O gorućim političkim pitanjima za Federalnu televiziju govorila je delegatkinja HDZ-a Bosne i Hercegovine u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Marina Pendeš.
Nije samo javnost zbunjena - zbunjeni smo i mi koji direktno sudjelujemo u Zastupničkom i Domu naroda, izjavila je Pendeš, odgovarajući na pitanje o postojanju vladajuće većine ili jasno definirane državne koalicije.
Izazovi traju dvije godine
„Kad govorimo o vladajućoj većini, često se dešavalo da smo se mi pitali da li postoji uopće vladajuća većina i u posljednje dvije godine.
Zavisno od aktivnosti Vijeća ministara i od zakona koji su se usvajali u državnom parlamentu. I u Domu naroda često se dešavalo da nismo uvijek imali sve izaslanike koji su glasali o određenim zakonima, a koji su dio većine na istoj strani.
Tako da moram kazati da se mi već u posljednje dvije godine susrećemo s tim izazovima, da nismo 100 posto sigurni kad možemo očekivati vladajuću većinu u 100 posto kapacitetu“, kazala je ona za Dnevnik D.
Upitana ko je kreator i ko je uvjetovao ovu političku krizu, naglašava da se u posljednje dvije godine stvorila takva atmosfera da niko nikome ne vjeruje.
"To je pitanje za one koji su otpočeli proces smjene Nebojše Radmanovića i koji zahtijevaju smjenu Elmedina Konakovića i dva ministra iz reda SNSD-a u Vijeću ministara.
Bave se posljedicama
Nekad se desi da se svi mi bavimo posljedicama i ne možete uvijek prepoznati onaj pravi izvor problema, odnosno pravi uzrok, jer su to određene aktivnosti koje se nisu desile jučer i nisu se desile u posljednja dva mjeseca.
One nisu od koristi nijednoj političkoj stranci, a da ne govorim nijednom konstitutivnom narodu“, smatra Pendeš.
Objasnila je i razloge zašto HDZ i SNSD i dalje ostaju partneri.
"Pa, mi imamo partnere sa kojima smo partneri - to su Trojka i SNSD na državnom nivou. Vanjskopolitički ciljevi HDZ-a BiH su jasno definirani kroz naš program, kroz HNS. To su Evropska unija i NATO.
Naravno, nemamo punu saglasnost i konsenzus oko NATO puta, iako se mi zalažemo za NATO put, ali smo imali konsenzus oko evropskog puta, oko 'evropskih' zakona i u tom smislu mi još uvijek vjerujemo da se može napraviti značajniji iskorak kako bi u narednom periodu, bar do 15. ovog mjeseca, se na Zastupničkom i na Domu naroda našla još ova preostala dva zakona, kad govorimo o evropskoj agendi, da se imenuje glavni pregovarač, da se usvoji budžet, koji je jako bitan za sve nas u BiH zbog unutrašnje stabilnosti BiH. I u tom smislu mi i Trojku i SNSD doživljavamo kao naše koalicijske partnere“, kaže Pendeš.
Rješavati za stolom
Dalje je istaknula da, ako postoji koalicija na državnom nivou, nije potrebno razgovarati putem medija i društvenih mreža, otvorena pitanja ili nesuglasice treba rješavati u parlamentu i za pregovaračkim stolom.
„Mislim da je to atmosfera koja nikome neće donijeti dobra, i mislim da je opet nužno razgovarati. Možda se nađe neko rješenje. Nije suština u smjenjivanju“, navela je ona.
Na jednoj od sljedećih sjednica Doma naroda trebala bi se naći inicijativa o smjeni Nikole Špirića iz Kolegija.
Pendeš je poručila da je HDZ generalno protiv smjena i protiv, kako kaže, nametanja nekih nasilnih rješenja.
Na pitanje je li u ovoj zamršenoj situaciji opcija - HDZ, SNSD, SDA, odgovorila je:
"To ja ne mogu govoriti. Niti mogu o tome razmišljati. Mi na državnom nivou trenutno smo u koaliciji sa strankama s kojima jesmo u koaliciji. Dobro sarađujemo i sa jednim i sa drugim blokom. Sad nam je jedini problem što između ta dva bloka postoji određeni problem.
Kaže da ima osjećaj da "neko ko je pokrenuo određene aktivnosti, kad se govori o smjeni, o rekonstrukciji, to nije dobro izanalizirao, jer nije sigurna da se može u potpunosti implementirati nečije nakane i želje".
Gube vrijeme
"Žao mi je što gubimo vrijeme jer smo već prošle godine izgubili osam mjeseci. Isto tako u državnom parlamentu, mislim na Dom naroda, koji skoro osam mjeseci nije radio zbog sličnih stvari“, dodaje Pendeš.
Istakla je da za HDZ BiH, iako je Zakon o Južnoj interkonekciji usvojen, to pitanje "nije završena priča".
„S posljedicama će se suočiti oni koji su napravili ili da kažem pokazali silu demokratije u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Naravno, da biste vi napravili projekt južne plinske interkonekcije, vi morate razmišljati o tome da napravite međunarodni sporazum, da se još puno toga odradi.
E, sad, to je slično ovo što se radi na državnom nivou. Znači, aktivnosti neke, samo zato što imate dovoljan broj ruku i ne poštujete koalicijskog partnera - rezultira određenim posljedicama“, kategorična je Pendeš.