Svijet

Nešto čudno se dešava u Bjelorusiji: Da li Lukašenko okreće leđa Putinu i Moskvi?

Aleksandar Lukašenko je evropski nekraljevski vladar s najdugovječnijim stažem - i nada se da će izdržati usprkos tome što podržava ruski rat protiv Ukrajine koji sada posustaje.

Ruska invazija 24. februara pokrenuta je djelomično s bjeloruskog teritorija - što je bila odskočna tačka za trupe koje imaju za cilj zauzeti Kijev sa sjevera. Bjelorusija je dala logističku podršku i zračne baze, ali nikada nije poslala svoje snage da se pridruže borbama.

Ruske trupe su se od tada povukle iz sjeverne Ukrajine i uglavnom su otišle iz Bjelorusije - otvarajući put Lukašenku da se pokuša vratiti na svoju provjerenu metodu opstanka na vlasti balansirajući između Kremlja i Zapada.

Opipava da vidi može li njegov sankcionirani režim igrati ulogu u eventualnim mirovnim pregovorima o okončanju rata u Ukrajini.

"Ne može biti pregovora bez Bjelorusije", rekao je Lukašenko prošlog mjeseca. “Ne može biti odvojenih sporazuma iza leđa Bjelorusije.”

To je užasna ideja, rekao je Pavel Latushko, bivši bjeloruski ambasador u Poljskoj, Francuskoj i Španiji, a sada vođa opozicije koji živi u egzilu. Rekao je da se Lukašenko pokušava "legalizirati u očima međunarodne zajednice".

"To se ne smije dopustiti ni pod kojim okolnostima", rekao je Latushko za POLITICO. “Bjelorusko bi stanovništvo to shvatilo kao izdaju i dalo bi vrlo demotivirajuću poruku civilnom društvu da je nemoguće [diktaturu] zamijeniti demokratijom.”

Lukašenkove vještine smirivanja moćnijih susjeda stavljene su na kušnju ratom.

Kada je ruski predsjednik Vladimir Putin jačao snage oko Ukrajine uoči invazije, Lukašenko je prvo rekao da su oni dio vojnih vježbi i da će uskoro ići kući, prije nego što je promijenio smjer i rekao da će ostati mnogo duže.

Nakon što je invazija bila u toku, posjetio je Kremlj i pedantno objasnio Putinu zašto je invazija nužna - pojava koja je iznjedrila desetke memova koji se rugaju njegovoj servilnosti prema ruskom vođi.

Dok je pokušavao ugoditi Putinu, koji pruža političku i financijsku podršku koja omogućuje Lukašenku da ostane na vlasti, bjeloruski čelnik je također izbjegao pritisak da pošalje svoju malu vojsku u sukob.

Rat nije popularan kod kuće. Prema anketi nezavisnog bjeloruskog sociologa Andreja Vardomatskog, dvije trećine zemlje protivi se korištenju bjeloruske infrastrukture za ruske vojne operacije u Ukrajini, 11 posto podržava ulazak bjeloruskih trupa u Ukrajinu, a 50,4 posto ne odobrava ruske akcije u Ukrajini.

Neslaganje kod kuće

Iako su ulični protesti krajem februara gotovo odmah izgubili zamah, opozicioni čelnici pozvali su pristaše da se uključe u djela sabotaže, na primjer ometanjem željezničkog prometa koji je dopremao zalihe ruskih vojnika.

U martu je jedan opozicioni pristaša teško ranjen tokom policijske racije protiv pokušaja sabotaže na željeznici.

"Teška hapšenja kriminalaca imala su prilično učinkovit i otrežnjujući učinak", rekao je bjeloruski ministar unutarnjih poslova Ivan Kubrakov Lukašenku prošlog mjeseca, izvještavajući o, kako je rekao, "terorističkim napadima" na željezničku infrastrukturu.

