Region

Lavrov dolazi u Beograd, ali pojavili su se problemi: ‘Provocira. Gura prst u oko Zapadu!’

Iako svjestan da posjetom u osjetljivom trenutku Srbiju dovodi u nezavidnu poziciju, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov ne namjerava otkazati posjetu. Poznavatelji vanjskih i unutrašnjih prilika slažu se da je ovo provokacija Zapadu i da je Srbija samo iskorištena kao sredstvo, piše Blic o posjeti koju će EU i SAD, svjesni su u Srbiji, budno pratiti.

Samo tri posjete

Lavrov bi u Srbiju trebao doći 7. juna, a od invazije na Ukrajinu, koja je započela 24. februara, ruski šef diplomatije posjetio je samo tri zemlje: Kinu početkom marta, Indiju početkom aprila i Bliski istok 30. maja.

Kako navodi Net.hr, tako bi Srbija mogla biti prva zemlja Evrope na koju je Lavrov kročio otkako je počeo rat, kaže Blic te doznaje i kako će ruski ministar provesti vrijeme u Beogradu: najprije bi se trebao sastati s državnim vrhom, a najavljeno je i da će učestvovati na prijemu povodom Dana Rusije koji 7. juna koju organizira Ruska ambasada u Beogradu.

Koliko je situacija delikatna, dao je naslutiti i sam predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je danas u Bratislavi rekao da se "komplicira posjeta Sergeja Lavrova".

U toku su velika geopolitička previranja u okviru kojih SAD i EU svako malo otvoreno traže od Srbije da, kao kandidatkinja za EU, uskladi svoju vanjsku politiku s onom koju vodi Brisel i da uvede sankcije Moskvi.

U svemu tome, logično se zapitati: šta ova posjeta znači za Moskvu, a šta za Beograd, kao i - hoće li Evropa to mirno gledati?

Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, rekao je za Blic da je ovaj posjeta 'prst u oko Zapadu'.

"Osim po arapskom svijetu, Lavrov je slabo bilo gdje drugdje putovao, posebno ne po Evropi, niti je posjetio zemlju koja pretendira na članstvo u EU. U trenutnoj situaciji, ova njegova posjeta više koristi Rusiji nego Srbiji. Pod snažnim smo pritiskom Zapada da se priključimo sankcijama, i posjet ruskog ministra vanjskih poslova je loša poruka', smatra Popov.

Pitanje je i kako će ovu posjetu protumačiti EU, a Popov kaže kako sigurno nije slučajno da je posjeta uslijedio u vrijeme kada su ruski državnici širom svijeta nepoželjni gosti.

"Ovo je poput inaćenja, ionako imamo probleme s EU, a ovo je dodatna kap koja sve može pogoršati. Rusi ovim posjetom žele poručiti 'Ovo je naše područje interesa', i tako na svoj način pokušavaju obilježiti teritorij. Vjerujem da se pritisci na Srbiju odvijaju iza kulisa, a ovo će ih dodatno pojačati", smatra Popov.

Osim posjeta Lavrova, Rusija svoju poziciju u odnosu na Srbiju nastoji zadržati, na prvi pogled, dobronamjernim izjavama. Tako je nedavno patrijarh moskve i cijele Rusije Kiril podsjetio na bliske odnose Beograda i Moskve, a ubrzo je ruski ambasador u Srbiji, Aleksandar Bocan Haračenko, tobože zabrinuto zaključio da njegova zemlja "razumije taj nevjerojatni pritisak Zapada na Beograd i težak položaj u kojem se Srbija nalazi".

Red toplih poruka

Red toplih poruka prati red prijetnji, pa je tako nedavno Marija Zaharova povodom mogućih srbijanskih sankcija Rusiji ocijenila da "ako je riječ o onima koji se proglašavaju našim prijateljima, onda je to nemoguće razumijeti".

Ne izostaju ni poruke iz EU i SAD. Prije dva dana specijalni je izaslanik SAD-a za Balkan, Gabriel Escobar, poručio da od Srbije očekuje uvođenje sankcija Rusiji.

U kontekstu svega toga, posjet Lavrova je pravi izazov, ocjenjuje za Blic programski menadžer Centra za evropsku politiku Strahinja Subotić.

"Ovo je način da Rusija pokaže eksterni legitimitet i to da joj nije cijela Evropa okrenula leđa. Nama ta posjeta stvara dodatne probleme i pokazuje da nema besplatnog ručka. Vjerujem da Srbija nije oduševljena jer joj u ovom trenutku dolazi persona non grata, ali važno je podsjetiti i da ovome prethodi razgovor s Vladimirom Putinom oko cijena plina", ističe Subotić.

Napominje i da će EU tumačiti ovu posjetu ovisno o tome kako će on biti organiziran.