Politika

Na Ekonomiji haos zbog prof. Jahića, jedan od 223 studenta položio ispit. Dekanesa Selimović: Ispit ne može biti poništen

Na sarajevskom Ekonomskom fakultetu 27. juna održan je finalni ispit iz Finansijskog računovodstva kod prof. dr. Mehmeda Jahića. Ispit je od 223 studenta položio samo jedan.

Roditelji studenata, ogorčeni rezultatima i, kako kažu, "višegodišnjom praksom profesora Jahića" obratili su se medijima tražeći način za rješavanje problema sa kojima se susreću, kako kažu, generacije studenata.

Roditelji traže hitnu reakciju, studenti najavljuju mogućnost štrajka

"Vrlo niska prolaznost kod profesora Jahića je praksa koja traje već desetine godina, iako su se na sarajevski Ekonomski fakultet u tom periodu upisivali učenici sa veoma dobrim uspjehom iz srednjih škola. Očito da tu nije u pitanju kvalitet studenata, nego tendeciozni način rada profesora i katedre koju je praktično privatizovao. Takvom niskom prolaznošću studenata na tom predmetu akademska zajednica mora pristupiti sa velikom ozbiljnošću i odgovornosti", navodi se, između ostalog u pismu koje je upućeno redakciji Raporta.

S obzirom na jako izražen problem vrlo niske prolaznosti koji na predmetu Finansijsko računovodstvo traje dugo, roditelji traže hitnu reakciju nadležnih organa na Ekonomskom fakultetu i sarajevskom Univerzitetu, a studenti najavljuju mogućnost stupanja u štrajk.

"Ekonomski fakuultet u Sarajevu, sa svim međunarodnim akreditacijama i svojom dugogodišnjom tradicijom, je sigurno jedna od najkvalitetnijih obrazovnih
Institucija u regionu i šire, i ovakav problem narušava njen ugled", kazao nam je jedan od roditelja, i sam bivši student Ekonomskog fakulteta.

Jedna od posljedica koju uzrokuje ovakav odnos profesora i studenata, kako nam je rečeno, jeste da studenti koji na isti ispit izlaze i po nevjerovatnih 20 puta, odustaju od Ekonomskog fakulteta, prebacuju se na privatne, i nakon što ih završe vraćaju se na master na EFSA.

Prema saznanjima Raporta, kada su na Ekonomskom fakultetu provjeravane akreditacije EPAS i AASCS profesori iz inozemstva dali su preporuke da profesor koji nema prolaznost 80 posto, ne zna da prenese znanje na studente i treba ga skinuti sa predmeta. Stepen prolaznosti profesora Jahića iznosi 60.

Raport je kontaktirao i dekanesu Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Jasminu Selimović koja u odgovoru na naš upit kaže da je ova javna viskoškolska institucija djeluje u skladu sa odredbama Zakona o visokom obrazovanju KS, Statuta Univerziteta u Sarajevu i ostalim podzakonskim aktima.

Ona podsjeća da je Vijeće Ekonomskog fakulteta odlučilo da se nastavne i ispitne aktivnosti održavaju online sve do trenutka dok Krizni štab Kantona Sarajevo odnosno Krizni štab Federacije BiH ne ukinu preporuke ograničenja kretanja i okupljanja koje su usvojene zbog aktuelne pandemije koronavirusa.

"U tom kontekstu, ispit iz predmeta Finansijsko računovodstvo također je održan online. Što se tiče kriterija za polaganje ispita iz bilo kojeg predmeta koji se izvodi u okviru važećeg Nastavnog plana i programa Ekonomskog fakulteta, predmetni nastavnik je zadužen i odgovoran za kreiranje i provođenje istih, u skladu sa vrstom i obimom materije koja se izučava u okviru određenog predmeta. Nažalost, u slučaju niske prolaznosti ne postoji zakonska ili druga odredba koja kaže da se ispit poništava", govori dekanesa Selimović.

Prema odredbama Zakona i Statuta, kaže nam, Fakultet je u obavezi analizirati prolaznost na ispitima jednom u toku akademske godine, što će se i uraditi na sjednici Vijeća Fakulteta.

Profesoru uputili sugestiju "da poduzme aktivnosti na unapređivanju koncepta ispita"

"Ovakvu analizu mi na Ekonomskom fakultetu radimo nakon drugog septembarskog roka jer tek tada imamo sve ispite okončane i cjelovitu sliku i podatke o studentima koji su ispite položili. U ovom trenutku, ne postoje kompletne analize o prolaznosti, jer svi rokovi nisu okončani.

Međutim, želimo naglasiti da prolaznost studenata na ispitu može biti rezultat više faktora. Tu prije svega mislimo na (ne)spremnost studenata, (ne)organiziranje potrebnih odgovarajućih preduslova da se pristupi ispitu u novim/drugačijim okolnostima, kriteriji koji se koriste prilikom ocjenjivanja i sl. Ovome posebno doprinosi činjenica da se cjelokupni obrazovni sistem ove godine zatekao u potpuno novim uslovima rada, te je potrebno određeno vrijeme da se i nastavnici i studenti prilagode, posebno kada se radi o materijama koje ne podrazumijevaju samo izučavanje teorije. Sve ovo treba imati na umu kad se donosi sveukupan sud o ispravnosti održavanja jednog online ispita", ocjenjuje dekanesa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu.

Također, navela nam je da će u narednom periodu fakultet poduzeti sve moguće korake kako bi se u ispitnim terminima koji su pred nama ovakve situacije svele na minimum, ili potpuno otklonile.

"Konkretno, ovim smo povodom predmetnom profesoru uputili sugestiju da se u sljedećem roku poduzmu aktivnosti na unapređivanju koncepta ispita jer trenutni, očigledno, (formom i trajanjem) nije adekvatan", kaže Selimović.

Profesor Jahić, inače, ne odgovara na pozive novinara.