11. maja

Kontaktirali smo ministra Čamparu. On je za Raport kazao da nam on ne može reći zbog čega je policijski sat odmah ukinut, jer je predložio postepeno ukidanje od 4. maja te nam proslijedio prijedlog njegove odluke koja je otišla u Federalni štab. Čampara nije dalje htio komentirati odluke Štaba, smatrajući da u njemu sjede kompetentni epidemiolozi koji znaju šta rade.

„Ipak, drago mi je zbog građana da je takva odluka donesena. Mislim da su građani samosvjesni situacije i da će se i dalje pridržavati svih propisanih mjera, od nošenja maske, do držanja distance. Građani su i do sada pokazali da su odgovorni, civilizirani i da se tako ne ponašaju, teško da bismo pandemiju zaustavili na drugačiji način – represijom i silom“, rekao je Čampara.

U odluci koju nam je poslao navodi se da FMUP predlaže da se policijski sat od 4. maja prvo skrati (da važi od 22 sata do 5 sati), a da se tek od 11. maja ukine totalno, ukoliko to epidemiolozi preporuče.

Pokušali smo kontaktirati i Gorana Čerkeza, međutim on se ne javlja na telefon niti odgovara na naše SMS poruke.