Sport

Mbappe, Dybala, Pogba… mogu odšetati bez odštete. Otkrivamo kakav se potres sprema na svjetskom nogometnom tržištu

Kylian Mbappe (Paris Saint Germain), Paul Pogba (Manchester United), Paulo Dybala (Juventus), Ousmane Dembele (Barcelona), Antonio Rudiger (Chelsea), Andrea Belotti (Torino), Franck Kessie (AC Milan), Marcelo Brozović (Inter Milan), Niklas Sule (Bayern Munich), Matthias Ginter (Borussia Monchengladbach).

Njima uz bok Andreas Christensen (Chelsea), Andre Onana (Ajax), Jason Denayer (Lyon), Noussair Mazraoui (Ajax), Jesus Corona (Porto), Corentin Tolisso (Bayern Munich), Denis Zakaria (Borussia Monchengladbach), Jesse Lingard (Manchester United)…

Karijere na vrhuncu

Svi pobrojani igrači su reprezentativci, jedan je među najskupljim igračima na svijetu, većina ove sezone igra evropsku Ligu prvaka i, veoma bitno, svaki na toj listi će i dalje biti u dvadesetim godinama života kada počne sljedeća sezona, piše “The Ahtletic”.

Mnogi od njih na vrhuncu su karijere, a svi su na putu da narednog ljeta postanu slobodni igrači, jer im istječu akteulni ugovori, što znači da potpuno besplatno, bez obeštećenja, mogu promijeniti klupski dres.

Kakva promjena. Nogometaši sa “A liste” nekada su uzimani besplatno tek kada bi došli do sumraka karijere, bez prodajne vrijednosti i sa najboljim godinama iza sebe.

No, tržište besplatnih transfera nudi mnogo drugačiji profil igrača ovih dana - i to iz očiglednih razloga.

-Postoje mnogi zaključci koje možete izvući iz te liste, ali, finansijski, Covid je imao ogroman utjecaj. To je stvarno naškodilo evropskom fudbalu - kaže za “The Athletic” iskusni poznavalac prilika iz engleske Premijer lige i nastavlja:

Pogba: Ostaje li u Unitedu?

-Mbappe ne obnavlja ugovor jer želi da igra za Real Madrid. No, kad pogledaš Pogbu i neke druge momke pomisliš: “Gdje će dobiti bolju ponudu?” Vjerovatno nigdje.

Zaista, malo je vjerovatno da će Pogba svoju sadašnju plaću u Unitedu izjednačiti bilo gdje osim u PSG-u i, “na mišiće”, u svom bivšem klubu Juventusu.

Zanimljivo je da je veznjak Manchester Uniteda nedavno u hotelu u Parizu kratko razgovarao sa Naserom Al-Khelaifijem, predsjednikom PSG-a.

Slučajan susret

No, izvori iz francuskog kluba kategorično tvrde da nije bilo ništa više od slučajnosti u tome što su se njih dvojica zadesili u istom hotelu u isto vrijeme.

Ne tako davno, postojali su znakovi da Pogba skreće ka ostanku u Unitedu, ali to je bilo prije nego što je njegova forma pala i on zadobio povredu butine.

Postoje razne teorije o tome šta bi se dalje moglo dogoditi s njim - neki menadžeri bliski Unitedu vjeruju da je jedan od motiva Uniteda za obnavljanje Pogbinog ugovora to što bi tim potezom učvrstili odnos sa Pogbinim zastupnikom Minom Raiolom i, zauzvrat, zatražili pomoć u nastojanjima da dovedu drugog klijenta ovog superagenta - Erlinga Haalanda!

Iako su takvi sporazumi sklapani s agentima u prošlosti, malo je vjerovatno da bi United mogao imati koristi, kada je Haaland u pitanju.

Sve ukazuje na to da je gradski rival Manchester City preferirana opcija za sjajnog norveškog napadača ako bi odlučio da se preseli u Englesku,  ali i to sa velikim “ako”.

Real Madrid, Bayer i PSG vjerovatno će biti u prvom planu kada Haaland bude napuštao Borussiju Dortmund.

Što se tiče Mbappea, Paris Saint Germain je nastavio da nudi poboljšane uvjete, ali sada gube nadu da će 22-godišnjak obnoviti ugovor. Real Madrid je, s druge strane, uvjeren da će Mbappe potpisati za njih uz besplatan transfer.

Ono što će se vjerovatno desiti sa ostalim igračima na spomenutoj listi također bi moglo biti fascinantno.

Atraktivna imena

Iako je prošlo ljeto izbacilo nekoliko atraktivnih "slobodnjaka" u najboljim godinama - Gianluigi Donnarumma (iz Milana u PSG), David Alaba (Bayern - Real Madrid), Memphis Depay (Lyon - Barcelona) i Hakan Calhanoglu (Milan - Inter) – tek će ovo predstojeće biti bogatije nego ikada.

Optimalno vrijeme za klubove da otvore pregovore o produženju saradnje je dvije godine prije isteka aktuelnog ugovora.

Donnarumma: Besplatno stigao u PSG

U slučaju Mbappea i ostalih spomenutih igrača, to je bilo ljeto 2020. — vrijeme kada je većina klubova igrala utakmice na praznim stadionima, zaokupljena jednom dilemom - kako se nositi s finansijskim padom od globalne pandemije?

Imajući na umu da su okolnosti svakog pojedinca različite, bilo bi pogrešno reći da Covid-19 sam po sebi objašnjava zašto toliko visoko cijenjenih igrača ima tek nešto više od šest mjeseci do isteka trenutnog ugovora.

Ipak, na kraju, globalna pandemija je razlog na koji se ljudi stalno vraćaju kada pokušavaju da objasne zašto besplatni tim “11 veličanstvenih” (ovaj put je to više kao tim od 18 igrača!) nikada nije izgledao tako dobro.

