Vijesti

Nova dimenzija slučaja “Nadin”: Smije li Ljekarska komora kazniti doktore KCUS-a?

Slučaj djevojčice Nadin Smajlović kojoj je, prema navodima roditelja, uskraćeno liječenje na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu dobiva novi dimenziju.

Nadin je trenutno s roditeljima Aminom i Denisom Smajlovićem u Turskoj, gdje će se liječiti.

Naime, Tužilaštvo Kantona Sarajevo već je otvorilo predmet po ovom pitanju, a već je saslušana majka Amina koaj je predala i brojnu dokumentaciju kao dokaz da su ljekari na KCUS-u odbili liječiti njenu kćerku.

Paralelno s tim, porodica Smajlović, kako saznaje Raport, traži i od Ljekarske komore KS da pokrene postupak pred Odborom za medicinsku etiku i deontologiju.

Kako saznajemo, porodica Smajlović je inicijativu pokrenula uz pomoć Arijane Memić, zastupnice NiP-a u Skupštini Kantona Sarajevo.

Oni su podnijeli već jednu prijavu, međutim, ona je vraćena.

Prvi odgovor Ljekarske komore KS

Iz Ljekarske komore KS su tražili dopunu materijala i detaljan opis slučaja. To je, kako saznajemo i učinjeno i već početkom sedmice bi trebala dopunjena prijava biti ponovo upućena Ljekarskoj komori.

U inicijativi koju je napisla zastupnika Memić se navode imena ljekara koji su navodno odbili dati potpis da se djevojčica Nadin liječi u inostranstvu.

"Obzirom da i pored opće poznatih činjenica o slučaju uskraćivanja prava na liječenje mldb. Nadin Smajlović i uskraćivanja odobrenja za izmještanja pacijentice na liječenje izvan BiH, Ljekarska komora KS nije reagirala po službenoj dužnosti ili inicijativom njenih članova,
dajem Inicijativu za pokretanje postupka utvrđivanja povreda dužnosti ljekarskog zvanja protiv generalne direktorice KCUS-a Sebije Izetbegovići i 10 ljekara Pedijatrijske klinike KCUS-a i to: dir. discipline dr. Edo Hasanbegović, dr. Danka Pokrajac, dr. Zijo Begić, dr Sniježana Hasanbegović, dr. Melika Melunović, dr. Feriha Hadžagić-Ćatibušić, dr. Ismeta Kalkan, dr. Verica Mišanović, dr. Meliha Sakić i dr. Sajra Užičanin. Inicijativu pokrećem na osnovu Člana 7 Pravilnika o odgovornosti članova Komore", navela je Memić.

Faksimil inicijative Arijane Memić

Ona traži da se inicijativa usvoji i da slučaj procesuiraju nadležna tijela Ljekarske komore KS prema odredbama Pravilnika.

"Smatram da su imenovani počinili tešku povredu Kodeksa medicinske etike i deontologije te da ima osnova za izricanje najteže sankcije iz Člana 3 Pravilnika – oduzimanje odobrenja – licence za samostalan rad", zaključila je Arijana Memić u svom pismu.

Prije nekoliko dana Raport je ekskluzivno objavio i odgovor Ombudsmena za ljudska prava u kojem je potvrđeno da je KCUS povrijedio prava pacijentice Nadin. Pored toga, i Agencija za zaštitu ličnih podataka je utvrdila da je KCUS neovlašteno objavio ime pacijentice i nalaze.

Međutim, mediji su ranije pisali da je Ljekarska komora KS pod potpunom kontrolom direktorica KCUS-a Sebije Izetbegović. Zbog toga je sad pitanje kakvu će odlulu donijeti u Ljekarskoj komori KS.