svemirska sonda

Nakon 47 godina u svemiru: NASA isključuje Voyager instrumente

Sonde Voyager istražuju svemir od 1977. godine i odavno su napustile Sunčev sistem. NASA sada isključuje više instrumenata radi uštede energije.

NASA je isključila dodatne naučne instrumente na legendarnim svemirskim sondama Voyager kako bi produžila njihov vijek trajanja. Na Voyageru 1, podsistem kosmičkih zraka deaktiviran je 25. februara, a na Voyageru 2, instrument za mjerenje naelektrisanih čestica treba da bude deaktiviran 24. marta, objavila je američka svemirska agencija.

Mjere su neophodne jer obje sonde dobijaju energiju iz radionuklidnih baterija, koje proizvode električnu energiju raspadom plutonijuma-238 i gube oko četiri vata energije godišnje. Nakon isključivanja, samo tri od prvih deset naučnih instrumenata ostaju aktivna na svakoj sondi.

"Struja polako nestaje"

"Voyageri su rock zvijezde u svemiru od njihovog lansiranja i želimo da tako ostane što je duže moguće", rekla je Suzanne Dodd, Voyager projekt menadžer u NASA -inoj laboratoriji za mlazni pogon i dodala: "Ali struja polako nestaje. Ako sada ne isključimo jedan po jedan instrument, vjerovatno će im ostati samo nekoliko mjeseci struje".

Dvostruke sonde lansirane 1977. decenijama daju vrijedne podatke. Prvobitno dizajnirani za četverogodišnju misiju, daleko su premašili svoj planirani vijek trajanja. Obje sonde su sada u međuzvjezdanom prostoru: Voyager 1 napustio je heliosferu 2012., Voyager 2 je uslijedio 2018.

Svemirske sonde drže izvanredan rekord: one su objekti koje je napravio čovjek koji su najudaljeniji od Zemlje. Voyager 1 je udaljen preko 25 milijardi kilometara, a Voyager 2 više od 21 milijarde kilometara. Radiosignalu je potrebno više od 23 sata da stigne do Voyagera 1 i oko 19,5 sati da stigne do Voyagera 2.

Svaki dan bi mogao biti posljednji

Trenutne mjere uštede energije prvobitno su namijenjene za obilježavanje 50. godišnjice lansiranja 2027. godine. NASA tim očekuje da će energija trajati oko godinu dana prije nego što se drugi instrumenti moraju isključiti. Prema trenutnom planu, sonde bi u konačnici mogle raditi sa samo jednim aktivnim instrumentom do 2030-ih.

„Svake minute, Voyageri istražuju regiju u kojoj nijedna svemirska letjelica nikada prije nije bila“, objašnjava Linda Spilker, naučnica projekta Voyager. "To također znači da bi svaki dan mogao biti naš posljednji. Ali ovaj dan bi također mogao donijeti još jedno međuzvjezdano otkriće."