U Parizu je večeras održan sastanak lidera Evropske unije.
Sastanak dolazi u svjetlu najavljenih pregovora oko mira u Ukrajini između Rusije i SAD.
Premijer Velike Britanije Keir Starmer kaže da je ključno pitanje "održati princip mira snagom" tako što će se "pobrinuti da Ukrajina bude u najjačoj mogućoj poziciji".
Oštro upozorava na razmišljanje da bi početak mirovnih pregovora mogao dovesti do smanjenja potpore Ukrajini.
"Moramo to pojačati", kaže, dodajući da je to jedini način da se osigura "trajan, trajan i pravedan sporazum koji osigurava suverenitet Ukrajine".
Starmer inzistira na tome da sve garancije ponuđene Ukrajini moraju uključivati američku zaštitu jer kaže da je to "jedini način" da se Rusija učinkovito odvrati od ponovnih budućih napada.
Starmer ponavlja da je spreman razmotriti angažiranje britanskih snaga na terenu zajedno s drugima.
Kaže da je evropski odgovor u ranoj fazi i da o tome namjerava dalje razgovarati s američkim predsjednikom Trumpom tijekom njegova posjeta Washingtonu sljedeće sedmice.
“U ovom trenutku moramo prepoznati novu eru u kojoj se nalazimo, a ne se beznadno držati udobnosti prošlosti. Vrijeme je da preuzmemo odgovornost za našu sigurnost, za naš kontinent”, kaže premijer Velike Britanije.
I premijer Poljske Donald Tusk sličnog je mišljenja.
So @Keir_Starmer wants to put our troops in Ukraine to defend their borders when the woke fool can't even protect our own border. That sounds like a Brilliant idea you absolute deluded fool. pic.twitter.com/JwrTWccU4V
— Jon Gaunt (@jongaunt) February 17, 2025
Tuska su pitali o mogućem raspoređivanju poljskih trupa u Ukrajinu.
Kaže da sastanak nije ništa promijenio u poljskom gledištu, ali ističe važnost poljske potpore u logistici i šire humanitarne potpore Ukrajini.
"Ako je moguće ponuditi sigurnosne garancije kroz prisutnost, sa SAD-om, s NATO-om, onda će Poljska biti aktivna na razne načine, ali ne predviđam slanje poljskih trupa u Ukrajinu", kaže.
Dugo govori o drugim načinima na koje Poljska podržava Ukrajinu, te o tome kako se također treba brinuti za svoju sigurnost.
“Poljska i zemlje na istočnom krilu su na neki način na prvoj crti, graniče s Rusijom, Bjelorusijom i ratom razorenom Ukrajinom. … Kada je riječ o Poljskoj, Baltiku, potrebna su nam evropska i saveznička ulaganja u našu sigurnost,” kaže.
Ako te zemlje "nisu sigurne, podržane od cijelog saveza… neće moći učinkovito pomoći Ukrajini", kaže.
“Ako EU nije u stanju obraniti samu sebe, zašto bi onda davala jamstva drugima? Pogotovo što bi to ionako bila prazna jamstva”, kaže.
“Želimo da sve buduće obveze prema Europi budu ozbiljne. Dešava se da je Ukrajina u prošlosti imala drugačija jamstva, počevši od Budimpeštanskog memoranduma…”, kaže Tusk.