-To je zbog Covida i finansijske realnosti koju su mnogi klubovi donijeli kući. Klubovi su malo oprezniji i mnogi od njih vidjeli su ovo kao priliku da obuzdaju plaće – kaže još jedan veteran evropskog nogometa.

Manja plaća

Upravo to se dogodilo sa Lorenzom Insigneom, napadačem Napolija koji je bio jedna od zvijezda Italije u prošlogodišnjem pohodu na titulu prvaka na Evropskom prvenstvu.

Slavni klub iz Serije A ponudio mu je novi ugovor, ali uz manju plaću.

Primjetno je koliko je malo vodećih igrača Premijer lige (ne onih koji bi trebali biti slobodni sljedećeg ljeta) pregovaralo sa klubovima o produžetku saradnja pod novim uslovima od zatvaranja ljetnog prijelaznog roka u avgustu.

John Stones, defanzivac Engleske i Manchester Cityja, smatra se rijetkim primjerom. Inače, klubovi nerado ulaze u takve razgovore.

-A oni sa kojima se ponovo pregovara udarili su u zid od cigle - kaže jedan priznati agent.

Nevoljkost klubova da dođu za pregovarački stol nije odraz njihovog mišljenja o igraču. Tokom pandemije nastali su ogromni gubici, a sportski direktori su pod pritiskom da vrate dio tog novca.

Također, zašto igraču povećavati plaću ako možeš čekati još godinu i biti uvjeren da će on ostati?

Drugačija situacija

U prošlosti bi se zbog takvog pristupa veliki premijerligaški klubovi osjećali ranjivima, ali situacija se promijenila.

-Hajde da pogledamo finansijsku snagu onih koji su, recimo, prije pet godina bili glavni igrači - kaže Dick Law, koji je bio Arsenalov pregovarač o transferima veći dio decenije:

-Barcelona nije u opticaju. Real Madrid nema istu “vatrenu” moć koju je imao. Ne vidim da neko u Italiji plaća.

U njemačkoj Bundesligi, Bayern može trošiti, ali su tradicionalno oprezni na tržištu. Haaland će napustiti Borusiju Dortmund, a recimo da će transfer vrijediti 125 miliona funti.

Haaland: Ogromna cijena

Jedini klub u Francuskoj sa takvim finansijskim sredstvima je PSG. A onda, naravno, postoji i potencijalni “remetilački faktor” tržišta koji se zove Newcastle.

Uz podršku novih vlasnika iz Saudijske Arabije, priča se da je upravo Newcastle United voljan platiti Brozoviću "ludi novac".

Problem je u tome što veznjak Intera nije toliko zainteresiran za potpisivanje za Newcastle kao što je Newcastle za njega, a svakako ne u januaru, kada će prijetnja ispadanja još visiti nad klubom sa Tynesidea.

No, vrijeme je da nešto raščistimo - besplatni transfer je sve samo ne besplatan, zar ne?

-O moj Bože, ne - odgovara iskusni sportski direktor u klubu Premijer lige.

Menadžeri žele više

On to objašnjava riječima:

-Naknade menadžera. Svi oni žele deset posto plaće. Dakle, ako plaćate igraču 10.000 funti sedmično, to će vas koštati 11.000 funti, jer oni žele 1.000 provizije sedmično, a vi to plaćate, u ime igrača.

Povećajte to na 200.000, 300.000 funti sedmično za neke od velikih napadača, i to je mnogo dodatnog novca.

Isti sagovornik ističe da “ako agent omogući da klub potpiše igrača besplatno, onda se i provizija može značajno povećati”:

-Mogu samo da se naježim od toga kakav će biti dogovor u vezi Mbappeovog transfera. Real Madrid je navodno bio ljetos voljan dati PSG-u 200 miliona eura. I da sam ja Mbappeov agent, koji sada pregovara o besplatnom transferu, rekao bih: “Želimo 50 miliona eura za igrača i 50 miliona za agenta, još uvijek imate 100 miliona eura”.

I to je ono što oni rade. Kažu: “Anulirat ćemo njegov ugovor, ali želimo da se to cijeni”.

Mbappe, izuzetak od pravila u svakom smislu, mogao je otići prošlog ljeta u Real Madrid.

Prva ponuda iznosila je 160 miliona eura, nevjerovatna suma novca u ovim okolnostima. Naširoko je objavljeno da su se potom vratili sa novom ponudom, popevši se na čak 200 miliona, iako ta cifra nikada nije potvrđena za “The Athletic”.

-Ako su odbili te sume sa još godinu njegovog ugovora, zaprepašten sam. Jedino mogu pomisliti da su vjerovali da će ga ubijediti da potpiše novi ugovor s njima.

Probili granice

Osvajanje Lige prvaka i francuske lige ne vrijedi 200 miliona eura. Da sam to uradio svom vlasniku, izgubio bih posao – kaže sportski direktor u Premijer ligi.

To je, međutim, PSG, klub koji je besplatno potpisao Gianluigija Donnarummu, Sergija Ramosa, Lionela Messija i Georgina Vijnalduma, ali i probio sve granice za plaće (samo Messi zarađuje 25 miliona eura godišnje, neto), ostavljajući mnoge da se pitaju kako je moguće da se istovremeno pridržavaju propisa o finansijskom fer-pleju (FFP).

No, za mnoge klubove, potpisati igrača besplatno, čak i sa “napuhanim” plaćama i visokim menadžerskim provizijama, sada je mnogo privlačnije od plaćanja znatne naknade za transfer.

Sve u svemu, dobrodošli u novo transfer doba u kojima su oni koji dolaze besplatno na najvećoj cijeni!