Magazin

Metoda pomoću koje možete svakog ubijediti da promijeni mišljenje

Blaise Pascal, filozof, pronalazač i matematičar iz 17. vijeka, primjenjivao je trik koji može da vam bude jako koristan u životu.

Osmislio je metodu koji može da promijeni mišljenje svake osobe.

„Kada želimo da popravimo nešto, da pokažemo nekome da griješi, moramo pogledati stvari iz njegove vizure, jer s te strane je i istina koju treba da mu priznamo, a istovremeno treba da mu otkrijemo i da griješi. On je onda zadovoljan jer vidi da nije pogriješio, već samo nije vidio sve strane.

Niko se ne uvrijedi ako nije sve vidio, ali čovjek ne voli da pravi greške i to možda potiče od činjenice da čovjek prirodno nije u stanju sve da vidi, i da prirodno sa svoje tačke gledišta ne može da griješi, jer percepcija naših čula je uvijek istinita. Ljude je generalno bolje ubijediti razlozima koje su sami otkrili, nego onim koje su primijetili drugi“, pisao je Pascal.

Drugim riječima, ako se neko ne slaže sa vama, treba prvo da istaknete stvari koje je uradio dobro, a onda ga samog pustite da nije u pravu.

Paskal objašnjava da je ubjeđivanje zasnovano na empatiji, a Arthur Markman, profesor psihologije na Univerzitetu Teksas u Ostinu je rekao da uprkos činjenici da su od Pascalove teze prošla stoljeća, njegov trik i dalje dobro prolazi.

„Prva stvar koju morate da uradite da bi neko promijenio mišljenje je da spustite njegov odbrambeni zid i spriječite ga da se ukopa na poziciji na kojoj već stoji. Ako odmah počnem da vam govorim sve razloge zašto niste u pravu, vi nemate motiv za saradnju. Ali ako počnem sa: ‘A da, zaista si ovdje iznio nekoliko odličnih stvari, mislim da su to jako važne pitanja’, onda drugoj strani dajete razlog da poželi da sarađuje i to postaje dio razmjene“.

Markman je objasnio još jednu Pascalovu misao.

„Ukoliko imam neku ideju, sigurno vjerujem da sam ja njen vlasnik, a suprotna tome je situacija u kojoj ja uzmem vašu ideju i na neki način vam priznajem autoritet i dajem zasluge po tom pitanju. Mnogi ljudi ne žele to da urade“, kaže on.

Razmislite o ovome ako želite bez drame da promijenite nečije mišljenje. Prepišite mu zasluge, a onda sugerišite šta ste htjeli.