može izazvati nuspojave

Može li previše energetskih pića narušiti zdravlje? Pročitajte šta kažu stručnjaci

Mnogi posežu za energetskim pićima kako bi poboljšali fizičku i mentalnu izdržljivost, ali da li su ta pića zaista efikasna i sigurna? Prema nutricionistima i stručnjacima za prehranu, marketinške tvrdnje o povećanoj budnosti i produktivnosti često nisu naučno dokazane.

Kofein – glavni sastojak koji nas održava budnima

Glavni sastojak energetskih pića je kofein, koji djeluje stimulativno na kardiovaskularni i nervni sistem.

"Decilitar energetskog pića obično sadrži 32 mg kofeina, što je maksimalna zakonska granica", objašnjava Silke Vollbrecht, savjetnica za prehranu iz Centra za savjetovanje potrošača njemačke pokrajine Brandenburg.

Kofein može imati pozitivne efekte, poput poboljšane koncentracije i povećane budnosti, ali i povećane izdržljivosti tokom fizičkih aktivnosti. Ipak, važno je napomenuti da energetska pića ne nadoknađuju tekućinu izgubljenu znojenjem, zbog čega je voda bolji izbor za hidrataciju.

Previše kofeina može izazvati nuspojave

Problem kod energetskih pića je što potiču konzumaciju velikih količina kofeina u kratkom vremenskom periodu. To može izazvati negativne reakcije, poput:

  • anksioznosti
  • pojačanog znojenja
  • ubrzanog rada srca

Prekomjerna količina kofeina, naročito u kombinaciji s alkoholom, fizičkim naporom ili nedostatkom sna, može uzrokovati ozbiljne poremećaje srčanog ritma.

Koliko kofeina je previše?

Prema Evropskoj agenciji za sigurnost hrane (EFSA):

  • Jednokratni unos do 200 mg kofeina ne predstavlja rizik za zdrave odrasle osobe.
  • Ukupni dnevni unos do 400 mg smatra se sigurnim.
  • Trudnice i dojilje ne bi trebale unositi više od 200 mg dnevno.

Adolescentima, koji su najčešći konzumenti energetskih pića, preporučuje se najviše 3 mg kofeina po kilogramu tjelesne mase. To znači da tinejdžer od 50 kg ne bi smio unijeti više od 150 mg kofeina dnevno, što je količina koju može sadržavati samo jedna velika limenka energetskog pića.

Previše šećera – skriveni problem energetskih pića

Osim kofeina, problem je i prevelik sadržaj šećera. U velikoj limenci energetskog pića može se naći i do 60 grama šećera, što je ekvivalent 20 kockica šećera.

"Šećer poboljšava ukus pića i maskira gorčinu kofeina", objašnjava Vollbrecht. "Međutim, prekomjeran unos šećera može dovesti do gojaznosti, dijabetesa i karijesa."

Iako proizvođači koriste slike voća i ističu vitamine na ambalaži, zapravo je riječ o sintetičkim dodacima koji ne čine ta pića zdravijim izborom.

Kafa kao bolja alternativa

Stručnjaci preporučuju kafu kao zdraviju alternativu energetskim pićima. Kafa sadrži kofein, ali je rizik od prekomjerne konzumacije manji jer je ljudi piju sporije i u manjim količinama.

"Tinejdžeri ne piju kafu u tolikoj mjeri kao energetska pića, koja su hladna, slatka i lako se konzumiraju u velikim količinama", kaže Vollbrecht.

Umjerenost je ključ. Povremena konzumacija energetskih pića vjerovatno neće predstavljati problem, ali prekomjeran unos može donijeti ozbiljne zdravstvene rizike.