Svijet

NATO: Ruske akcije ozbiljna prijetnja, ministri dali zeleno svjetlo za raspoređivanje trupa

Ministri obrane članica NATO-a složili su se u srijedu, prvog dana dvodnevnog samita u Briselu, da razviju planove za jačanje pozicije NATO-a na istočnom krilu Saveza usred rastuće ruske prijetnje, javlja Anadolu Agency.

Ovakav zaključak je usvojen prvog dana samita ministara odbrane članica NATO-a koji su se okupili kako bi razgovarali o sigurnosnim izazovima, uključujući mogućnost ruske invazije na Ukrajinu, kao i o kineskoj nuklearnoj proliferaciji.

U izjavi sa sastanka iskazana je ozbiljna zabrinutost zbog "velikih, ničim izazvanih i neopravdanih ruskih vojnih gomilanja u i oko Ukrajine i Bjelorusije".

Pozvali su Rusiju da se uključi u pregovore i "da odmah preokrene svoje nagomilavanje i povuče svoje snage iz Ukrajine" u skladu sa njenim međunarodnim obvezama.

Ministri obrane su izjavili da ruske akcije predstavljaju "ozbiljnu prijetnju evroatlantskoj sigurnosti" i da su spremni "dodatno ojačati odbrambeni i odvraćajući stav".

Dali su "zeleno svjetlo" za razvoj opcija u vezi s novim raspoređivanjem, što uključuje "uspostavljanje novih borbenih grupa NATO-a u centralnoj i jugoistočnoj Evropi", rekao je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg na konferenciji za novinare nakon sastanka.

On je prenio da su ministri obrane pozdravili ponudu Rumunije da bude domaćin i obećanje Francuske da će predvoditi novu borbenu grupu, dodajući da će "naši vojni zapovjednici sada raditi na detaljima i izvijestiti u narednim sedmicama".

"Postoji jaka volja, postoji jaka spremnost, ali konačna odluka još nije donesena", naglasio je Stoltenberg.

On je rekao da je potrebno preispitati stav NATO-a na istočnom krilu, čak i ako Rusija odluči deeskalirati sukob s Ukrajinom.

Sa nagomilavanjem oko Ukrajine, Rusija je koncentrirala najveću vojsku spremnu za borbu od kraja Hladnog rata kako bi "pokušala zastrašiti druge zemlje u Evropi, kako bi proizvela poštovanje ili prihvatanje ruskih zahtjeva", dodao je Stoltenberg.

S namjerom da postavi "novu normu", Rusija je predložila i pravno obvezujući sporazum koji bi narušio temeljna načela evropske sigurnosti i stabilnosti, naglasio je Stoltenberg, pozivajući se na prošlomjesečne prijedloge Rusije, koje je NATO odbio.

U odgovoru, NATO je odbacio ruske zahtjeve da povuče trupe i oružje iz istočne Evrope i zaustavi transatlantsku integraciju Ukrajine, umjesto toga, pozvao je Rusiju da nastavi razgovore o kontroli naoružanja i vojnoj transparentnosti u okviru Vijeća NATO - Rusija.

SAD, sa svojim evropskim saveznicima, od prošlog novembra upozorava da se Rusija sprema za invaziju na Ukrajinu nakon što je prikupila preko 100.000 vojnika i teške opreme u blizini granice sa svojim susjedom.

Negirajući da sprema invaziju, Rusija je optužila zapadne zemlje da potkopavaju njenu sigurnost širenjem NATO-a prema njenim granicama.