Svijet

Navaljni se vraća u Moskvu iako bi mogao završiti u zatvoru. Vlastima poručio: Dočekajte me

"Pitanje mog povratak u Rusiju nikad nije bilo upitno. Rusija je moja zemlja, Moskva je moj grda. Nedostaju mi. Vraćam se u nedjelju 17. januara, avionom kompanije 'Pobjeda'. Dočekajte me", objavio je na Instagramu najpoznatiji ruski opozicioni političar, koji se u Berlinu već mjesecima liječi nakon trovanja "kagebeovskim" otrovom novičokom.

Moskva odbacuje optužbe za djela za koja sumnjiče FSB-ove agente, koji su ga pokušali otrovati preko donjeg rublja, a sam Aleksej Navaljni kao nalogodavca ističe ruskog predsjednika Vladimira Putina.

"Putin, koji je naredio moju likvidaciju, bjesni u svojem bunkeru", piše Navaljni misleći pritom na podzemni bunker u predsjedničkoj podmoskovskoj rezidenciji u kojem predsjednik, navodno, provodi dane pazeći da se ne zarazi koronom i "naređuje svojim slugama da spriječe moj povratak".

Uoči povratka Navaljni usijava atmosferu, ali ni ruske vlasti ne ostaju dužne. Naime, kad sleti u nedjelju predvečer po moskovskom vremenu na aerodrom Vnukovo, odmah bi ga mogli privesti pripadnici ruske Federalne službe za izdržavanje zatvorskih kazni (FSIN), koji su mu 30. decembra dali 24 sata da im se javi. U protivnom će njegovu uvjetnu kaznu morati pretvoriti u zatvorsku.

Podsjetimo da je Navaljni osuđen zbog finansijskih mahinacija, što on odbija, smatrajući da mu je sve namješteno kako bi ga se onemogućilo u političkoj karijeri te da se kandidira na izborima. Zanimljivo da je FSIN obrazložio svoj zahtjev da se Navaljni javi pozivajući se na stručni medicinski časopis Lancet, gdje je, bez navođenja njegova imena, opisano uspješno liječenje pacijenta otrovanog novičokom. Navaljni je to prokomentirao rekavši da je time rusko državno tijelo svojim obrazloženjem praktički priznalo činjenicu njegova trovanja iako ruske vlasti to negiraju.

Osim toga, ta federalna služba optužila ga je "za bijeg". Podsjetimo da je u augustu Navaljnom pozlilo na letu iz sibirskog grada Tomska u Moskvu te da je avion prisilno spušten u Omsku, gdje mu je pružena ljekarska pomoć. Jedan od agenata FSB-a koji je učestvovao u toj "akciji likvidacije", u navlakuši samog Navaljnog (nazvao ga je telefonom i predstavio se kao zamjenik šefa FSB-a), priznao je kako bi on umro da avion nije sletio u Omsku i da hitna pomoć nije reagirala brzo.

Navaljni kaže da nije svojevoljno otišao u Njemačku, jer je bio u komi, ali dodaje kako ne bi preživio da mu u Berlinu nije pružena odgovarajuća ljekarska pomoć. Sad se, kaže, osjeća dobro, ali liječenje će nastaviti u Moskvi, iako će biti zanimljivo vidjeti kako će na njegov povratak reagirati ruska pravosudna tijela. Jasno je da će konačnu odluku o sudbini Navaljnog ipak donijeti Kremlj.