Vijesti

Nenadić za Raport: Prihodi u budžet manji za 88 miliona KM. Kreću uštede

Premijer Kantona Sarajevo Mario Nenadić nedavno je pokrenuo inicijativu za pokretanje procesa za izmjene i dopune kolektivnih ugovora prema sindikatima u javnom sektoru.

Zbog smanjenja priliva sredstava u Budžet Kantona Sarajevo, zbog čega je teško očekivati da se ugovorene obaveze mogu u potpunosti ispuniti, Nenadić je zatražio od sindikata da obavijeste Vladu KS o stavovima i prijedlozima vezanim za ovo pitanje. Time bi se krenulo u pokretanje pregovora o potpisivanju izmjena i dopuna kolektivnih ugovora.

Počinju pregovori

Nenadić za Raport kaže kako je od proglašenja stanja prirodne nesreće 18. 3. 2020. godine do 21. 9. 2020. godine ukupan priliv prihoda u Budžetu KS je za 52.075.788,32 KM manji u odnosu na isti period prethodne godine. Nenadić naglašava da ukoliko se iz ukupnog priliva prihoda u 2020. godini izuzmu dobijena sredstva od MMF-a u iznosu od 36.178.423 KM (august 2020. godine), ukupan priliv u uporednom periodu manji je za 88.254.211,32 KM.

Na pitanje da li njegova inicijativa prema sindikatima znači i smanjenje plaća, Nenadić kaže kako se ne radi o inicijativi za smanjenje plaća, nego o inicijativi za otvaranje pregovaračkog procesa sa socijalnim partnerima, s ciljem postizanja dogovora koji u konačnici mogu rezultirati ostvarivanjem ušteda na raznim pozicijama i preusmjeravanja tako ostvarenih ušteda na prioritete koji se odnose na očuvanje privrede i radnih mjesta u KS.

„Radi se o jednom od zaključaka sa nedavno održanog sastanka Ekonomsko-socijalnog vijeća KS na kojem se razgovaralo o pitanjima podrške privrednim subjektima u KS. Tri socijalna partnera, a to su predstavnici vlasti, Udruženja poslodavaca i sindikati, zaključili su da se trebaju nastaviti službeni razgovori na temu analize stanja u privredi, nastavku sistemske podrške realnom sektoru i očuvanju radnih mjesta, te je zaključak bio da će Vlada obaviti konsultacije sa socijalnim partnerima s ciljem postizanja najboljih i najprihvatljivijih rješenja.

Kanton Sarajevo direktno na budžetu ima oko 14.000 zaposlenih u 162 budžetska korisnika. Na godišnjem nivou za ove potrebe se izdvaja oko 465 miliona KM, što je mjesečno oko 38 miliona. Ako znamo kako se budžet puni i ako se tome dodaju i zaposleni u oblasti zdravstva koje ima poseban fond i finansira se iz budžeta Zavoda zdravstvenog osiguranja, te činjenica da ovim brojevima nije obuhvaćen javni sektor na nivou Grada i općina, brojevi i cifre se značajno uvećavaju. Jasno je da je stanje uzrokovano koronom neredovno i zato se i aktiviraju određeni mehanizmi koji su ugovoreni upravo za ovakve i slične situacije“, ističe Nenadić.

Uz navedeno, ističe Nenadić, tu su i problemi u javnim preduzećima i ustanovama, koja su također usljed pandemije došla u tešku situaciju, te je i tu, u pojedinim situacijama, bilo potrebno intervenirati kroz budžet Kantona.

„Dakle ovo je jedna vanredna, kolektivnim ugovorom propisana mogućnost, a to je otvaranje pregovora između potpisnika kolektivnog ugovora s ciljem iznalaženja najboljih rješenja za prevazilaženje problema koji se javljaju u njegovoj primjeni.

Vlada želi da sve aktivnosti provodi u skladu sa zakonom i kolektivnim ugovorom. Ne želimo stvarati osnov da nekim unilateralnim tj. jednostranim postupcima, kao što je smanjenje plaća, jer time stvaramo osnov za nove tužbe, jer vidimo šta se u prošlosti dešavalo sa tužbama zaposlenih u javnom sektoru. Dobar primjer su neisplaćena sredstva po pravosnažnim presudama radnika u javnom sektoru u iznosu većem od 30 miliona KM koje su na čekanju za plaćanje“, ističe Nenadić.

Bolja raspodjela budžeta

Pregovori sa nekim sindikatima, kaže premijer Kantona Sarajevo, su u toku, jer su kolektivni ugovori pri isteku. Neki sindikati su se već odazvali pozivu.

„Vidimo iz prvih reakcija sindikata u javnom sektoru, da su ispravno razumjeli ovaj poziv Vlade i udruženja poslodavaca, sigurni smo da ima prostora za uštede i za bolju i racionalniju raspodjelu budžeta po predmetnom pitanju!

Privreda je zaista jako pogođena posljedicama korone, poslodavci su pod pritiskom, u jednom dijelu su oslobođeni određenih fiskalnih i parafiskalnih obaveza, radili smo i značajne uštede kod budžetskih korisnika, a tako ostvarene uštede usmjeravaju se u podršku privredi. Ova aktivnost koju smo pokrenuli prema sindikatima u javnom sektoru, samo je dodatna mjera koja u okviru programa kratkoročnih i srednjoročnih mjera, kroz određena privremena rješenja, treba pomoći održivosti privrede u Kantonu Sarajevo“, zaključuje Nenadić.