"Imam dovoljno snaga i sredstava i momaka koji će stati uz mene, a mi ćemo obezglaviti svakoga ko želi narušiti mir i tišinu u našoj zemlji", odgovorio je Lukašenko.

Bjeloruski parlament također je odobrio izmjene Kaznenog zakona prema kojima se "pokušaj terorizma" kažnjava smrću.

Obim i učinkovitost takvog otpora i sabotažnih napora teško je nezavisno procijeniti; opozicija kaže da je uspjela spriječiti željeznički promet, iako mreža nije bila paralizirana.

Lukašenko također pokušava iskoristiti sankcije nametnute njegovom režimu kako bi izgradio osjećaj da je zemlja ugrožena, s ciljem da ojača svoju vlast; Bjelorusijom je vladao od 1994.

“Moramo samo naporno raditi i prestati se žaliti na sankcije”, rekao je prošle sedmice, dodajući: “Moramo biti oprezni da ne budemo uhvaćeni u nevolje. Glavno je izbjeći rat.”

Njegova vlada je godinama pod sankcijama, ali je razmjer povećan nakon nasilnog slamanja nakon lažnih predsjedničkih izbora 2020., još jednom pojačan kada je zemlja prošle godine nezakonito preusmjerila avion da sleti u Minsk kako bi uhapsila opozicionog aktivistu, a zatim dosegla nove razine čvrstoće nakon invazije na Ukrajinu.

"Još jednom jačamo naše sankcije protiv Kremlja i njegova saradnika, Lukašenkovog režima", rekla je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen nakon početka rata.

Sada se Lukašenko pokušava distancirati od Moskve.

Unatoč pooštravanju zakona protiv protesta, Lukašenko je također premjestio neke političke zatvorenike iz zatvora u kućni pritvor i dopustio im putovanje bez viza u Bjelorusiju iz Litve i Latvije. Migracijska kriza koju je izazvao Lukašenko, koji je poticao ljude da lete u Minsk i pokušaju ući u EU, je popustila.

Diplomatski 'pipači'

Dana 6. marta, gotovo odmah nakon što su se ruske trupe povukle iz sjeverne Ukrajine, bjeloruski ministar vanjskih poslova Vladimir Makei poslao je pismo nekim svojim kolegama iz EU-a, u kojem je “kategorički” odbacio “bilo kakve insinuacije o tome da je Bjelorusija na neki način uključena u neprijateljstva u Ukrajini.

Također je pozvao "[koristeći] diplomatski alat za ponovno uspostavljanje dijaloga." Latuško je rekao da bi Makejevo pismo trebalo dočekati "kamenom hladnom šutnjom".

Pismo je poslano Njemačkoj, Francuskoj, Austriji i Mađarskoj, priopćila je opozicija. Ali odgovor je bio oprezan.

Francuski diplomat rekao je za POLITICO da Francuska ne priznaje rezultate predsjedničkih izbora 2020., zahtijeva oslobađanje svih političkih zatvorenika i poziva Bjelorusiju da prestane dopuštati korištenje svog teritorija u ratu Rusije protiv Ukrajine.

Glasnogovornik austrijskog ministarstva vanjskih poslova potvrdio je primitak pisma i rekao da je Beč "u procesu razgovora sa svojim partnerima u EU". Mađarsko ministarstvo vanjskih poslova nije odgovorilo na zahtjev za komentar.

Latuško je upozorio da će se Bjelorusija vjerovatno vratiti na prijašnje napore trgovine političkim zatvorenicima za ublažavanje sankcija, te da Lukašenkovi diplomati također vrte liniju da je "jedina osoba koja može spasiti Bjelorusiju i zaštititi je od Rusije jest Lukašenko".

"To je pokušaj povratka legitimiteta, ukidanja sankcija i nastavka poslovanja kao i obično", rekao je Franak Viačorka, savjetnik čelnice opozicije Svetlane Tikhanovskaya.