ai

Mark Zuckerberg kuje pakleni plan koji bi sve mogao staviti na kocku

U ljeto 2023. na tržištu se pojavilo ime Llama 2 i privuklo pažnju tehnološkog svijeta. Llama 2 je sljedeće izdanje Metinog (Facebook) modela umjetne inteligencije, potencijalnog suparnika OpenAI-jevom GPT-4, ocu ChatGPT-a.

U početku je Llama pokrenuta samo za istraživače, ali nakon što je procurila na internet, programeri su počeli preferirati ovaj generativni AI model jer je besplatan, za razliku od velikih jezičnih modela (LLM) OpenAI-ja, Googlea i Anthropica koji zahtijevaju naknadu. Tačnije, Llama je otvorenog koda, što znači da istraživači, programeri i drugi korisnici mogu pristupiti temeljnom kodu kako bi ga koristili, modificirali ili poboljšali. Ovo je velika kocka Marka Zuckerberga kada je u svom finansijskom izvještaju za treće tromjesečje 2024. Meta najavila da planira potrošiti kapital za cijelu godinu do 40 milijardi dolara, uključujući milijarde dolara za izgradnju modela Llame. To je zbunilo mnoge dioničare jer Meta daje besplatnu Llamu hiljadama firmi, uključujući divove kao što su Goldman Sachs, AT&T i Accenture. Trenutno mnogi ulagači još uvijek pokušavaju shvatiti kako će Meta povratiti svoj kapital kada potroši milijarde dolara na ovo kockanje.

Metin glavni naučnik za umjetnu inteligenciju Yann LeCun zajedno s potpredsjednicom za istraživanje umjetne inteligencije, Joelle Pineau, žele da Llama 2 bude široko izdanje otvorenog koda. Ovi stručnjaci vjeruju da će izrada Llama 2 otvorenog koda omogućiti modelu da postane robusniji, brži i po nižoj cijeni. Konkretno, ova strategija može pomoći Meti da uhvati korak u utrci za generativnom umjetnom inteligencijom, za koju se smatra da daleko zaostaje za svojim konkurentima. Međutim, neki stručnjaci kažu da kada su kupci navikli na besplatan proizvod, teško im je prihvatiti plaćanje onoga što koriste. Tada je rizik od otmice modela za izvođenje kibernetičkih napada ogroman.

Kocka se

U početku, Metino puštanje Llame kao otvorenog koda izazvalo je zabrinutost mnogih naučnika i političara. Mark Zuckerberg lično je morao otići i prikupiti mišljenja, ali na kraju je osnivač bio taj koji je donio konačnu odluku o izdavanju Llama 2 kao modela otvorenog koda.

“Vjerujem da će se, ako ekosistem bude otvoreniji, otvoriti veći napredak”, rekao je izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg.

Priča se da kockanje Marka Zuckerberga ima određene prednosti. Do trenutka kada je Llama 3 objavljen 4. jula 2024., brzina i tačnost ovog otvorenog koda gotovo su sustigle njegove konkurente i na neki način čak nadmašile modele OpenAI-ja i Anthropia. Te su prednosti posljedica toga što Meta koristi javno dijeljene podatke s milijardi Facebook i Instagram računa za treniranje svojih AI modela. Iako je razvoj Llama potaknuo filozofsku raspravu o modelima umjetne inteligencije otvorenog koda, koji su često transparentniji, fleksibilniji i isplativiji, vjerovatno će biti osjetljiviji na zloupotrebu sa zatvorenim modelima, koji su često strože kontrolirani, ali im nedostaje transparentnosti i skuplji su za razvoj.

Međutim, prema mnogim stručnjacima, Mark Zuckerberg vjerovatno će uložiti svu svoju energiju u ovo novo kockanje, slično onome što je osnivač radio s digitalnim svemirom. Iako je ChatGPT još uvijek najpoznatiji svjetski alat za chatbot, Llama modeli otvorenog koda činili su većinu Metinih proizvoda i usluga koje milijarde korisnika koriste svaki dan.

Od Metinog AI asistenta dostupnog na Facebooku, Instagramu, WhatsAppu, Messengeru do AI chatbotova AI Studija. Čak su i Metine poznate Ray-Ban naočale nedavno koristile alat za pomoćnika za razgovor, a opcija u slušalicama Quest koja korisnicima omogućava postavljanje pitanja o svojoj okolini temelji se na Llami. Osim toga, modeli Llama preuzeti su više od 600 miliona puta na web stranicama kao što je zajednica umjetne inteligencije otvorenog koda Hugging Face.

