Svijet

New York Times objavio porijeklo koronavirusa: Evo kako i odakle je sve počelo

Naučnik koji je proučavao javne izvještaje o ranim slučajevima korone u Kini izvijestio je u četvrtak da je ranija istraga Svjetske zdravstvene organizacije vjerovatno pogriješila u ranoj kronologiji pandemije.

Nova analiza sugerira da je prvi poznati pacijent oboljeli od koronavirusa bio prodavač na velikoj tržnici životinja u Wuhanu, a ne računovođa koji je živio više stotina kilometara od nje, piše New York Times koji ovu vijest donosi kao ekskluzivnu, prenosi Index.hr.

Izvještaj, objavljen u četvrtak u prestižnom časopisu Science, oživjet će, premda zasigurno neće riješiti, raspravu o tome je li pandemija započela prelaskom virusa s divljih životinja, koje se prodaju na tržnici, na ljude, curenjem iz virološkog laboratorija u Wuhanu ili na neki drugi način.

Potraga za porijeklom najveće javnozdravstvene katastrofe vijeka potaknula je geopolitičke bitke, a posljednjih mjeseci pojavilo se nekoliko novih činjenica koje bi riješile to pitanje.

Naučnik tvrdi da je pandemija počela na tržnici morskih plodova Huanan

Michael Worobey, naučnik i vodeći stručnjak za praćenje evolucije virusa na Univerzitetu u Arizoni, otkrio je odstupanja u vremenskim okvirima kopajući po svemu što je ranije objavljeno u medicinskim časopisima, kao i po video intervjuima u kineskim novinama s dvije osobe za koje se vjeruje da su prve dokumentirane osobe s koronom.

Dr. Worobey tvrdi da veze dobavljača s tržnice morskih plodova Huanan, kao i nova analiza veza najranijih hospitaliziranih pacijenata s tržnice, snažno upućuju na to da je pandemija počela baš tamo.

"U ovom gradu od 11 miliona ljudi, polovica ranih slučajeva povezana je s mjestom koje je veličine nogometnog igrališta", rekao je dr. Worobey.

"Postaje vrlo teško objasniti taj obrazac ako epidemija nije započela na tržnici."

Nekoliko stručnjaka, uključujući jednog od istražitelja pandemije koje je izabrao WHO, rekli su da je  dr. Worobey obavio odličan "detektivski posao" te da je prvi poznati slučaj korone najvjerovatnije bio prodavač morskih plodova.

Ne slažu se svi s ovim zaključkom

No neki od njih su rekli da još uvijek nema dovoljno dokaza da se odlučno odgovori na pitanje kako je i gdje pandemija zapravo počela. Sugerirali su da je virus vjerojatno zarazio "nultu osobu" nekad prije ovog slučaja prodavača s tržnice morskih plodova, a zatim zahvatio kritičnu masu da bi se potom proširio na tržnici. 

Studije promjena u genomu virusa, uključujući i onu koju je napravio sam dr. Worobey, sugeriraju da se prva zaraza dogodila otprilike sredinom novembra 2019., sedmicama prije nego što se dotični prodavač razbolio.

"Nije da se ne slažem s analizom", rekao je Jesse Bloom, virolog u Centru za istraživanje raka Fred Hutchinson, pa nastavio:

"Ali ne slažem se da je ijedan od podataka dovoljno jak ili potpun da se išta vrlo pouzdano može reći, osim da je tržnica morskih plodova Huanan očito bilo super-žarište."

Dr. Bloom također ističe da ovo nije prvi put da se u WHO-ovom izvješću, rađenom u saradnji s kineskim istraživačima, pronalaze pogreške koje uključuju potencijalne  veze ranih pacijenata s tržnicom.

"Samo je zapanjujuće da u svim tim slučajevima stalno postoje nedosljednosti o tome kada se to dogodilo", rekao je.

Kako je sve počelo?

Krajem decembra 2019. liječnici u nekoliko bolnica u Wuhanu primijetili su misteriozne slučajeve upale pluća koji su se pojavili kod ljudi koji su radili na tržnici morskih plodova Huanan, vlažnom i slabo prozračenom prostoru gdje su se prodavali plodovi mora, perad, meso i divlje životinje. 

30. decembra službenici javnog zdravstva rekli su bolnicama da prijave sve nove slučajeve povezane s tržnicom.

U strahu od ponavljanja SARS-a, koji je došao s kineskih životinjskih tržnica 2002. godine, kineski dužnosnici naredili su zatvaranje tržnice Huanan, a policajci u Wuhanu su je zatvorili 1. januara 2020. Unatoč tim mjerama, novi slučajevi su se rapidno prošili kroz Wuhan.

Wuhanske vlasti priopćile su 11. januara 2020. da su se slučajevi počeli pojavljivati 8. decembra. U februaru su identificirali najranijeg pacijenta kao stanovnika Wuhana s prezimenom Chen, koji se razbolio 8. decembra i nije imao veze s tržnicom.

Kineski dužnosnici i neki vanjski stručnjaci sumnjali su da je u početku visok postotak slučajeva povezanih s tržnicom mogla biti statistička pojava poznatija kao pristranost utvrđivanja. Obrazložili su da je poziv dužnosnika od 30. decembra da prijave bolesti povezane s tržnicom možda naveo liječnike da previde druge slučajeve koji nemaju veze s tržnicom u Huananu.

"Taj datum 8. decembra bio je pogrešan"

"Na početku smo pretpostavili da bi tržnica morskih plodova mogla imati novi koronavirus", rekao je Gao Fu, direktor kineskog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, u maju 2020., prenio je China Global Television Network. 

“Ali sada se ispostavilo da je tržnica samo jedna od žrtava zaraze.”

Do proljeća 2020. viši članovi Trumpove administracije gurali su narativ da je virus pobjegao s Intituta za virologiju u Wuhanu, koji ima kampus otprilike 13 kilometara udaljen od tržnice Huanan, preko puta rijeke Jangce.

U januaru ove godine istraživači koje je izabrao WHO, posjetili su Kinu i razgovarali s računovođom koji je navodno razvio simptome 8. decembra. Njihovo izvješće iz marta 2021. opisuje ga kao prvi poznati slučaj.

No Peter Daszak, ekolog bolesti u EcoHealth Alliancea koji je bio dio WHO-ovog tima, rekao je da ga je analiza dr. Worobeya uvjerila da su pogriješili.

"Taj datum 8. decembra bio je pogrešan", rekao je dr. Daszak.

"Stručnjaci WHO-a računovođu nikad nisu pitali kad je razvio prve simptome"

"WHO-ov tim nikad nije pitao računovođu kad je razvio prve simptome", dodao je

"Umjesto toga, datum 8. decembra dan im je od strane liječnika iz bolnice Hubei Xinhua, koji su primili ostale prve slučajeve, ali ne i Chena. Dakle, tu je pogreška", ističe Dr. Daszak.

Za WHO-ov tim stručnjaka, kaže Daszak, intervju je bio slijepa ulica: računovođa nije imao očite veze s tržnicom životinja, laboratorijem ili masovnim okupljanjem. Rekao im je da voli provoditi vrijeme na internetu i trčati, a nije puno putovao.

"Bio je mlak koliko mlak može biti", dodaje Daszak.