Zdravlje

New York Times objasnio: Kako koronavirus “otima” ćelije i kako ga sapun ubija

Virus Covid-19 sedmi je do sada poznati koronavirus koji može zaraziti ljude. Kako on djeluje kada uđe u organizam, objasnili su stručnjaci za New York Times.

Virusi iz grupe korona su tako nazvani zbog izgleda. Naime, imaju šiljke koji podsjećaju na krunu na površini. Virus je umotan u mjehurić masnih molekula lipida koji se raspada prilikom kontakta sa sapunom.

Virus ulazi u tijelo putem nosa, usta ili očiju, zatim se kači za ćelije u dišnom putu koje proizvode protein ACE2. Vjeruje se da su domaćini virusa slijepi miševi, gdje se kačio za slične proteine.

Virus inficira ćeliju spajajući svoju masnu membranu sa membranom ćelije. Jednom kad se nađe u tijelu, koronavirus oslobađa isječak genetskog materijala - ribonukleinsku kiselinu (RNK).

Genom virusa je manje od 30.000 genetskih "slova" dugačak. Pod slovima se misli na aminokiseline, a ljudski ih ima više od tri milijardi. Inficirana ćelija čita RNK i počinje praviti proteine koji trebaju imunološki sistem zadržati na odstojanju i pomoći da se sastave nove kopije virusa.

Antibiotici ubijaju bakterije, ali nisu efikasni protiv virusa. Međutim, istraživači testiraju antivirusne lijekove koji bi mogli poremetiti virusne proteine i zaustaviti infekciju.

Kako infekcija napreduje, "mašina" ćelije počinje lučiti nove šiljke i druge proteine koji zatim prave više kopija koronavirusa. One se sastavljaju i prenose do vanjskih ivica ćelije.

Svaka inficirana ćelija može otpustiti milione kopija virusa prije nego što se ćelija konačno slomi i umre. Virusi mogu zaraziti okolne ćelije ili se naći u kapljicama koje zatim mogu kihanjem ili kašljanjem napustiti  pluća.

Većina zaraza koronavirusom izaziva groznicu i povišenu temperaturu, dok se imunološki sistem bori protiv virusa. U ozbiljnijim slučajevima imunitet može pretjerati sa reakcijom i početi napadati ćelije pluća. Tada pluća postaju opterećena tečnošću i umirućim ćelijama, zbog čega dolazi do problema sa disanjem. Mali procenat infekcija može dovesti do akutnog respiratornog distres sindroma, a moguće i smrti.

Kašljanje i kihanje može izbaciti kapljice kojima se virus širi na ljude koji se zateknu u blizini i obližnje površine na kojima virus može ostati zarazan u periodu od nekoliko sati do nekoliko dana.

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti preporučuju ljudima sa dijagnozom Covida-19 da nose maske kako bi manje širili zarazu. Zdravstveni radnici i drugi koji se brinu o zaraženim ljudima također bi trebali nositi.

Vakcina koja bude napravljena trebalo bi pomoći tijelu da proizvede antitijela koja ciljaju virus i spriječe ga da inficira ljudske ćelije. Vakcina protiv gripe djeluje na sličan način, ali antitijela koja nastaju vakcinom protiv gripe ne štite od koronavirusa.

Sapun uništava virus kada se dijelovi molekula sapuna uvuku u lipidnu membranu ćelije virusa i razore ga. Najbolji način da se izbjegne zaraza koronavirusom je da perete ruke sapunom, izbjegavate dodirivanje lica, držite se podalje od bolesnih ljudi i redovno čistite često dodirivane površine.