Politika

Mandić pokušao pojasniti proces ulaska u BiH i kriterije za određivanje karantina

U protekla 24 sata u FBiH testirano 605 uzoraka, a 21 je pozitivno na Covid-19, saopćeno je danas na konferenciji za medije Kriznog štaba.

Ministar Vjekoslav Mandić pojasnio je proceduru ulaska u BiH i smještaja u karantin:

"Federalni štab je donio naredbu da sve osobe koje ulaze u BiH moraju biti smješteni u oprativne karantene. Praktično sve osobe koje ulaze u BiH, zadržavaju se u šatorskim prostorima. Podaci se šalju radi izdavanja rješenja o karantenu, te se provode do kantona gdje je određena karantena. Rješenjem se propisuje karantena od 28 dana, dvostruki inkubacioni period".

Mandić je kazao da je 14. aprila stigla preporuka od WHO-a za takvu proceduru.

"Međutim, mi smo 14. aprila dobili preporuku od WHO i proslijedili je, a kaže se da se karantena može smanjiti na 14 dana. Upoznali smo Vladu FBiH o tome kako ovo funkcionira na terenu, kao i sa problemima s kojima se suočavamo te je donesen set zaključaka", kazao je Mandić.

Sanjin Musa, šef Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH na pressu Kriznog štaba FBiH, kazao je da je od početka pandemije 10.562 testiranih uzoraka, a virus je potvrđen kod 760 osoba.

Prema spolnoj strukturu do 54 posto su žene, a 46 posto su muškarci.

Najviše zaraženih je u Hercegovačko-neretvanskom kantonu - 232, u Sarajevskom kantonu - 102, u Zeničko-dobojskom kantonu -102, u Tuzlanskom kantonu -82, u Zapadno-hercegovačkom kantonu - 80,  u Unsko-sanskom kantonu - 68, u Kantonu 10 - 36, u Srednjo-bosanskom kantonu - 35, u Bosansko-podrinjskom kantonu - 20 i u Posavskom kantonu najmanje - troje.

Ukupno je u Federaciji BiH hospitalizirano 66 pacijenta, od čega je devetero na respiratoru. Oporavljena su 132 pacijenta. Podaci govore da su od 32 smrtna ishoda - 18 muškog, a 14 ženskog spola.

Što se tiče starosne strukture dobi, 22 preminula pacijenta je u dobi preko 65 godina.