Svijet

Ne sluti na dobro! Putinova televizija je upravo objavila da je napad neminovan

Ruska državna TV tvrdi da se Ukrajina sprema pokrenuti napad koji podržava NATO na proruske separatiste na istoku zemlje, u onome za što se strahuje da je propagandni pokušaj Kremlja da se opravda invazija, piše Daily Mail.

Tri najveća ruska državna medijska kanala - Channel 1, Rossiya 1 i NTV - objavila su u četvrtak navečer biltene u kojima se govorilo o 'bolnicama i artiljeriji' koji su raspoređeni u blizini područja pod kontrolom pobunjenika u regiji Donbas, 120.000 ukrajinskih vojnika naoružanih oružjem NATO-a u blizini crte bojišnice, te povećanje granatiranja.

Zasebno, američki obavještajni izvori navode da se Rusija sprema organizirati operaciju 'lažne zastave' koja uključuje lažne napade dronovima na regiju Donbasa ili ruski teritorij - uključujući snimke uništenih lokacija prepunih leševa i lažnih ožalošćenih - kao povod za invaziju kako bi se spriječio 'genocid'.

Ukrajina je već optužila Bjelorusiju da pokušava organizirati operaciju takozvane 'lažne zastave', tvrdeći da je u četvrtak oborila jednu od kijevskih špijunskih bespilotnih letjelica u blizini granice s Rusijom. Bjeloruski državni mediji pustili su slike, kako su rekli, oborenog ukrajinskog drona, ali ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova 'kategorički je opovrgnulo' da je to bilo autentično.

'Intenzitet kojim mediji pod ruskom državnom kontrolom šire lažnu priču o lažnom dronu koja navodno 'krši bjeloruski zračni prostor' kristalno je jasan primjer izvučen ravno sa stranica ruske knjige dezinformacija. Nemojte da vas zavede', tvitao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Oleg Nikolenko.

Suprotno tvrdnjama ruskih državnih medija, satelitske snimke otkrivaju da je Putin taj koji je okupio oko 130.000 vojnika potpomognutih tenkovima i artiljerijom na ukrajinskim granicama - i u procesu je priređivanja razrađenih ratnih igara u Bjelorusiji za koje promatrači strahuju da su ustvari paravan za invaziju na Ukrajinu.

Rusija, koja je anektirala Krim 2014. i podržava separatiste na istoku Ukrajine, zahtijeva sigurnosne garancije, uključujući obećanje da NATO nikada neće prihvatiti Kijev jer je skupio oko 100.000 vojnika u blizini ukrajinske granice.

Sjedinjene Države su rekle da su male šanse da se Ukrajina uskoro pridruži NATO-u, ali da bi zemlja trebala odlučiti o svojoj budućnosti dok se sile sukobljavaju oko svojih sfera utjecaja u Europi nakon hladnog rata.

Američka obavještajna služba vjeruje da bi Rusija mogla upotrijebiti izmišljeni video koji prikazuje grafičke posljedice eksplozije, uključujući opremu za koju se čini da pripada Ukrajini ili savezničkim nacijama, kako bi opravdala napad.

To bi uključivalo glumce koji bi glumili ožalošćene ljude koji su ubijeni, raspoređivanje leševa da predstavljaju tijela navodno ubijenih, rekao je za MSNBC zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost SAD-a Jonathan Finer .

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov odbacio je te izvještaje, rekavši da su slične stvari izrečene i ranije, ali da nisu tačne, prenosi TASS.

Moskva je u prošlosti odbacila optužbe da pokušava proizvesti sukob i kaže da ne planira invaziju, ali da bi mogla poduzeti neodređenu vojnu akciju ako njezini sigurnosni zahtjevi ne budu ispunjeni. Kremlj je u četvrtak optužio Washington da ignorira njegove pozive za ublažavanje sukoba, dan nakon što su Sjedinjene Države objavile da će poslati gotovo 3000 dodatnih vojnika u Poljsku i Rumuniju.

'Očito je da ovo nisu koraci usmjereni na deeskalaciju napetosti, već naprotiv, to su akcije koje vode povećanju napetosti', rekao je Peskov na konferencijskom pozivu u četvrtak.

'Stalno pozivamo naše američke kolege da prestanu zaoštravati napetosti na europskom kontinentu. Nažalost, Amerikanci to i dalje čine', rekao je.

Padobranci s američkom vojskom ukrcali su se u četvrtak u avion kako bi krenuli u istočnu Europu 'kako bi uvjerili naše saveznike u NATO-u i naše partnere u odvraćanju Rusije', rekao je glasnogovornik američke vojske Matthew Visser.

Vojnici su iz Fort Bragga u Sjevernoj Karolini. Oko 1700 pripadnika vojske, uglavnom iz 82. zračno-desantne divizije, raspoređeno je u Poljsku, dok će se 300 ostalih preseliti u Njemačku, rekao je.

Washington i NATO izražavaju spremnost da razgovaraju o kontroli naoružanja i mjerama za izgradnju povjerenja. Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je ranije ove sedmice da je Moskva i dalje zainteresirana za dijalog.

