Politika

Mostarski pravoslavci na božićnoj liturgiji u hramu Rođenja Bogorodice

Srpska pravoslavna crkva i njezini vjernici danas proslavljaju blagdan Božića – dan Isusova rođenja.

U Mostaru božićnu liturgiju u hramu Rođenja Presvete Bogorodice predvodio je paroh mostarski Duško Kojić.

"Gospod je danas došao na zemlju i rodio se, uzeo obličje sluge, postao čovjekom, da bi nas same zaštitio i spasio, da bi nam pomogao da i mi postanemo bogovi po blagodatima. Ali nam je zapovjedio da ljubimo jedni druge kao što ljubimo sami sebe", kazao je okupljenim vjernicima paroh Kojić.

Istaknuvši kako je protekla godina bila teška, paroh Kojić vjernicima je naglasio kako je to bila i godina opomene, koja će sve ljude naučiti kako da žive dalje i kakvi dalje trebaju biti.

Paroh Kojić je uz čestitku Božića, vjernicima poželio da im ova godina bude godina s više zagrljaja, susreta i druženja, te godina s više zdravlja i više dobra.

Blagdan Božić proslavlja se tri dana kao uspomena na dan rođenja Isusa Krista. Blagdan je to rađanja novog života, praznik djece i djetinjstva.

U kršćanstvu Božić označava dolazak Boga na zemlju, čija je misija spasenje čovjeka i predstavlja ispunjenje obećanja da Bog neće napustiti čovjeka, već da će mu poslati Spasitelja.

Za Božić se ljudi, umjesto uobičajenog pozdrava, pozdravljaju sa "Hristos se rodi" i otpozdravljaju sa "Vaistinu se rodi".

Prema običajima, pripreme za Božić počinju 40 dana prije 7. siječnja, kada počinje božićni post koji predstavlja pročišćenje duha i tijela pred najradosniji događaj u pravoslavlju.

Na Božić vjernici idu na jutrenje i liturgiju, pričešćuju se, a zatim dolaze kući, gdje je spremljena bogata trpeza.

Tog dana blaguju u svom domu s polaznikom, izabranim gostom – uobičajeno je da je to muško kršteno dijete. Žene pripreme bogatu božićnu trpezu, a ručak je svečan i bogat te za stolom okuplja cijelu obitelj.

Poslije ručka, običaj je otići čestitati rodbini i prijateljima, a zatim i ostalim mještanima.

Inače, pored Srpske pravoslavne crkve, Božić 7. siječnja proslavljaju Ruska pravoslavna crkva, Jeruzalemska patrijaršija, Sveta Gora, starokalendarci u Grčkoj i egipatski Kopti, koji kao svoj bogoslužbeni poštuju julijanski kalendar.