Svijet

Nepotopivi švedski nosač aviona trn je u oku Putinu: Upoznajte ključ Sjeverne Evrope. ‘Ko ovdje sjedi kontroliše Baltik’

Švedsko ostrvo Gotland, koji su nakratko okupirale ruske trupe 1808. tokom rata u kojem je Finska tokom jednog vijeka pala pod vlast cara, smatra se važnim za odbranu Švedske i ugroženih baltičkih članica NATO-a Latvije, Litvanije i Estonije.

"Ako bi Rusi okupirali dijelove Švedske, to bi stvorilo neku vrstu... ’zida‘ kroz koji bi NATO morao da se probije prije nego što može da pomogne svojim baltičkim članicama", rekao je Karlis Neretnieks, bivši general-major i šef Švedskog koledža nacionalne odbrane.

"Sa Švedskom u NATO-u, ovaj 'zid' bi manje-više postao 'put' za pomoć baltičkim državama."

Nakon što je povukla svoje snage sa Gotlanda nakon raspada Sovjetskog Saveza prije tri decenije, Švedska žurno obnavlja svoje vojno prisustvo na ostrvu, 170 km (105 milja) dugom stjenovitom izdanju usred Baltičkog mora koje je popularno mjesto za odmor mnogih Šveđana.

Godine 2018. ponovo je aktiviran vojni puk Gotland i ojačana je odbrana ostrva raketama zemlja-vazduh i drugim mjerama. Izgradnja je dio opšteg ponovnog naoružavanja izazvanog ruskom aneksijom Krima 2014.

Švedska vojska i vlada saopštile su da ne vjeruju da Rusija planira invaziju.

Ali akcije predsednika Vladimira Putina u Ukrajini znače da je malo njih voljno da se oslone na tu pretpostavku za svoju sigurnost, a očekuje se da Švedska prati primjer susjedne Finske i objavi da želi da podnese zahtjev za članstvo u NATO savezu.

"Kratkoročno gledano, vojna situacija bi bila bolja za Švedsku i za Gotland“, rekao je pukovnik Magnus Frikval iz puka Gotland.

„Efekat praga bi bio veći za Rusiju u smislu napada na zemlju NATO-a nego na zemlju koja nije u NATO-u".

Odluka o pridruživanju bi ponovo nacrtala sigurnosnu mapu Sjeverne Evrope, stvarajući uglavnom neprekinutu grupu NATO država širom kontinenta od Arktika do Crnog mora.

Za ljude Gotlanda, čija je slikovita obala prošarana napuštenim mitraljeskim gnijezdima iz Drugog svetskog rata, posljednjih mjeseci donijeli su osećaj povratka u prošlo doba, kada se nikada nije sumnjalo u njen strateški značaj na granici Hladnog rata.

„Gotland“, rekao je penzionisani oficir Rutger Banholc, bivši šef domobranstva. „To je nosač aviona".

„Onaj ko sjedi na Gotlandu kontroliše velike dijelove Baltičkog mora".