Ekonomija

Kune odlaze u historiju: Od subote u ponoć nova pravila. Provjerite šta se mijenja

kune odlaze u historiju u ruci drži novčanice kuna od 200 kuna

Od 1. januara 2023. kada je Hrvatska ušla u eurozonu, trajao je period dvojnog opticaja koji završava 14. januara u ponoć. Tokom tog perioda bilo je moguće prilikom gotovinskih transakcija istovremeno uz euro, koristiti i gotov novac kune kao zakonsko sredstvo plaćanja. Primatelj plaćanja bio je dužan za plaćanje gotovim novcem kune ostatak vratiti u gotovom novcu eura. Sada kune odlaze u historiju.

Gdje i kako mijenjati kune od 15. januara

Jednako kao i papirnati novac, i kovanice se mogu slobodno do ponoći koristiti, a nakon toga, ako nešto ostane, cijelu ovu godinu može se mijenjati za eure u bankama, u pošti te Fini, a sljedeće tri godine u Hrvatskoj narodnoj banci.

Glavnu ulogu u postupku zamjene valute imat će banke, Fina i Hrvatska pošta. U njihovim će se poslovnicama tokom prvih dvanaest mjeseci od dana uvođenja eura moći bez naknade uz primjenu fiksnog tečaja konverzije provesti zamjena valute. Broj novčanica i kovanica kuna koje će se moći zamijeniti za eursku gotovinu u jednoj transakciji bez naknade bit će ograničen na najviše 100 novčanica i 100 kovanica u Hrvatskoj pošti i Fini. U bankama će se zamjena moći vršiti bez naknade za neograničeni broj komada. Građani će kunsku gotovinu moći bez ograničenja i naknada konvertirati u eure polaganjem novca na bankovne račune.

Od 1. januara 2024. godine banke, Fina i Hrvatska pošta prestaju pružati uslugu zamjene valute. Novčanice i kovanice kuna moći će se zamijeniti samo kod HNB-a, i to također bez naknade. HNB će trajno mijenjati novčanice kuna. Kovanice će se moći zamijeniti u roku od tri godine od dana uvođenja eura, odnosno do 31. decembra 2025. godine.

Novosti na bankomatima

Cijelu ovu godinu trgovci su u obvezi iskazivati cijene u eurima i kunama. Slično vrijedi i za sve druge poduzetnike i institucije. Dvojno iskazivanje cijena u kuni i euru je obaveza koja je u Hrvatskoj započela 5. septembra 2022. Ta će obaveza trajati sve do kraja 2023. godine. To je ključni mehanizam zaštite potrošača u procesu zamjene hrvatske kune eurom.

Također tokom 2023. banke će na zahtjev svojih klijenata koji kod njih imaju otvoren račun, bez naknade provoditi uslugu zamjene gotovog novca kune u euro uz istovremenu uslugu pologa na račun u euru uz primjenu fiksnog kursa konverzije, sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje.

Od 15. januara trebali bi biti u funkciji svi bankomati koji privremeno nisu radili zbog uvođenja eura. S obzirom na to da je u periodu prilagodbe građanima bio dostupan manji broj bankomata njihovih banaka u odnosu na redovno poslovanje, od 15. decembra 2022. do 15. januara 2023. nije se naplaćivala naknada za podizanje gotovine debitnim karticama na bankomatima drugih banaka. No, od ponoći i to se mijenja.

Bankomati će zasad davati samo novčanice od 10 i 20 eura. Od aprila dodat će im se i novčanice od 50 eura. Novčanica od stotinu eura nudit će se samo iznimno i to na mjestima gdje bankari procijene da puno ljudi podiže puno novca.