Milorad Dodik, predsjednik RS-a i SNSD-a morat će dati punomoć svojim advokatima da u njegovo ime ulože žalbu Apelacionom vijeću Suda BiH na prvostepenu presudu koja mu je izrečena 26. februara.
Da se Dodik ne želi žaliti na presudu, kako je to ranije izjavljivao, dovoljno je da ne da saglasnost svojim advokatima da to učine i tako bi dokazao da on uistinu ne priznaje presudu koju mu je izrekao Sud BiH.
Ako je protiv žalbe, Dodik može odbiti potpisati saglasnost advokatima
A, da će žalba na presudu kojom je Dodik osuđen na godinu zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije predsjednika RS-a biti uložena već je potvrdio njegov pravni savjetnik i poznati hrvatski advokat Ante Nobilo.
Nobilo sigurno ni ovu odluku ne bi mogao objaviti bez Dodikove saglasnosti, a ona je došlo u trenutku eskalacije Dodikovih udara na ustavni poredak BiH, kada Narodna skupština razmatra sporni nacrt novog ustava RS-a .
Iako Nobilo neće moći lično uložiti žalbu, jer on nema pravo pred Sudom BiH da kao strani državljanin učestvuje aktivno u bilo kojem postupku, već može nastupati u sudnici isključivo kao nijemi posmatrač, kao što je bilo tokom Dodikovog suđenja, vjerovatno je on odabran da objavi ovu odluku kako bi u javnosti bile „amortizirane“ njene posljedice i kako bi se ona predstavila navodnom, samovoljnom odlukom stranih advokata.
No, sve ono što Dodikovi advokati budu poduzimali prema Sudu BiH bit će ovjereno Dodikovim potpisom, a žalbu će podnijeti ili Goran Bubić ili neki od drugih advokata državljanina BiH.
Saopćavanjem odluke o tome kako će se Dodik žaliti Sudu BiH, prije svega javnosti u entitetu Republika Srpska „otvaraju se oči“ da Dodik priznaje i presudu i Sud BiH, dok ih javno odbacuje i negira i čak o tome potpisuje neustavne zakone koji mu redovno padaju pred Ustavnim sudom BiH.
Žalbu će Dodikovi advokati moći uputiti tek nakon što dobiju pismeni otpravak presude , a koji bi uskoro mogli i dobiti.
Tada će imati 15 dana da upute žalbu, a u nastavku procesa Milorad Dodik će se u tom slučaju najmanje još jednom morati pojaviti pred Sudom BiH.
Građane gura u haos, a on se vraća u zakonske i ustavne okvire
Ako ne bude zadovoljan konačnom presudom pred Sudom BiH, krajnja instanca u BiH kojoj se Dodik može žaliti je Ustavni sud BiH.
Nijedan od ova dva suda Dodik ne priznaje i huška narod u entitetu Republika Srpska protiv ovih državnih institucija kojima i svojim neustavnim zakonima zabranjuje rad, a istovremeno ima scenarij da se žali i Sudu BiH , a u slučaju nezadovoljstva tim ishodom već se najavljuje i žalba Evropskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, što uključuje prije toga podnošenje apelacije Ustavnom sudu BiH.
Znači, Dodik je sebe sam „doveo pred zid“ i istovremeno dok provodi udar na ustavni poredak u BiH žalbom na presudu će iskazati puno poštovanje tog poretka.
Iako su Dodikovi ataci na državu itekako opasni, oni pokazuju da je on spreman na stvaranje što većeg haosa samo kako bi zaštitio svoj lični interes i pri tome se koristi i nedozvoljenim i dozvoljenim sredstvima pokušavajući svoje poteze predstaviti institucionalnima i sakriti svoju odgovornost iza institucija, ali i iza naroda.
U konačnici, Dodik će se uz dobro plaćene advokate do posljednjeg atoma snage žaliti i braniti pred bh. pravosuđem, dok istovremeno narod i pojedince huška da stanu ispred i iza njega i brane njegove neustavne poteze.
A, svi oni koji bi se u tom slučaju ogriješili o zakon, sigurno bi bili prepušteni sami sebi.
Jer i tokom prethodnog postupka protiv Dodika, on je svaki svoj postupak pravdao kao posljedicu savjetovanja „pravnih stručnjaka“ u RS-u i čak ih je javno napadao i omalovažavao u sudnici uz riječi „vidite gdje me je dovelo vaše savjetovanje“.
Prebacivanje njegove lične odgovornosti
Bez obzira na to jesu li to bile dogovorene kritike i prebacivanje njegove lične odgovornosti na najbliže saradnike, takvo ponašanje je pokazalo da je Dodik sam sebi najvažniji i da mu je u cilju bila isključivo sopstvena odbrana od kazne.
O tome bi trebali razmisliti svi oni koji danas nasjedaju na Dodikovu huškačku retoriku i koje on poziva na neustavno djelovanje, dok se istovremeno on sam vraća u zakonske okvire države BiH.
Dodik je kapitulirao pred državnim pravosudnim institucijama, samo to neće javno da kaže.