Milijarde dolara

Unatoč tome, ovo kockanje Marka Zuckerberga još uvijek zbunjuje mnoge ljude. Kao što je gore spomenuto, činjenica da Meta troši milijarde dolara na Llamu, a da nikada ne povrati svoj kapital ili ostvari profit, neprihvatljiva je za mnoge dioničare. Izvanredni profesor Abhishek Nagaraj sa Univerziteta u Kaliforniji rekao je da je pružanje otvorenog koda lame veliko pitanje profitabilnosti i da ga je teško opravdati s čisto ekonomskog stajališta. Međutim, prema mnogim stručnjacima, Mark Zuckerberg je u slijepoj ulici kada mu je potreban proizvod koji će zasjeniti bombu u spreju digitalnog svemira, kao i “učinkovita” godina otpuštanja tisuća radnika krajem 2022. i početkom 2023. Zapravo, Llama je prilika za Marka Zuckerberga da ispravi najnesretniju pogrešku u svojoj karijeri, a to je svjedočenje da su Metine usluge i proizvodi ograničeni pravilima koja su nametnuli Apple i Google.

“Moramo osigurati da Meta uvijek ima pristup najboljoj tehnologiji i da nije zaključana u zatvorenom ekosistemu konkurenata gdje mogu ograničiti ono što gradimo“, jednom je Mark Zuckerberg objavio u nekoliko spisa u julu 2024.

Dakle, s Llama, Meta i Mark Zuckerberg imaju priliku postaviti novi standard za industriju jer se očekuje da će AI otvoreni kod postati novi standard u industriji, baš kao što je Linux učinio s Microsoft Windowsom.

Iako je OpenAI-jev ChatGPT raspirio plamen generativne umjetne inteligencije, smatra se da lama ima potencijal postati novi standard, remeteći situaciju.

Metin istraživački rad na umjetnoj inteligenciji ozbiljno je započeo 2013. godine kada je Mark Zuckerberg lično odabrao LeCuna, dugogodišnjeg profesora na NYU-u i stručnjaka za umjetnu inteligenciju, da vodi Facebookovu novu laboratoriju FAIR.

U početku je Meta koristila umjetnu inteligenciju uglavnom iza kulisa ili se fokusirala na istraživanje ili integraciju pod krinkom algoritama za moderiranje sadržaja i preporuke. Meta je 2022. pokrenula demo chatbot pod nazivom Galactica kao otvoreni kod. Međutim, ovaj proizvod je katastrofa kada ima previše grešaka i dezinformacija, uključujući citiranje nepostojećih istraživačkih članaka. Nakon tri dana žestokih kritika, istraživači Mete zatvorili su Galacticu. Zatim je 12 dana kasnije OpenAI objavio ChatGPT i ovaj je proizvod brzo postao viralan diljem svijeta.

Uspjeh ChatGPT-a dok je Meta zaglibila u digitalnom svemiru natjerao je Marka Zuckerberga da preispita svoju strategiju.

Stoga Meta još uvijek nije obeshrabrena pri usavršavanju i stvaranju novog generativnog AI modela pod nazivom LLaMA (skraćenica za Large Language Models Meta AI). Nakon Galacticine reakcije, Meta je bila opreznija. Umjesto da u potpunosti otvori težinu koda i modela svima, Meta zahtijeva od istraživača da se prijave za pristup i ne daju komercijalne licence onima koji žele koristiti ovaj otvoreni izvorni kod. Ali cijeli je model procurio na internet u roku od nekoliko sedmica, šireći se po raznim AI zajednicama. Iako još uvijek dobiva mnogo kritika, sami čelnici Mete iznenađeni su potrebom za modelom lame otvorenog koda. Naprimjer, advokatsko društvo može koristiti lamu za obuku specijaliziranog modela za legalnu upotrebu i vlasništvo nad intelektualnim vlasništvom. Zdravstvena firma može sama revidirati i upravljati podacima koji stoje iza modela koji je razvila. Istraživači mogu testirati i testirati unutarnje funkcioniranje modela umjesto da moraju prihvatiti sve što im se nudi, poput OpenAI-ja ili Anthropic-a.

“S Llama možete stvoriti cijelu industriju, poput novog interneta”, ponosno kaže LeCun.

