Nauka

Naučnici ušli u “kolijevku” koronavirusa. Mogli bi biti izloženi nekim od najsmrtonosnijih virusa

Mala grupa naučnika ušla je u pećinu za koju se vjeruje da je „kolijevka" koronavirusa.

Prethodno se temeljito zaštitivši, oni su krenuli u istraživanje sistema pećina Limastone, u provinciji Junan, na jugozapadu Kine. Naoružani baterijskim lampama i mrežama, njihov cilj je da utvrde da li pandemija koja je do sada ubila više od 200.000 a zarazila iznad 3 miliona ljudi, potiče od šišmiša i kako je mutirala.

Kako je CNN-u prenio Peter Daszak, iz američke nevladine organizacije EcoHealth Alliance, specijalizirane za istraživanje pećina i slijepih miševa, oni će od životinja koje ulove uzeti krv, kao i pljuvačku i druge izlučevine. Sve će potom pomno izanalizirati.

„Moramo se najprije temeljno zaštititi. I najsitnija kap izlučevine šišmiša mogla bi biti kobna jer sadrži viruse nekih od najopasnijih bolesti na svijetu", rekao je on.

Daszak je poznat i kao lovac na viruse.

Kaže da je do sada analizirao 15.000 uzoraka s slijepih miševa i otkrio oko 500 verzija koronavirusa.

„Jedan od tih virusa, nađen u Kini 2013. vjerovatni je predak COVID-19", piše CNN.

Ovaj medij navodi da „prije ove pandemije koronavirus nije bio sexy stvar".

Samo dva tipa virusa koja su napadala čovjeka iz ove grupacije oboljenja, registrirana su do panedije s početka ove godine.

Oba su otkrivena prije nekih 60 godina. No, EcoHealth Alliance je otkrio još pet vrsta koronavirusa koji napadaju čovjeka. Daszak ističe da šišmiši u sebi nose i do 15.000 verzija korone.

„Mi poznajemo svega par stotina. Ostalo je neistraženo područje", kaže on.

Njegov tim nije jedini koji „opsijeda" pećine i ganja slijepe miševe.

Druga dva uglavnom američka tima već su u Burmi i Keniji, gdje provode slična istraživanja. Tim iz Burme već je prijavio šest novih verzija koronavirusa.

Daszak ističe da se već godinama fokusiraju na Kinu kao državu gdje lokalno stanovništvo ima čest doticaj s divljim životinjama, uključujući i šišmiše. Love ih, jedu i prodaju na lokalnim pijacama.

„Jedno istraživanje iz 2015. godine pokazalo nam je da nekih 3 posto lokalnog stanovništva ima antitijela na koronavirus.

„Moguće je da nisu ni znali da su zaraženi ili je samo nekoliko ćelija u njihovom tijelu bilo pogođeno koronavirusom. I na osnovu toga su razvili antitijela", rekao je Daszak.

CNN prenosi i da je Institut za virusologiju u Vuhanu, odakle je pandemija krenula, odmah analizirao prve uzorke i poredio ih s onim EcoHealth-a iz 2013. godine.

„Sličnost je bila nevjerovatna. Čak 96,2 posto karakteristika ovog i tog virusa bile su identične", rekao je Daszak. Dodao je da je najvjerovatnije neka druga životinja „pokupila" taj virus, „preradila" ga u svom organizmu i on je takav dospio u čovjeka.

CNN ističe i da je otkrivanje izvora omogućava naučnicima da predvide i gdje bi se zaraza mogla desiti, što omugućava preventivno djelovanje.