Svijet

Satelitski snimci: Misteriozne eksplozije na Krimu. Kakvo ti zagonetno oružje imaju Ukrajinci?

Čini se da je najmanje osam ruskih ratnih aviona oštećeno ili uništeno u nedavnom napadu na vojni aerodrom Saki na Krimu, prema nedavno objavljenim satelitskim snimcima.

Kijev je objavio da je devet ruskih aviona uništeno na zemlji nakon dramatičnih eksplozija u bazi Saki, u kojima je Rusija rekla da je jedna osoba poginula, 14 ranjeno, a desetine obližnjih kuća oštećeno.

Negirali odgovornost

Kijev je do sada službeno negirao odgovornost za napad. Rusija je također nastojala umanjiti značaj napada, negirajući da je bilo koja letjelica oštećena u eksplozijama i priznajući samo da je "eksplodirala municija" u skladištu.

Međutim, čini se da satelitski snimci pokazuju više uništenih borbenih aviona u vojnoj bazi s novim dokazima koji ukazuju na mogućnost ciljanog napada.

Baza prije...
i poslije napada

Slike američke laboratorije Planet Labs pokazuju velika područja spaljene zemlje i oštećenja na pisti uz pougljenisane ostatke vojnih aviona, prenosi Guardian.

Slike koje je snimio privatni satelitski operater oko 8 ujutro 9. avgusta – otprilike četiri sata prije napada – i oko 16.40 10. avgusta, pokazuju da je najmanje osam aviona oštećeno ili uništeno.

Slike prije i poslije prva su nezavisna potvrda štete na bazi, potičući pitanja o tome kako je lokacija udaljena više od 160 kilometara od linije fronta mogla biti napadnuta.

Britanski ministar odbrane Ben Wallace rekao je za BBC da još uvijek pokušavaju utvrditi činjenice o eksplozijama u bazi, ali je dodao da je malo vjerovatno da je umiješano zapadno oružje.

Legitimna meta

Zračna baza je, ustvrdio je, bila legitimna meta za ukrajinske oružane snage.

Politički izvori u Ukrajini rekli su da je ta zemlja izvela napad - ali Kijev nije javno preuzeo odgovornost.

Zračna baza Saki dom je lovaca Su-30M, bombardera Su-24 i transportera Il-76, koji se redovito koriste za lansiranje raketnih napada na Ukrajinu i patroliranje Crnim morem i okolnim područjem.

Krim je međunarodno priznat kao dio Ukrajine, ali ga je Moskva zauzela 2014. Ima ogroman strateški i simbolički značaj za obje strane.

Zahtjev Kremlja da Ukrajina prizna Krim kao dio Rusije bio je jedan od njegovih ključnih uvjeta za okončanje borbi, dok je Ukrajina obećala da će otjerati Ruse s poluotoka i svih ostalih okupiranih teritorija.

Savjetnik ukrajinskog predsjednika Oleksij Arestovič zagonetno je rekao da su eksplozije ili uzrokovane dalekometnim oružjem ukrajinske proizvodnje ili radom ukrajinskih gerilaca koji djeluju na Krimu.

Ukrajinski vojni analitičar Oleh Ždanov rekao je: "Službeni Kijev je o tome šutio, ali neslužbeno vojska priznaje da je to bio ukrajinski udar."

Javna stidljivost Ukrajine u vezi s napadom djelomično je osmišljena kako bi se očuvala nejasnoća o korištenim sredstvima, rekli su izvori, potaknuvši široka nagađanja o tome kako je Kijev uspio napasti tako duboko iza ruskih linija, u jednom od prvih napada na tlu Krima od ruske invazije koja je počela u februaru.