Vijesti

Mostarski apsurdi: Obećavaju Olimpijski bazen, a postojeći kapaciteti propadaju. Na potezu vlast

Mostarsko područje ima sportsko-turističke potencijale i za ljetni i za zimski period. No, u većini slučajeva oni su, zbog dugogodišnjeg nepostojanja Gradskog vijeća, te usljed toga i odustajanja investitora, neiskorišteni. Jedna od tih lokacija je i ona na kojoj se nalazi veliki bazen, zamišljena kao sportsko-rekreacijski centar, u sjevernom mostarskom predgrađu – Vrapčićima.

Tu je trebao biti dugo najavljivani Aqua park, vrijedan više miliona, koji bi postao atraktivno sportsko-turističko odredište. Aqua park je, prema planu, trebao sadržavati otvorene i zatvorene bazene, te dodatne sportske terene. No, sve je ostalo samo mrtvo slovo na papiru, a ovo područje godinama propada neiskorišteno.

Zarastao u travu i korov bazen čeka neka bolja vremena

Umjesto da bude okupljalište stanovnika Mostara i gostiju, ova lokacija je nelegalno odlagalište otpada. Cijela obala jezera u Vrapčićima, sve do spomenutog bazena je jako zapuštena.

Ovako je bio zamišljen Aqua park predstavljen mostarskoj javnosti još prije nekoliko godina

„Sve je jedna velika divlja deponija smeća. Svih vrsta otpada! Kamioni, kombiji, automobili dolaze skoro svaki dan i istresaju smeće. Od građevinskog otpada, preko starog namještaja, automobilskih guma, biološkog otpada… Sve se ovdje ostavlja. To rade pojedinci. I sve ih je više, jer vide da nema sankcija za ono što rade. Niko ne vodi računa o ovom području. Da smo u nekoj razvijenoj državi, sa pravilima i zakonima koji se uvažavaju i provode, ovo bi bilo elitno naselje. Uz obalu jezera, a na 5 minuta vožnje od centra grada. Čujem da vlast obećava izgradnju Olimpijskog bazena u Mostaru. Spominju se vrtoglave cifre. A pogledajte ovaj bazen. Čeka neka bolja vremena i neke razumnije ljude koji su na pozicijama odlučivanja“, govori Emina Elezović, koju zatičemo u šetnji s kćerkom uz obale Mostarskog jezera, gdje se i nalazi veliki bazen.

Vlast ponovo obećava

Plan za oživljavanje ovog područja postoji. Doduše, o tome je već bilo govora, kao i obećanja za revitalizaciju ovog područja. Ali, svaki put bi sve završilo samo na priči.

Od Sportsko-rekreacijskog centra u Vrapčićima pored Mostarskog jezera ostala je samo ideja

„Ovih dana se pokazuju pozitivni pomaci i informacije vezano uz to područje. Pojavili su se mogući investitori koji su već razgovarali s gradonačelnikom o ovom projektu, i gdje je gradonačelnik dao zeleno svjetlo da se u jednom dijelu krene u aktivnosti. Taj budući investitor radi idejno rješenje koje bi bilo ponuđeno Gradi da se izjasni. To bi, čini mi se, moglo donijeti pozitivne pomake. Najveći problem u svemu je bio nedostatak Gradskog vijeća Mostara. Plan je odranije postojao. Bio je sveobuhvatan i obuhvatio bi cijelo ovo područje. To se zove Regulacioni plan priobalnog područja HE Mostar. Plan je već davno prilagođen novim potrebama Grada. Nadam se da bi to moglo krenuti u realizaciju, dolaskom Gradskog vijeća i pojavljivanjem budućih investitora“ kaže Salem Bubalo, direktor Zavoda za prostorno uređenje Mostara.

Mirza Drežnjak, vijećnik u GV Mostara

Kompleks je zamišljen kao sportsko-rekreacijski centar koji bi po svojoj veličini, sadržajima, lokaciji i objektima značajno unaprijedio sportsku i turističku ponudu i kvalitetu života Mostara.

„Pored samoinicijativnih ponuda određenih investitora, Gradsko vijeće može raspisati Javni poziv za prijavu investitora za to područje. Svjedoci smo da Grad Mostar nema finansijskih mogućnosti da samostalno ulaže i razvija taj kompleks. Ali bi moglo na način javno-privatnim partnerstvom ili davanjem koncesije određenom investitoru. Taj kompleks je započet još prije rata, no nikad nije okončan. Prostor je u vlasništvu Grada Mostara. Projekat je zahtijevan. Prema preliminarnim procjenama projekat je vrijedan oko 32 miliona maraka“, kaže Mirza Drežnjak, vijećnik u Gradskom vijeću Mostara.

Salem Bubalo

Da se razgovara o potencijalnim ulaganjima, potvrđuje i mostarski gradonačelnik.

Zainteresirani investitori

„Predsjednik Gradskog vijeća i ja smo prije mjesec dana imali posjetu jednog vrlo ozbiljnog investitora koji je zainteresiran za taj lokalitet. Trenutno je u izradi projektna dokumentacija koju bismo prezentirali Gradu. Mi ćemo to blagovremeno iskomunicirati i s vijećnicima i s medijima. Ja bih osobno volio da se to desi“, ističe Mario Kordić, gradonačelnik Mostara.

No, ono što će se prvo morati uraditi je spriječiti nelagalno deponovanje otpada na ovo područje i onemogućiti njegovo dalje uništavanje, te na taj način ohrabriti potencijalne investitore da ulože u ovo područje. Brojni su prioriteti na kojima bi se trebalo raditi i kvalitetno ih privesti kraju, kako bi područje oko Mostarskog jezera postalo primamljivo budućim investitorima. Naime, ono je, još uvijek, 25 godina nakon završetka rata u BiH, puno minsko-eksplozivnih sredstava. Tu su, bukvalno na svakih nekoliko metara nelegalne deponije smeća, a pojedinci odnose ranije postavljenu galanteriju na šetališnoj stazi i uz obale jezera i koriste je u privatne svrhe. Od Gradskog vijeća stanovnici Mostara očekuju da zaštite Mostarsko jezero i okolinu i vrate mu život kroz ulaganje, obnovu i izgradnju.