Nakon 22 godine ženska košarkaška reprezentacija BiH ide na Evropsko prvenstvo

Košarkašice Bosne i Hercegovine u okviru grupe C kvaifikacija za Eurobasket odigrale su peti meč kvalifikacija protiv reprezentativki Švicarske, koji je okončan rezultatom 67:62, a ova pobjeda je igračicama BiH osigurala plasman na smotru najboljih selekcija Evrope, prvi put nakon više od 20 godina.

Meč je odigran u Orenburgu, u Rusiji.

Prvo poluvrijeme prošlo je u dosta izjedanačenoj igri i jedne i druge reprezentacije, gdje su se periodi dominacije, samim tim i rezultatskog vodstva smjenjivali. Nakon prve dvije četvrtine, tim Švicarske je na odmor otišao sa prednošću od 14:13, da bi već u nastavku BiH preuzela vodstvo i dominaciju – koju u više navrata nisu uspjevale povećati, piše N1.

Švicarke su kontrolu nad rezultatom vratile tri minute pred poluvrijeme, najviše zahvaljujući nekoliko otvorenih promašaja bh. košarkašica sa distance i poludistance. S druge strane njihove protivnice su se oslonile mahom na poene iz reketa i duge napade, te tako prednost u odnosu na prvu četvrtinu povećale na tri poena. Bilo je 32:29.

Evita Herminjard je sa 15 poena predvodila svoj tim, Chardon joj je pomogla sa sedam poena, a Eva Ruga je ubacila četiri. U timu BiH u prvih 20 minuta najviše se istakla Courtney Alexandria Hurt sa 10 poena, po četiri su ubacile Milica Deura, Nikolina Babić i Matea Tavić, tri je postigla Nikolina Džebo, a po dva Anđela Delić i Melisa Brčaninović.

Švicarke su furiozno otvorile treću četvrtinu, te ekspresno stvorile osam poena prednosti, ali je onda ponovo Hurt stupila na scenu sa četiri vezana poena, da bi joj se pridružile Brčaninović i Deura za seriju 10:0 i poravnanje 42:42, a onda i vodstvo na tri i pol minute do kraja treće četvrtine.

Bitno je istaći da Švicarke za vrijeme serije igračica BiH tri vezana napada nisu uspjele šutirati na koš.

U posljednjih 60 sekundi Švicarke su uspjele iznednačiti rezultat na 48:48, što je bio i konačan rezultat pred posljednji period igre.

Posljednji period igre obje reprezentacije otvorile su serijom promašaja. Melisa Brčaninović i Hurt su pogađale za BiH, za rezultatski egal. Onda je uslijedila serija Courtney Hurt za 58:52, što je bila najveća prednost za BiH u cijelom meču, na 5:07 do kraja.

BiH ulazi u mini-krizu u ovom periodu, što su njihove protivnice iskoristile da se ponovo primaknu rezultatski, bilo je 59:58 na tri minute do kraja. Preko slobodnih bacanja BiH odlazi na tri razlike, 61:58, te odlično brane napad protivnica na dva minuta do kraja.

Tada Hurt sa poludistance pogađa za +5 i svoj 28 poen na meču. Švicarke ponovo ne uspjevaju napraviti organizovani napad, nego prave faul u napadu – a loptu uzima Hurt i opet pogađa za +7., odnosno 65:58.

Švicarke poslije time-outa lako daju četiri poena, te se ponovo ulazi u rezultatsku neizvjesnost. Hurt je promašila šut, a onda Švicarke u narednom napadu tri puta šutiraju i tri puta skaču. Ostalo je +3 za BiH i napad na 11 sekundi do kraja.

Brčaninović je stala na liniju za slobodna bacanja i pogodila za 67:62 i konačan rezultat, pobjedu i plasman na Eurobasket 2021.

U grupi C nalaze se još Rusija i Estonija.