Vijesti

Mustafić: Stvaraju neprekidnu tenziju i latentnu opasnost mogućih sukoba

Na sceni Kamernog teatra 55 u toku je rad na trilogiji „Sin“, „Majka“, „Otac“, po tekstovima Floriana Zellera, režiju potpisuje Dino Mustafić

Poznati sarajevski pozorišni i filmski reditelj Dino Mustafić za portal Nova.rs govorio je povodom sutrašnje premijere predstave "Paravani" Žana Ženea.

Govorio je o svom društvenom angažmanu.

„Moj civilni i društveni aktivizam dolaze iz mog karaktera. Ja prosto vjerujem da svaki javni i kulturni radnik ima i svojevrsnu obavezu da u javnom prostoru, koliko može, doprinese poboljšanju života, očuvanju demokratije, čuvanju ljudskih prava. U tome sam vrlo aktivan i posvećen, od svoje najranije mladosti i trudim se da u svemu tome budem dosljedan. Da poštujem principe i da afirmišem one vrijednosti života iz kulture iz koje dolazim. A to je ta bosanska kultura u kojoj se različito i drugačije uvijek poštovalo, smatralo bogatstvom unutar kojeg je postojalo to naše jedinstvo različitosti. To je jedno gusto tkanje, dijaloga kultura, taj spoj Orijenta i Zapada. To su stvari koje su dio mog identiteta i ne želim od toga da odustanem, mada su se ovi trovači umova i duša u ovih 30 godina jako potrudili. Tu prije svega mislim na te dominantne etno-nacionalne narative, koji ne prestaju da proizvode konflikte. Oni više nisu ratni na svu sreću, ali stvaraju neprekidnu tenziju i latentnu opasnost mogućih sukoba, čak i vojnih, i u tom kontekstu sam vrlo eksplicitan za šta se zalažem“, kaže Mustafić.

Na pitanje za šta se zalaže, kazao je:

„Ja sam deklarisani ljevičar koji se zalaže za multietničku Bosnu i Hercegovinu u kojoj će individualna i kolektivna prava imati svoju zaštitu, svoj mehanizam u kojem će se Bosna izgrađivati kao jedno moderno društvo i na taj način ući u jedan proces evropskih integracija, civilizovani krug gdje po kulturi, kulturno historijskom naslijeđu, mi i pripadamo“.

Komentirao je i verbalne napade članova vladajuće stranke na umjetnike u Srbiji.

„To je neprihvatljivo. Možete osjetiti tjeskobu i strah za svoje kolege koji se odluče da javno progovore disonantnim tonom od većine. I da onda oni budu predmet rasprava i diskusija pojedinih poslanika, kojima se dopušta da na taj način govore o najvrednijim umjetničkim imenima sa bogatim biografijama i opusom. Njihovo prozivanje u parlamentu Srbije neprimjereno je demokratskim društvima i nešto je što i te kako uznemirava i ne daje pozitivan imidž ovoj zemlji. A posebno mi je žao što se to događa zajednici kojoj ja pripadam, i bez obzira na nametnute granice, one ne postoje kada je u pitanju umjetnost.

To su moje drage kolege, moji duhovni srodnici, to je dio moje šire umjetničke familije, i napad na njih doživljavam kao napad na nas, na sebe, na bilo koju umjetničku zajednicu. Nažalost, ovo nije prvi put da se ovo događa. Očigledno je da oni koji vladaju tolerišu takve pojedinačne ekscese poslanika, falangi, grupa, pokreta, koje na neki način šire strah o slobodi mišljenja i izražavanja. To je ono što nije dobro. Svaka šutnja i indiferentnost prema bilo kakvom aktu nasilja jeste podržavanje takvih tendencija“, govori Mustafić.