Njemačka stanogradnja je već tri godine u krizi, ali oporavak nije ni na vidiku.
Stanova u zemlji nema dovoljno, ali građevinske firme primaju sve manje narudžbina.
U posljednjoj anketi instituta Ifo, 57 posto firmi iz stanogradnje prijavilo je da nema dovoljno posla, što je više nego ikada ranije. Očekivanja od predstojećeg perioda su nadalje sumorna.
"Stanogradnji je kriza, izgleda, postala normalno stanje", ocijenio je direktor istraživanja Klaus Volrabe, prenosi agencija dpa.
Industrija gradnje stanova u Njemačkoj je krenula nizbrdo početkom 2022. Prije godinu, dostigla je najnižu tačku i od onda se, uprkos povremenim trzajima, nije osjetnije oporavila.
Hronično loše stanje nije posljedica slabe tražnje za novim stanovima, nego nepovoljnih okvirnih uslova, uključujući visoke troškove gradnje.
"Prilično nam je teško da ostanemo optimisti.
Ne nedostaje stanova svuda u Njemačkoj, nego samo u velikim gradovima", rekao je direktor krovnog udruženja stanogradnje Tim-Oliver Miler.
Na primjer, 2022. u Berlin se doselilo više od 75.000 ljudi, a završeno je samo 15.000 novih stambenih jedinica.
Odlazeća vlada kancelara Olafa Scholzaa je na početku mandata obećala 400.000 novih stanova svake godine, ali to ni izbliza nije postigla.
U 2023 godini. izgrađeno je nešto manje od 300.000 stanova, a Ifo prognozira da će taj broj 2026. pasti na manje od 200.000.