Svijet

NATO izračunao koliko vojnika Rusi gube za svakih osvojenih 100 metara. Brojka je strašna

Ruski vojnici u Ukrajini

Prema obavještajnim podacima NATO-a, Rusija ovih dana gubi čak 2.000 vojnika na svakih 100 osvojenih metara fronta u istočnoj Ukrajini.

Ratujući tehnikom "ljudskih valova", Putinovi komandanti na hiljade Rusa bez milosti svakodnevno razbijaju o oštre stijene ukrajinske odbrane. Baš kao da je riječ o vodenim valovima, a ne o ljudskim životima.

"Domaće meso jeftinije od zapadnog oružja"

Temeljem Staljinovog gesla "Ima Rusa" dosad su u Rusiji računali da im je domaće "meso" jeftinije od sve sile zapadnog oružja i municije.

Zaboravili su, međutim, da živi teško i nerado jurišaju pored gomila mrtvih saboraca, piše Slobodna Dalmacija.

Precizni podaci cijene ruskog osvajanja teritorija u istočnoj Ukrajini naloženi su nakon obećanja ministara odbrane NATO-a da će pokušati dostojno opremiti Ukrajinu protiv iduće ruske ofanzive.

To se odnosi i na potencijalne zračne prijetnje, usljed izvještaha da Kremlj gomila borbene avione, bombardere i jurišne helikoptere na svojim zapadnim granicama.

Američki ministar odbrane Lloyd Austin je izjavio kako je NATO "laserski usredotočen" na osiguravanje opreme. Ona bi se trebala pokazati odlučujućom na bojnom polju. Dala bi mogućnost Kijevu da u sljedeća tri mjeseca odbije ruske nasrtaje.

“Vidjeli ste da smo krenuli s isporukom Bradleya, Mardera, tenkova Leopard i brojnih drugih oružja za koja mislim da će napraviti značajnu razliku,” rekao je Austin na sastanku ministara odbrane NATO-a.

Dodao je i da Rusija nastavlja slati veliki broj dodatno mobiliziranih ljudi u borbu. No, većina je loše obučena i još lošije opremljena. Zbog toga su demoralizirani i imaju mnogo žrtava.

NATO: Utrka sa vremenom

Američki zvaničnici rekli su kolegama da "vode utrku s vremenom" kako bi Ukrajinu snabdjeli naprednim sistemima protuzračne odbrane.

Smatraju da bi im prije velikog ruskog zračnog napada to bilo najpotrebnije.

Zabilježeno je, naime, puno akcije na ruskoj granici i puno priprema ruskih bombardera, borbenih aviona i helikoptera.

„Ruske kopnene snage na terenu prilično su prorijeđene, razularene i demotivirane. To je još jedan siguran pokazatelj da će Kremlj u idućoj rundi rata pokušati preći na dominantno zračnu borbu”, naglasio je anonimni američki zvaničnik.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg dodatno je upozorio Savez na pravu "utrku u logistici" što se tiče dostave municije i raketnih sistema u Ukrajinu u nadolazećim sedmicama.

U oružarnicama ponestaje zaliha municije, pa i topovskih granata koje Ukrajina ispaljuje brzinom od preko 5.000 dnevno.

Putin oklijevao

Stoltenberg je rekao i da Savez jača „snage za odvraćanje i odbranu" stavljanjem oko 40.000 vojnika pod komandu NATO-a u istočnoevropskom dijelu Saveza. Broj svih borbenih grupe udvostručit će se tako s četiri na osam. Sa značajnim zračnim i pomorskim sredstvima.

U dosadašnjem ukrajinskom ratu se uglavnom činilo kako ruski predsjednik Vladimir Putin oklijeva i krajnje oprezno koristi svoje avione i helikoptere.

Preferira upotrebljavati krstareće i balističke projektile, kao i dronove, kako bi svoje skupe avione sačuvao u rezervi.

Takva odluka nije nimalo čudna. Ruski borbeni avion tipa Suhojev-35, naime, košta oko 40 miliona eura.

U jednom se trenutku činilo da je Putinova zračna taktika "bez aviona" uspjela. Jer, više od polovine odaslanih ruskih raketa i dronova iranske proizvodnje efektno je "bušilo" ukrajinsku protuzračnu odbranu.

Razaralo je i kritičnu infrastrukturu u zemlji.

No, s integracijom zapadnih sistema protuzračne odbrane, kao što su njemački Iris-T, američki NASAMS i slovački S-300, ukrajinska efikasnost u odbrani od raketa i dronova rapidno se poboljšala.

Ukrajina je u udarnom danu prošle sedmice, primjerice, oborila čak 61 od 71 ruskog drona i projektila. Njih čak 86 posto.

Kad se Kijev do kraja naoruža i baterijama sofisticiranih američkih raketa Patriot, efikasnost u odbrani od zračnih napada bit će im onda još i veća.