Dobro zna šta govori

Milorad Dodik najavio da će u BiH atmosfera uskoro biti kao kad se raspala Jugoslavija. Ona se raspala u ratu

Dodik je izjavio na konferenciji da je uvjeren da će za “nekoliko mjeseci na terenu faktički stanje izgledati kao kada se raspala Jugoslavija”

Očekivano, Milorad Dodik, predsjednik RS i lider NSRS osuo je rafalnu paljbu po Tužilaštvu Bosne i Hercegovine zbog naredbe da ga Sudska policija privede u ovu pravosudnu instituciju zbog sumnje da je počinio krivično djelo.

Upozorenje SIPA-i

Dodik je, na konferenciji za medije, uz Radovana Viškovića s lijeve i Nenada Stevandića s desne strane, za sve ponovo optužio strance, zaprijetio OHR-u, poslao jasno upozorenju SIPA-i, a proces protiv predstavnika RS nazvao muslimansko-tužilačkim poduhvatom iz sarajevske čaršije.

Ali, kada se pogleda malo bolje, Dodik je otvoreno zaprijetio ratom. Dodik je izjavio na konferenciji da je uvjeren da će za “nekoliko mjeseci na terenu faktički stanje izgledati kao kada se raspala Jugoslavija”.

Ali, kada se vratimo unazad 30 godina, sasvim je jasno kako se raspala Jugoslavija i kako je Jugoslovenska naroda armija, koja je tada bila u rukama zločinca Slobodana Miloševića odmah, nakon odluke Slovenije, kao prve od šest republika proglasila nezavisnost 25. juna 1991. godine, pokrenula intervenciju koja se pretvorila u kratak vojni sukob, koji se obično naziva "Desetodnevni rat".

Sukob je završen pobjedom slovenačkih snaga i povlačenjem vojnika i opreme JNA.

Isti dan kao i Slovenija, i Hrvatska je proglasila nezavisnost. Radi se o 1991.godini. Međutim, dok je povlačenje Slovenije iz Jugoslavije prošlo sa relativno malo prolivene krvi, povlačenje Hrvatske nije tako proteklo.z pomoć JNA i Srbije, Srbi u Hrvatskoj su organizovali pobunu, proglasivši gotovo trećinu teritorije Hrvatske pod svojom kontrolom nezavisnom srpskom državom.

Hrvati i ostali nesrbi su proterani sa te teritorije tokom nasilne kampanje etničkog čišćenja. Teške borbe u drugoj polovini 1991. godine bile su propraćene granatiranjem starog grada Dubrovnika i opsadom i uništenjem Vukovara od strane srpskih snaga. Rat u Hrvatskoj faktički je završen u jesen 1995. godine. Prije toga,  Hrvatska vojska izvela je dvihe velike ofanzive povrativši sve teritorije osim jednog malog djela poznatom pod nazivom Istočna Slavonija.

Kada je u pitanju naša zemlja, sukob u Bosni i Hercegovini je bio najkrvaviji od svih koji su se desili tokom raspada Jugoslavije.

Sve je počelo u u martu 1992. godine na referendumu kojeg su bosanski Srbi bojkotovali, a više od 60 procenata stanovnika Bosne glasalo za nezavisnost. Gotovo odmah nakon toga, u aprilu 1992. bosanski Srbi su organizovali pobunu uz pomoć Jugoslovenske narodne armije i Srbije, proglasivši teritorije pod svojom kontrolom Srpskom Republikom Bosnom i Hercegovinom.

Uz pomoć ogromne vojne nadmoći i sistematske kampanje progona nesrba, ubrzo su uspostavili kontrolu nad više od 60 posto države. Bosanski Hrvati su nedugo zatim slijedili njihov primjer, odbacivši nadležnost bosanske vlade i proglasivši svoju sopstvenu republiku uz pomoć Hrvatske. Sukob se pretvorio u krvavu trostranu borbu za teritorije, a civili sve tri nacionalnosti su postali žrtve užasnih zločina.

Najgore zvjerstvo, ipak, počinjeno je u julu 1995. godine kada su Srebrenicu, koji su Ujedinjene nacije proglasile zaštićenom zonom, napale snage bosanskih Srba pod komandom zločinca Ratka Mladića. Tokom nekoliko dana početkom jula, ubijeno je preko 8.000 muškaraca i dječaka u tada zaštićenoj zoni UN-a.

Naredna oblast u kojoj je došlo do sukoba je srpska pokrajina Kosovo, gdje je albanska zajednica zahtjevala nezavisnost od Srbije. Nasilje je buknulo 1998. godine nakon što je Oslobodilačka vojska Kosova (OVK), došla u otvoren sukob sa srpskim vlastima, a policijska i vojna pojačanja poslana da uguše pobunu.

Satjerani u ćorskokak

Najjužnija republika tadašnje jugoslovenske federacije, Makedonija, proglasila je nezavisnost u jesen 1991. godine i otcjepila se na miran način. Kasnije je primljena u UN pod privremenim imenom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija (BJRM).

Dodikove riječi ne treba nikada olako shvatati, jer njegova svita, satjerana u ćorskokak, već mjesecima gura narod ispred sebem da bi spasila imperiju pod krinkom da je ovo napad na RS, umjesto pojedinca kojeg bh. pravosuđe traži zbog nepoštivanja odluka Visokog predstavnika ali i korupcije u najmanje dva navrata.