Ekonomija

Ne dobiju ni 300 eura mjesečno: Radnici u Bosni i Hercegovini na minimalnim platama

Trgovkinja Lejla iz Sarajeva mjesečno zarađuje oko 480 konvertibilnih maraka (KM) ili 240 eura mjesečno.

Ona spada među više od 260.000 radnika u bosanskohercegovačkom entitetu Federacija BiH koji žive sa mjesečnim primanjima manjim od 650 KM.

„Najteže je što niste u prilici djeci da obezbijedite ono što biste htjeli kao roditelj“, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Lejla, trgovkinja iz Sarajeva.

Njena osnovica plate je takozvani "minimalac" (najniža zakonski garantovana plata) od 406 KM, što je uvećano za iznos minulog rada.

Dobije i bon

Kaže, dobijaju i bon za topli obrok od pet KM dnevno, koji može da potroši u trgovini u kojoj radi.

„S tim iznosom novca vi ne možete skoro, pa ništa. Dok platite komunalne usluge, koliko god da pokušavate to držati na minimumu, to vam je u prosjeku 220-250 KM, ovisno od toga ako se potroši malo više struje“, priča Lejla.

Najveći dio novca koji preostane se koristi za prehranu i to za ono najosnovnije.

„Vidite koliko su cijene porasle, obično se kupi ono što je na sniženju, ono što je na rasprodaji, da bi se moglo priuštiti da imate – ne ja, nego djeca – bar jedan kuhan obrok dnevno“, kaže ona.

Njeno dvoje djece su osnovci, odlični učenici, a iz mjeseca u mjesec se bori da im priušti sve što im treba.

„Knjige kupujemo ili polovne, ili zamijene sa onima koji su iz višeg razreda, u školama se organizuju te razmjene. Ali, u obavezi ste da im kupite ostalu opremu“, objašnjava Lejla.

Nije u mogućnosti da kupuje bilo šta naveliko, ni da ostavlja bilo kakav iznos sa strane. Dodaje – ne daj Bože da se desi neki kvar u stanu.

U sličnoj situaciji je Snežana iz grada na sjeveru BiH, u Republici Srpskoj (RS), drugom bh. entitetu. Njena primanja su nešto veća od 600 KM kada se na minimalac od 540 maraka, koliko iznosi u ovom bh. entitetu, doda njen minuli rad.

Snežana, koja se bavi administrativnim poslovima, za RSE kaže da je tokom ovog mjeseca dobila neisplaćeni iznos toplog obroka za 2016. godinu.

"Snalazim se, znam sa čime raspolažem i u okviru toga se i krećem. Prvo se riješim režijskih troškova, pa se onda ide u nabavku. A kolege koji imaju malu djecu oni su baš u problemu", priča Snežana, koja živi sa kćerkom koja je zaposlena, ali priznaje da bi egzistencija bila jako teška da živi samo od svoje plaće.

Inflacija radi svoje

"Inflacija je uradila svoje, da je praktično umanjila još trećinu sigurno, od toga što dobijamo unazad pet godina, a plata se nije mijenjala. Ljudi se snalaze, neko ima na selu nekoga, nekome supružnik radi pa se tako nadopunjavaju, inače je zaista teško“, kaže ona i dodaje:

"Dođem u situaciju da je to, ipak, uvredljivo, na kraju svega", rekla je Snežana.

Prema državnoj Agenciji za statistiku, najniže plate u cijeloj BiH su tokom oktobra imali radnici u zaštitnim i istražnim djelatnostima, samo 515 KM, kuhari i konobari imaju tek nešto veća primanja, 527 KM, dok zaposleni u proizvodnji odjeće dobijaju 539 KM mjesečno.

U RS minimalac iznosi 540 maraka od 1. juna ove godine, odlukom Vlade RS. To je povećanje od 20 KM u odnosu na prethodni, utvrđen krajem 2020. godine.

Najniže plate u RS u prvih 10 mjeseci 2021. godine su u građevinarstvu, po 720 KM, dok u hotelijerstvu i ugostiteljstvu iznose 721 KM, pokazuju podaci entitetskog Zavoda za statistiku. Prosječna primanja ispod 800 KM imaju i radnici u trgovinama, automehaničari, vozači, skladištari, te radnici u sektoru umjetnosti, zabave i rekreacije.

Platu do 600 KM u RS prima oko 125.000 radnika, navode u Savezu sindikata RS.

Potrošačka korpa u ovom entitetu za oktobar iznosi 2.001,73 KM, od čega se 68 odsto izdvaja za prehranu, te stanovanje i komunalne usluge.

Minimalac u Federaciji BiH iznosi 406 KM.

Najniža primanja

Daleko najniža primanja u ovom entitetu imaju radnici u djelatnostima pružanja smještaja, te pripreme i usluživanja hrane, odnosno hotelijerstvu i ugostiteljstvu – 567 KM, prema podacima Federalnog zavoda za statistiku za septembar 2021. Sljedeći su radnici u građevinarstvu, sa 708 KM mjesečno.

Sindikalna potrošačka korpa u FBiH je 2.190,30 KM, od čega je skoro pola, 1.052 KM, potrebno odvojiti za hranu.

Minimalac u Srbiji trenutno iznosi 32.000 dinara (272 eura). Prema zvaničnim podacima, više od 350.000 zaposlenih u Srbiji prima ovu platu kao redovnu zaradu, a najmanje još toliko radnika ima neznatno veća primanja.

Od 1. januara iduće godine minimalac će porasti, pa će iznositi 35.000 dinara.

Minimalac u Hrvatskoj je daleko najviši, te iznosi 435 eura, u Crnoj Gori je povećan 1. oktobra, sa 222 na 250 eura, dok u Sjevernoj Makedoniji iznosi 240 eura.

Najniži iznos minimalne plate u regionu primaju stanovnici Kosova – samo 170 eura.