Atlas

Na Suncu se pojavila golema pjega. Astronom za Raport pojašnjava kakve nam posljedice slijede

Proteklih nekoliko dana naša zvijezda Sunce je vrlo aktivna s rekordnim brojevima pjega, ali i pjegom veličine oko četiri Zemlje koja je na granici vidljivosti golim okom. Astronom Muhamed Muminović, director Astronomskog društva Orion Sarajevo za Raport je pojasnio šta to znači te kako ovo može utjecati na građane.

Astronom: Tamne mrlje različitih dimenzija

"Sunčeve pjege opažamo kao tamne mrlje različitih dimenzija na vanjskom sloju Sunca koga zovemo fotosfera. One su povezane sa veoma snažnim magnetnim poljima u kojima se odvija strujanje materije iz unutrašnjosti Sunca. Ta materija je plazma, znači neka vrsta “supe” građene od naelektrisanih čestica. Njihova temperatura je oko 1000 - 1500  niža okolne površine Sunca, pa nam zbog toga i izgledaju tamne", kazao je.

Dodao je kako broj pjega dostiže svoj maksimum u prosjeku svakih 11 godina, a zatim se njihov broj smanjuje skoro na nulu prije nego što počne novi ciklus.

"Međutim, period jednog ciklusa pjega nije uvjek isti i on može da traje između 7 i 15 godina. U prošlosti je zabilježen jedan potpuni izostanak ovog ciklusa. Ovaj dugi period slabe aktivnosti sunčevih pjega od 1645. do 1715. godine naziva se Maunderov minimum. U Evropi je tada vladalo mini ledeno doba praćeno izuzetno niskim temperaturama. Smatra da je slaba aktivnost Sunca bila uzrok ovim klimatskim promjenama. Ovaj ciklus sunčeve aktivnosti (broj 25 od kada su počela sistematska posmatranja Sunca teleskopima) je započeo 2019. godine a maksimum će se desiti tokom 2025. godine", pojasnio je.

Poseban filter

Između ostalog, kazao je da ako su velike pjege one se mogu posmatrati i prostim okom, ali kroz poseban filter.

"Takav je slučaj sa ogromnom pjegom koja se ovih dana može vidjeti na sunčevom disku. To nije neuobičajeno ali uvijek ima mnogo više pjega manjih dimenzija. Ova pjega koju su astronomi označili sa AR 3190 ima prečnik četverostruko veći od prečnika Zemlje. Odnosno, 4 naše planete mogli bi poredati u nizu. I to nam daje dimenzije ove pojave", istaknuo je u odgovoru za Raport. 

Sunce ima veliki uticaj na Zemlju i život na našoj planeti ali nema istinskih dokaza da je u maksimumu njegova temperatura primjetno veća.

"Kako kaže više su to indikacije. Mnoge pjege su povezane sa bljeskovima tokom koji se osbođa veća količina naelektrisanih čestica. Te snažno rendgensko i gama zračenje. Još su snažinija tzv koronalni izbačaji materije. Tokom takvih procesa mlazevi čestica putuju u svemir. Ako se usmjereni ka Zemlji, mogu da izazovu smetnje u radio vezama, mrežama za prenos električne energije, satelitskoj komunikaciji i slično. Magnetsko polje naše planete nas dosta dobro štiti od takvih pojava ako su umjerene snage. U takvim trenucima polarna svjetlost je daleko intenzivnija nego inače.

Nikada, baš nikada ne treba gledati u Sunce duže od nekoliko sekundi. Srećom, naš biološki instinkt nas automatski  tjera da odmah zatvorimo oči jer je naprosto Sunce presjajno. Također, nikada ne treba koristiti neke improvizovane filtere. Postoje certificirani filteri koje nude firme koje se bave prodajom astronomske opreme. Najopasnije je gledanje u Sunce tokom djelimičnih pomračenja. Tada se možemo zavarati da u srp Sunca možemo gledati golim okom, no to je još uvijek presjajno i  tada može doći do oštećenja vida", zaključio je astronom Muminović.