U Bruxellesu je glavni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao da je posljednjih dana došlo do značajnog kretanja ruskih vojnih snaga u sjevernom susjedu Ukrajine, Bjelorusiji.

Zajedničke vojne vježbe Rusije i Bjelorusije, koje traju do 20. februara, pružile su Moskvi pokriće za daljnje povećanje snaga u blizini Ukrajine.

'Ovo je najveće rusko raspoređivanje tamo od Hladnog rata', rekao je Stoltenberg, dodajući da očekivano raspoređivanje uključuje 30.000 borbenih vojnika, snage za specijalne operacije Spetsnaz, borbene zrakoplove SU-35, sisteme protuzračne odbrane S-400 i rakete Iskander s nuklearnim sposobnostima.

Kremlj je vježbe Allied Resolve opisao kao probu za odbijanje vanjske agresije i kaže da će se njegove snage povući nakon vježbi.

Ruski ministar obrane Sergej Šojgu stigao je u četvrtak u Bjelorusiju kako bi pregledao vojnike. Bjeloruski ministar odbrane objavio je slike s vježbi na kojima se vide padobranci prilikom zračnog desanta, borbeni avioni na nebu, naoružani vojnici koji se spuštaju iz helikoptera, te tenkovi kako pucaju i manevriraju.

Bjelorusija dijeli svoju zapadnu granicu s članicama NATO-a Poljskom, Litvom i Latvijom, dok Ukrajina leži na jugu.

Podrška Rusiji stigla je iz Kine.

Ministri vanjskih poslova Kine i Rusije 'koordinirali su svoje stavove' tokom sastanka u Pekingu u četvrtak, priopćilo je kinesko ministarstvo vanjskih poslova. Kina je izrazila razumijevanje i podršku ruskom stajalištu o sigurnosti u pogledu ruskog odnosa sa Sjedinjenim Državama i NATO-om, navodi se u priopćenju

Putin se trebao sastati s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom u petak prije nego što će prisustvovati ceremoniji otvaranja Zimskih olimpijskih igara u Pekingu.

Američki State Department upozorio je Rusiju da bliži odnos između Moskve i Pekinga neće nadoknaditi posljedice invazije i da će rusku ekonomiju učiniti 'krhkom'.

Svjetski čelnici nastavljaju s naporima za rješavanje krize.

U Kijevu je turski predsjednik Tayyip Erdogan razgovarao sa svojim ukrajinskim kolegom Volodimirom Zelenskim i ponudio da bude domaćin sastanka Putina i Zelenskog.

U potezu koji će vjerovatno Moskva iskoristiti, Zelenski je iskoristio sastanak da trubi o dogovoru koji će ukrajinskim tvornicama omogućiti proizvodnju turskih dronova koji su već bili raspoređeni u ukrajinskom ratu protiv pobunjenika koje podržava Rusija u njezinoj istočnoj regiji Donbasa.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je u Parizu da su on i poljski predsjednik Andrzej Duda razgovarali o mogućnosti trosmjernog sastanka s njemačkim Olafom Scholzom sljedećih dana o situaciji u Ukrajini.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen pozvala je Rusiju da se vrati na put 'mira i dijaloga' ili da se suoči sa sankcijama dok je EU radila na zajedničkom odgovoru na pismo koje su mnoge njezine članice dobile od Rusije tražeći sigurnosne garancije.

Rusija je također negirala bilo kakvu namjeru invazije na Ukrajinu, unatoč upozorenju NATO-a o najvećem rasporedu moskovskih snaga u Bjelorusiji od sovjetskih vremena.

'Tokom posljednjih dana vidjeli smo značajan pokret ruskih vojnih snaga u Bjelorusiji. Ovo je najveće rusko raspoređivanje tamo od Hladnog rata', rekao je glavni sekretar Jens Stoltenberg. Međutim, Ukrajina je također umanjila prijetnju ruske invazije. Ministar obrane Oleksii Reznikov rekao je 'prijetnja postoji, rizici postoje, ali postoje od 2014. godine, otkako je Rusija postala agresor'. Trenutno 'nema razloga za paniku, strah, bijeg ili pakiranje torbi', rekao je.

A šef oružanih snaga u Ukrajini Valery Zaluzhny negirao je bilo kakve planove za ofenzive njegove zemlje u Donbasu ili na Krimu. 'Nikakve zapovijedi niti razgovori o vojnoj operaciji na Krimu i Donbasu nisu održani', rekao je.

Britanska ministrica vanjskih poslova Liz Truss govorila je o tvrdnjama SAD-a da Rusija planira pokretanje operacije "lažne zastave": 'Ovo je jasan i šokantan dokaz ruske ničim izazvane agresije i prikrivenih aktivnosti na destabilizaciji Ukrajine.

'Ova ratoborna namjera prema suverenoj, demokratskoj zemlji potpuno je neprihvatljiva i mi je najoštrije osuđujemo', stoji u saopštenju ministarstva vanjskih poslova Velike Britanije.