Geografija kakvu učimo u školskim klupama često pojednostavljuje složenost naše planete, prikazujući je kroz sedam poznatih kontinenata.
No, stvarnost je daleko kompleksnija. Naučnici neprestano otkrivaju nove geološke strukture koje otkrivaju dijelove historije Zemlje, skrivene ispod okeana i daleko od ljudskog oka.
Nedavno otkriće u vodama sjevernog Atlantskog okeana dodalo je još jedan komadić u slagalicu evolucije planete – identificiran je novi mikrokontinent ispod ledenih voda Davisovog tjesnaca, smještenog između otoka Baffin u Kanadi i Grenlanda.
Ovaj tjesnac, koji je nastao prije miliona godina pomicanjem tektonskih ploča, rezultirao je stvaranjem debele kontinentalne kore u okeanu. Ta struktura, prema najnovijoj studiji objavljenoj u časopisu Gondwana Research, sada je prepoznata kao primitivni mikrokontinent.

Tim naučnika iz Velike Britanije i Švedske proučavao je tektonske pomake koji su se dogodili u regiji između 33 i 61 milion godina unazad. Njihova analiza otkrila je da je upravo to pomicanje ploča formiralo neobično debelu ploču kontinentalne kore, dugu između 12 i 15 milja, koja se danas nalazi u zapadnim vodama Grenlanda.
Nazvan proto-mikrokontinent Davisovog tjesnaca, ovaj geološki fenomen mogao bi imati dalekosežne posljedice za razumijevanje formiranja sličnih struktura u drugim dijelovima svijeta. "Naš identificirani mehanizam formiranja mikrokontinenata mogao bi se primijeniti na druga slična područja na planeti," istaknuli su naučnici u svojoj studiji.
Dodali su kako su potrebna dodatna istraživanja kako bi se bolje razumjela uloga tektonskih pomaka i transpresijskih sila u stvaranju mikrokontinenata, piše Indy100.