Vijesti

Ludi El Clasico: Real Madrid u odličnom meču slavio nakon produžetaka

Sjajni El Clasico na neutralnom terenu u Rijadu pripao je Realu. Pobjednik će u nedjelju igrati finale španskog Superkupa protiv pobjednika današnjeg ogleda između Athletic Bilbao i Atletico Madrida.

Oba trenera izveli su najjače snage, Ancelotti je neposredno uoči dvoboja ostao bez Davida Alabe koji je osjetio bol u mišiću, pa je na njegovo mjesto uskočio Nacho Fernandez. Xavi, koji se vratio u Saudijsku Arabiju što je nedavno preuzeo Barcelonu, imao je napokon širi izbor igrača, oporavili su se Pedri i Fati. No, obojica su krenuli su klupe, a debitantski nastup upisao je Ferran Torres, 55 miliona eura vrijedno pojačanje iz Manchester Cityja, pišu sportske novosti.

Vječna vezna linija Kraljevskog kluba, Modrić - Casemiro - Kroos, nametnula je ritam na otvaranju utakmice, vodeća momčad LaLige bila je osjetno bolja. Jedino što im je nedostajala preciznost u završnici. Prvi je zaprijetio Karim Benzema, francuski centarfor je potegnuo sa 20 metara, lopta je završila preko gola, zbilo se to u drugoj minuti dvoboja. Iz slične situacije, ali s desne strane pokušao je Asensio u 8. minuti, učinak je bio isti, lopta je preletjela vrata.

Luka Modrić od prve minute bio je vrlo raspoložen, imao je nekoliko minijatura, a u 12. minuti sjajno je izbacio Viniciusa u kontru, Brazilac je pobjegao obrani Katalonaca, ipak sustigao ga je Araujo i Vinicius na kraju nije uspio izvesti udarac kako bi htio, pa je njegov pokušaj s 10-ak metara završio u naručju Ter Stegena.

Od igrača u plavo-crvenim dresovima malo smo vidjeli, u 18. minuti ukazao se Dembele, pobjegao je po lijevoj strani, oštro je ubacio, ali je Nacho na pet metara bio najviši i izbacio u korner iz kojeg se rodila nova prigoda Reala, odlično su istrčali kontru Benzema, Vinicius i Asensio, potonji je pucao s ruba kaznenog prostora te prebacio gol.

I onda napokon pogodak. Busquets je neoprezno izgubio loptu u krugu centra, Benzema ju je izbio do Modrića, koji je odmah odigrao za Francuza. Najbolji strijelac Reala u pravi trenutak proigrao je Viniciusa na lijevoj strani, Brazilac je ovog puta uspio napraviti dovoljan razmak od Arauja i u trećem dodiru rasparao je mrežu nemoćnog njemačkog vratara Katalonaca.

Nakon tog gola Barcelona uspjela vratiti u igru. Preuzeli su kontrolu i stvarali zanimljive situacije pred Courtoisom, Luuk de Jong imao je čisti zicer nakon ubačaja raspoloženog Dembelea. Nizozemac je glavom s pet metara pucao ravno u belgijskog vratara. Real je svjesno ili ne, ostavio loptu Kataloncima, koji su to iskoristili. De Jong je još jednom pokušao glavom, Courtois je obranio. Dembele je u jednom trenutku povaljao pola obrane Madriđana, ali njegov udarac završio je u bloku Nacha. No, za upornost su nagrađeni u 42. minuti.

Bio je to s(p)retan pogodak Luuka de Jonga, koji je natrčao na ispucanu loptu Militaa, ona se od Nizozemca odbila u vratnicu, pa u mrežu. Opet je začetnik te akcije bio Dembele. Na odmor se otišlo s 1:1 nakon vrlo zanimljivih 45 minuta.

U drugi dio Xavi Hernandez ušao je s dva osvježenja, umjesto F. de Jonga i Torresa ušli su Pedri i Ezzalzouli. Barcelona je nastavila u istom ritmu kako je završila prvi dio. Nametnuli su se od prve sekunde, Dembele je pucao sa 16 metara preko gola, puno opasniji bio je Pedri u 49. minuti, njegov pokušaj s 18 metara prohujao je pored vrata, teško bi to Courtois obranio da je mladi veznjak bio precizniji. Nakon toga Real je uspio vratiti ravnotežu u igru, nisu doduše stvarali neke opasnosti pred Ter Stegenom, ali i zauzdali su i suparničke pokušaje. Dvoboj je ušao u mirniji tok što se tiče šansi, ali s puno više prekida.

Treneri su osjetili da je vrijeme za izmjene, Luuka de Jonga zamijenio je Ansu Fati, dok je Ancelotti izvadio Asensia i stavio Rodryga koji je već u prvom dodiru s loptom kreirao prigodu Benzemi, koji je s 14 metara s desne strane pogodio suprotnu stativu. Bio je to nagovještaj novog vodstva Kraljeva. Opet je Benzema bio u centru pozornosti, prvo je nakon dodavanja Mendyja pucao s 12 metara, Ter Stegen sjajno je obranio, lopta se odbila na desnu stranu do Carvajala koji iz prve vraća na pet metara, gdje se našao Benzema i zabija za vodstvo.

Nagnalo je to Xavija na preuzimanje rizika, umjesto Gavija i Alvesa ušli su Nico Gonzalez i Memphis Depay. U 82. minuti uz ovacije s tribina izašao je Luka Modrić. Zamijenio ga je Valverde, a samo minutu kasnije izjednačenje. Ansu Fati pogodio je glavom s pet metara nakon savršenog ubačaja Danija Alvesa. Do kraja utakmice nije bilo promjene rezultata pa je dvoboj otišao u produžetke.

Barcelona je i dalje tražila put do pogotka, napadali su, stvarali gužve pred vratima Kraljevskog kluba, a onda je u 98. minuti sjevnula kontra igrača u bijelim dresovima. Casemiro je odigrao za Rodryga koji je ušao u šesnaesterac, dao povratnu loptu na deset metara, Vinicius je preskočio i prevario Ter Stegena, a Valverdeu je ostala samo egzekucija.

Uslijedio je brzi odgovor Katalonaca, Busquets je potegnuo s 18 metara, Belgijac je to odbio do Dembelea koji je odmah pucao iskosa, ali se Courtois opet iskazao sjajnom obranom. Uzbudljivo je bilo u završnim minutama, Fati je makazicama skoro izjednačio, a u kontri je Rodrygo imao čisti zicer i pucao pokraj gola, na kraju bez posljedica.

Druga utakmica polufinala igra se danas u 20.00, a sastaju se Atletico Madrid i Athletic Bilbao. Finale je na rasporedu u nedjelju.