Politika

Musa: Izbjegli smo najgori scenario. Socijalna distanca jedini alat u borbi protiv virusa

Član Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva i šef Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH Sanjin Musa rekao je u današnjem obraćanju javnosti da je u protekla 24 sata u FBiH testirano 549 uzoraka, od kojih je 18 pozitivno na COVID-19.

Sedam pacijenata na respiratoru

Naveo je da su dosad u Federaciji BiH testirana 8.473 uzorka, a COVID-19 je potvrđen kod 681 osobe, dok je 53,6 posto slučajeva te bolesti potvrđeno kod žena.

Musa je precizirao da je u Hercegovačko-neretvanskom kantonu zabilježeno 215 slučajeva, u Tuzlanskom 82, Zapadnohercegovačkom 69, Kantonu Sarajevo 90, Zeničko-dobojskom 81, Unsko-sanskom 65, Srednjobosanskom 33, dok je u Kantonu 10 zabilježeno 29 slučajeva.

Dodao je da je zbog te bolesti u Federaciji BiH trenutno hospitaliziran 51 pacijent, a da je njih sedam na respiratoru.

"Zaključno s današnjim danom u FBiH imamo 84 oporavljena pacijenta od COVID-19, a od 28 potvrđenih smrtnih ishoda 14 je žena i isti broj muškaraca od kojih je 68 posto bilo starije od 65 godina", istakao je Musa.

Pojasnio je da je 2,4 posto oboljelih djeca uzrasta do sedam godina a 8,2 djeca školskog uzrasta, što znači da oko 10,5 posto zaraženih čine mlađi od 19 godina.

Musa je naglasio da se kod djece javljaju vrlo blagi simptomi bolesti, a teški oblici rijetko.

On je dalje naveo da je izbjegnut eksponencijalni rast zaraženih kao u Italiji, Španiji i Njemačkoj, te da je cilj razvući epidemiju kako bi zdravstveni sistem mogao adekvatno odgovoriti.

Cilj je razvući pandemiju

"Na kraju smo sedme sedmice od prvog slučaja u BiH, krajem marta smo ostvarili broj od 100 prvih potvrđenih slučajeva. Vidjeli smo na iskustvu Italije, Španije i Njemačke da nakon tog perioda dolazi do eksponencijalnog porasta, kada se vrijeme udvostručenja svede na dva-tri dana. Mi smo to izbjegli, pažljivo pratimo i analiziramo stanje, cilj je razvući epidemiju da bi zdravstveni sistem mogao adekvatno odgovoriti. U ovom trenutku mjere socijalne distance su jedini alat koji imamo u borbi protiv širenja", kazao je Musa.

Na pitanje kako ćemo znati da je BiH doživjela vrhunac epidemije, Musa je kazao da o vrhuncu govori krivulja koju nadležni prate.

"Na svu sreću, mi smo izbjegli scenarij gdje bi u vrlo kratkom roku 80 posto ljudi bilo zaraženo. Ako uzmemo u obzir da je smrtnost 1 posto i koji su to veliki zahtjevi za intenzivnom njegom, cilj je bio razvući epidemijsku krivulju"", rekao je Musa.