Vijesti

Najavljena mogućnost razornog zemljotresa u Banja Luci: Jedna stvar posebno zabrinjava stručnjake

Banja Luku je kasno sinoć pogodio zemljotres koji je uznemirio stanovnike tog grada, ali na sreću nije prouzročio materijalnu štetu niti ljudske žrtve. Ovakvi događaji kod stanovnika Banja Luke bude bolne uspomene na razoran zemljotres koji je pogodio grad sada već davne 1969. godine. To je sa jačinom od 6.6 Richtera ujedno bio i najjači zabilježeni zemljotres u Bosni i Hercegovini, 15 osoba je izgubilo život, hiljadu ljudi su bili teže i lakše ozlijeđeni. Materijalna šteta je bila ogromna. Potpuno je uništeno 86 000 stanova.

Na svu sreću sinoćni zemljotres nije bio ni izbliza jak kao onaj od prije 52. godine, no stručnjaci upozoravaju da postoji mogućnost da Banja Luku ponovo pogodi razoran zemljotres i da stanovnici tog grada moraju uvijek biti spremni za tu mogućnost.

“Postoji seizmički hazard tog područja i on je obilježen intenzitetom 9 stepeni po Merkalijevoj skali i sve što možemo očekivati je do 9 stepeni po Merkaliju kao što je bilo ‘69. Svaki Banjalučani mora biti spreman na jedan zemljotres koji se može očekivati tog intenziteta”, tvrdi Snježana Cvijić Amulić, seizmologinja u RHMZ RS.

“Zato što je na jednom segmentu tog velikog rasjeda se dešavala Petrinja, a na drugom je Banjaluka. To znači da se dio seizmičke energije kada se dešava u Petrinji prelijeva jednim dijelom na isti taj rasjed i sigurno je da se može očekivati da se pojača seizmičnost poslije jednog takvog zemljotresa kakav je bio u Petrinji”, pojašnjava Cvijić Amulić.

Posljednji potres sa epicentrom na teritoriji Banjaluke osjetio se 6. maja ove godine i bio je jačine 2,3 stepena po Rihteru. Međutim, brojni zemljotresi koji su pogodili Baniju tokom godine osjetili su se i u gradu na Vrbasu.

Ono što posebno zabrinjava je da je epicentar sinoćnjeg zemljotresa bio u istoj zoni kao kodonog razornog iz 1969. godine.