Svijet

Nekom rat, nekom brat: Švedski vojni div trlja ruke, zbog rata u Ukrajini očekuju vrtoglavu zaradu

Švedska kompanija SAAB, jedna od najvažnijih u odbrambenoj industriji koja, između ostalog, proizvodi i višenamjenske borbene avione Gripen, mogla bi ozbiljno profitirati od odluka evropskih vlada da povećaju izdvajanja za odbranu.

Kako javlja Financial Times, dođe li do švedskog članstva u NATO-u, toj bi se kompaniji mogla otvoriti i brojna nova tržišta, iako bi kompanija izgubila rusko tržište. Jedan od direktora kompanije, Micael Johansson, vjeruje kako je pridruživanje vojnom paktu isključivo politička odluka, no da to neće imati negativnih utjecaja na kompaniju.

- Mi smo već na NATO tržištu sa svojim sistemima, no u neka područja nismo uključeni rekao je aludirajući na napredne sisteme projektila, sofisticirane senzore te informatička rješenja za upravljanje sistemima. Stoga, vjeruje da bi NATO donio mogućnost napredovanja u tom sektoru.

Susjedna Finska u idućim bi sedmicama trebala odlučiti hoće li podnijeti zahtjev za pristup NATO-u, nakon što je Rusija napala Ukrajinu, a evropske zemlje propituju svoje sigurnosne politike. Švedska također razmatra tu mogućnost. Tamošnja je vlada zatražila da se ubrza donošenje izvještaja o stanju sigurnosti zemlje koje bi trebalo biti gotovo do sredine maja. Većina analitičara smatra kako bi Švedska mogla slijediti Finsku u svojoj odluci iako će pritom imati mnogo više problema nego susjedi. Naime, vladajuća Socijaldemokratska partija godinama se čvrsto drži svog "anti-NATO" stava.

Odluka bi mogla biti donesena prije NATO-ovog summita u Madridu ovog jula. Saab, kompanija koja je u stopostotnom vlasništvu porodice Wallenberg, proizvodi avione Gripen ali i brojne druge vojne sisteme, a cijena dionica im je znatno skočila otkako je Rusija napala Ukrajinu.

Johansson je rekao kako će se tek vidjeti rezultati i financijski benefiti od ove situacije, dodavši kako naporno rade na potpisivanju ugovora s brojnim zemljama. Sve, dakako, ovisi o složenosti odbrambenih sistema koji će tim zemljama trebati, dodao je, rekavši kako jasnije financijske rezultate očekuju iduće godine.

Saab je u centar pozornosti došao jer brojne evropske zemlje žele obnoviti svoje vojne resurse, naročito nakon što je brojno naoružanje iz različitih zemalja poslano u Ukrajinu.

- Imat ćemo mnogo posla - kazao je Johansson dodavši kako ne vidi razloga što su neke švedske i međunarodne banke izrazile zabrinutost za industriju nakon invazije i sankcija Rusiji.

- Mislim da su mnogi shvatili što pružamo drugim zemljama kada su u pitanju mir i sigurnost - dodao je.

Globalna nestabilnost utječe i na lance opskrbe, no u SAAB-u kažu kako su opremljeni sirovinom za najmanje godinu dana, jer su zalihe počeli gomilati još u vrijeme pandemije. U petak su objavili financijske rezultate prema kojima im je u prvom kvartalu dobit porasla za 69 milijuna dolara, zaključuje Financial Times.