Svijet

Lukashenko upozorio NATO: Idemo u rat ukoliko Rusija bude napadnuta

Rusija je poslala hiljade vojnika u Bjelorusiju, ali autoritarni čelnik zemlje rekao je u petak da će biti rata samo ako se "počini agresija protiv Bjelorusije" ili "našeg saveznika Rusije".

"Ako se naša zemlja suoči s agresijom, ovdje će biti stotine hiljada ruskih vojnika koji će braniti ovu svetu zemlju zajedno sa stotinama hiljada Bjelorusa", rekao je predsjednik Alexander Lukashenko u nacionalnom obraćanju.

Ruske trupe, kao i dva bataljuna raketnih sistema zemlja-zrak S-400, borbenih aviona Suhoj Su-35 i raketnog sistema Pancir, prema ruskom ministarstvu odbrane, navodno su u zemlji radi sljedećih zajedničkih vježbi mjesec.

Zabrinutost je da će te snage, plus više od 100.000 ruskih vojnika okupljenih oko Ukrajine, biti pokrenute protiv Ukrajine ako Rusija ne uspije u svojim zahtjevima da preoblikuje evropske sigurnosne odnose i da osigura sferu utjecaja nad svojim bivšim carstvom na istoku Evrope.

Sjedinjene Države sve su alarmantnije upozoravale na namjere Rusije i pomno prate raspoređivanje u Bjelorusiji.

"Oni su duž cijele bjeloruske granice", rekao je američki predsjednik Joe Biden novinarima ranije ove sedmice.

Glasnogovornik američkog State Departmenta Ned Price rekao je u četvrtak da "deseci hiljada" ruskih vojnika "preplavljuju ono što bi trebalo biti suverena, neovisna zemlja - to je Bjelorusija - u položaju koji bi Rusiji omogućio brzo kretanje iz više smjerova u Ukrajini ako tako odluči.”

Bjelorusija i posebno Lukašenko potpuno su ovisni o Rusiji. Ruski predsjednik Vladimir Putin jedan je od rijetkih Lukašenkovih saveznika i pomogao mu je da prebrodi ogroman val protesta nakon pokradenih predsjedničkih izbora 2020. godine.

"Kremlj koristi Lukašenkovu slabu poziciju za svoje političke svrhe - da proširi svoj utjecaj", izjavila je za POLITICO prognana opoziciona čelnica Svetlana Tikhanovskaya. "Trenutno je Lukašenko slabiji nego ikad."

Rekla je da Lukašenko "želi pokazati svoju lojalnost" Putinu dopuštajući raspoređivanje vojnika, te ga je optužila da pokušava stvoriti prijetnje iz inozemstva - u govoru u petak napao je Zapad, Poljsku i Litvu jer predstavljaju opasnost za njegovu zemlju.

"[Državna] propaganda naporno radi na zastrašivanju Bjelorusa, ali niko ne shvata ozbiljno Lukašenkove riječi", rekla je.

Unatoč zabrinutosti oko Putinovih namjera, za koje je Biden rekao da su "malo poput čitanja listova čaja", Lukašenko je inzistirao da ne želi rat, rekavši: "Ne daj Bože da se borim protiv" Ukrajine.

Ali upozorio je da Zapad nastoji “utopiti u krvi rusko-ukrajinsko bratstvo, naše slavensko bratstvo”, dodajući: “Ali vratit ćemo Ukrajinu u krilo Slavena. Definitivno ćemo to učiniti.”

Unatoč kritikama Tihanovskaye i zabrinutosti Zapada da je on Putinova marioneta, Lukašenko se suočava s malo domaćeg otpora svom čvrstom savezu s Rusijom. U četvrtak su službe za zaštitu ljudskih prava objavile da u zemlji ima 1000 političkih zatvorenika.

“Ova sramotna prekretnica odražava trajni udar Lukašenkovog režima protiv njegovog vlastitog stanovništva. Osim toga, mnoge hiljade protestanata pobjegle su iz zemlje kako bi izbjegle progon”, navodi se u priopćenju diplomatske službe EU.