Svijet

Na pomolu ‘nova Indija‘: Situacija u Nepalu zastrašujuća. Stručnjaci kažu da se razlog za eksploziju covida-19 krije u nekoliko stvari

U Nepalu se razvija situacija koja zastrašujuće nalikuje na indijski scenarij: slučajevi covida-19 vrtoglavo rastu, bolnice su pretrpane, a premijer očajnički moli za pomoć drugih država. A još donedavno bila su ovdje uobičajena masovna vjerska okupljanja i kupanja u svetim rijekama, te politički trijumfalizam naspram pandemije.

Nepal trenutno prijavljuje oko 20 dnevnih slučajeva covida na 100.000 ljudi, baš koliko je Indija brojala prije dvije sedmice. Prošlog vikenda čak 44 posto svih nepalskih testova bilo je pozitivno.

"Ono što se trenutno događa u Indiji zastrašujući je pogled na budućnost Nepala ako zemlja ne uspije obuzdati najnoviji val Covida", izjavila je predsjednica nepalskog Crvenog križa dr. Netra Prasad Timsina.

Po mnogima bi u ovoj planinskoj zemlji bilanca pandemije mogla naposljetku biti i gora od indijske. Nepal ima krhki zdravstveni sistem s manje ljekara po glavi stanovnika od Indije, i s daleko nižom stopom procijepljenosti. Visoka stopa pozitivnih na testovima sugerira da se ne bilježi ni približno dovoljno slučajeva zaraze te da se ona nekontrolirano širi. Masovna javna događanja poput festivala, političkih skupova i vjenčanja omogućila su eksploziju bolesti, udruženi sa sporim vladinim odgovorima i lažno relaksiranom javnosti.

Iako je Nepal u međuvremenu pooštrio graničnu politiku i uveo blokade u svojim najteže pogođenim regijama neki strahuju da to neće biti dovoljno i da treba očekivati eskalaciju. U glavnom gradu Katmanduu bolest se već znatno proširila, a stigla je čak i do baznog kampa Everest. Prije samo mjesec dana ova himalajska nacija od 31 milion stanovnika dnevno je imala tek oko 100 slučajeva bolesti: sad je novozaraženih svaki dan više od 8600, i to samo onih službenih.

Za prelijevanje opasnog drugog vala virusa iz Indije mnogi krive dugačku i otvorenu kopnenu granicu: Nepalci čak ne trebaju pokazati putovnicu ili osobnu iskaznicu da bi ušli iz Indije u svoju zemlju, a mnogi od njih tamo imaju firme, i obrnuto.

Tradicionalno golem prekogranični dinamizam posljednjih se sedmica dodatno pojačao zbog vjerskih slavlja i jer su brojni Indijci bježali iz svoje države poharane covidom upravo u Nepal, ili su preko njega nastojali pobjeći u treće zemlje. Posljednjih dana Nepal je pooštrio pravila i uveo testiranje na granicama, no te su mjere došle prekasno.

Nepalsko društvo od početka pandemije bolest nije baš ni doživljavalo ni tretiralo previše ozbiljno. Premijer Sharma Oli minorizirao je zarazu i još u travnju reklamirao narodni lijek protiv koronavirusa, tvrdeći da se covid može liječiti jednostavnim grgljanjem lišća guave. Za to vrijeme trajali su vjerski festivali i u Nepalu i u Indiji, gdje su se na huljade hindusa i nepalskih bhakti zajedno ritualno kupali u Gangesu. Među njima su bili i bivši kralj Nepala Gyanendra Shah i kraljica Komal Shah, koji su naknadno primljeni u bolnicu u Katmanduu s dijagnozom covida. Vjerski festivali u Pahan Charhe i u Bhaktapuru također su okupili desetke tisuća, a jedan se čak odvijao pod prkosnim geslom: "Naš festival draži nam je i od naših života."

Zadnjih dana aprila, kad su se dnevni slučajevi udvostručili na više od 4.800, vlada je uvela dvosedmičnu blokadu u glavnom gradu, no tanak zdravstveni sistem već nije imao dovoljno raspoloživih kreveta. Kisika također hronično nedostaje. Premijer Sharma Oli je tek tad obznanio da je virus u Nepalu poletio unatoč vladinim "najvećim naporima".

Nepal je jedna od najsiromašnijih zemalja na svijetu, i to se itekako odražava na njegov zdravstveni sistem. Zemlja ima samo 1.595 kreveta za intenzivnu njegu i 480 respiratora za svih svojih 30-ak miliona ljudi. Također ima i frapantan nedostatak ljekara: samo 0,7 ljekara pokriva 100.000 stanovnika, što je manje nego u Indiji. Zdravstveni radnici na dugotrajnom dopustu pozvani su da hitno pomognu u rješavanju krize, a nepalska je vojska pozvala i penzionisani medicinsko osoblje da bude spremno za djelovanje. Scene iz indijskih horora, spaljivanje umrlih od covida na javnim lomačama, već su se omasovile i u Nepalu, prenosi Jutarnji list.