Prošla godina bila je teška za sve koji se bave emulacijom jer je Nintendo pravio pritisak na nekoliko projekata poput Yuzu, Citra i Ryujinx, a neki su čak i ugašeni. Međutim, nijedan od tih slučajeva nije završio na sudu pa pravni status za emulatore i dalje ostaje neistražen. Sada možda znamo zašto.
Vodeći pravnici i stručnjaci za intelektualno vlasništvo iz Capcoma, Koeija, Sege, Konamija i Nintenda raspravljali su o različitim pitanjima vezanim uz autorska prava i intelektualno vlasništvo u gaming industriji. Zaključak svih njih jest - emulatori su potpuno legalni.
Ipak, postoji nekoliko načina na koje mogu kršiti zakon. Primjerice, Nintendo Switch koristi određene "tehničke mjere ograničenja" koje sprečavaju reprodukciju piratskih igara. Ako emulator za Switch pokušava zaobići te mjere, otvara se mogućnost pravnih problema.
Osim toga, specifični programi koje konzola koristi, poput početnog izbornika ili sučelja, također su zaštićeni autorskim pravima. Kopiranje tih elemenata u emulatoru otvara zaseban, ali podjednako kompliciran pravni problem.
Drugim riječima, emulacija sama po sebi nije ilegalna, ali korištenje emulatora na određene načine može i dalje kršiti zakon. Nintendo je utjecao na gašenje emulatora diljem svijeta zbog zaobilaženja tih tehnoloških mjera zaštite, predstavljajući to kao način zaštite developera. Firma je napravila nešto slično 2009., kada je udružila snage s 54 developera kako bi zatvorila firmu koja je proizvodila uređaj za igranje piratskih DS igara.
Također, emulatori koji upućuju korisnike na piratske igre ili drugi zaštićeni materijal krše zakon. Čini se da je to bio slučaj s Yuzuovim developerom Tropic Hazeom, za kojeg se šuška da je interno dijelio ROM-ove za najnovije Switch naslove.
Ne treba isključiti ni mogućnost da je Nintendo pojačao pravne akcije nedavno zbog kompatibilnosti s upravo najavljenom konzolom Nintendo Switch 2, koja bi trebala biti predstavljena krajem ove godine.