Nakon uspjeha Llama 1, Mark Zuckerberg stavio je ovaj proizvod u centar sljedećeg velikog kockanja za Metu nakon digitalnog svemira. Osnivač Mete brzo je okupio tim iz cijele tvrtke kako bi se fokusirao na ubrzanje istraživanja i razvoja umjetne inteligencije. Na internom plenarnom sastanku u junu 2023., Mark Zuckerberg podijelio je svoju viziju budućnosti umjetne inteligencije u Meti i rekao da Meta ugrađuje generativnu umjetnu inteligenciju u sve svoje proizvode. Mark Zuckerberg čak je potvrdio predanost firme “otvorenom naučnom pristupu” istraživanju umjetne inteligencije. S godišnjim prihodom do 135 milijardi dolara, Meta ima mnogo prednosti u razvoju otvorenog koda u odnosu na druge konkurente. Osim toga, Mark Zuckerberg je također rekao da besplatno dijeljenje lame nije “dobrotvorni posao”.

U postu na blogu u julu 2024. pod nazivom “Open Source is the Future“, Zuckerberg je jasno dao do znanja da će pružanje otvorenog koda Meti dati konkurentsku prednost u utrci za umjetnu inteligenciju, čime će Llama postati prava platforma za generativnu umjetnu inteligenciju.

“Javno objavljivanje Lame ne smanjuje prihode, održivost ili mogućnost ulaganja u naša istraživanja kao što su to učinili programeri zatvorenog koda OpenAI ili Google“, potvrdio je Mark Zuckerberg.

Nakon više od jedne godine dokazivanja, mnogi su ovaj put počeli vjerovati u kockanje Marka Zuckerberga.

Broj korisnika

Analitičarka Wolfe Researcha Shweta Khajuria rekla je da je Metin razvoj otvorenog koda “genijalan proboj”, omogućujući firmi da privuče vrhunske ljudske resurse kako bi ubrzala inovacije na vlastitoj platformi, razvila nove izvore prihoda i produžila vijek trajanja proizvoda. Pružanje otvorenog koda Llama u biti je omogućilo Meti da brzo uhvati korak s OpenAI-jem, Googleom i Anthropicom jer hiljade programera grade i poboljšavaju Llama vratolomnim tempom kada je dostupna besplatno. “Da nisu otvorenog koda, možda bi Meti trebalo više vremena da razvije modele koji se natječu s njihovim konkurentima“, rekao je Khajuria. Prema Khajuriji, AI open-source donijet će mnogo mogućnosti unovčavanja za Metu u budućnosti, kao što su opcije pretplate i oglašavanja za trenutne opcije Meta AI temeljene na Llami, kao i poslovne poruke u aplikacijama s omogućenom umjetnom inteligencijom, piše PC ekspert.

“Meta ima koristi od milijardi korisnika, dok Perplexity, Claude i ChatGPT nemaju tu prednost. Kada se broj korisnika otvorenog koda proširi, tada Meta može zaraditi novac“, potvrdila je Khajuria.

Suosnivač AI Databricksa Patrick Wendell rekao je da Mark Zuckerberg možda stvara treći val tehnologije na globalnom nivou. Dok je internet bio prvi veliki val tehnologije koji je omogućio stvaranje Facebooka, mobilni uređaji bili su drugi val kojim su dominirali Apple i Google.

“Mislim da je otvoreni izvorni kod Marka Zuckerberga treći val tehnologije za svijet. On ne želi da jedna ili dvije firme kontroliraju pristup umjetnoj inteligenciji kao što to Apple i Google rade s Metom“, rekao je Wendell.

U istom duhu, naučnik Nathan Lambert s Allen Research Institute rekao je da se više od 90% AI modela otvorenog koda koji se trenutno koriste temelji na Llami.

Trenutno mnogi ljudi hvale Marka Zuckerberga kada se čini da je njegovo kockanje ispravno. Neki stručnjaci kažu da se bez Marka Zuckerberga lama otvorenog koda možda ne bi mogla roditi suočena s nizom kritika.

Zahvaljujući posjedovanju 61% glasačkih prava, Mark Zuckerberg ima apsolutnu moć u Meti, čime se fokusira dovoljno resursa za razvoj ovog proizvoda. Naravno, rizik je i dalje velik kada trošak ulaganja dovodi u pitanje strpljenje dioničara.

“Ako se prihodi ne počnu ubrzavati između 2025. i 2026., mislim da će ulagači početi gubiti strpljenje”, predvidio je Khajuria iz Wolfea.