Kriminal

Novalić i zamjena telefona: Instrukcija ili strah od “industrijske špijunaže”

Sud BiH jučer je djelimično uvažio žalbu Tužilaštva BiH da se osumnjičenima u aferi "Respiratori" Fadilu Novaliću, Fahrudinu Solaku i Fikretu Hodžiću pojačaju mjere zabrane.

Ovakav potez Suda BiH potpuno je besmislen, kao i sam zahtjev Tužilaštva da se nakon skoro dva mjeseca uvodu mjere zabrane.

Žrtva industrijske špijunaže

No, u žalbi koje je Tužilaštvo BiH uputilo Sudu BiH mnogo je zanimljivih detalja. Kako je Raport već pisao, možda i najindikativnije što su istražitelji utvrdili jeste da je premijer Fadil Novalić, usred pandemije, nakon otkrivanja afere, zamijenio telefon i tako uništio dio mogućih dokaza.

Evo kako je to opisano u žalbi Tužilaštva:

"...Prvoosumnjičeni (Fadil Novalić, op.a.) je brisao-uništavao dokaze (sadržaj njegovih komunikacija-poruka na Viber grupi, koje se odnose na nabavku predmeta ugovora); prvoosumnjičeni je telefonski aparat koji je koristio u vrijeme izvršenja krivičnog djela, saznanjen da je isti oduzet od njegovih najbližih saradnika, zamjenio u inostranstvu za drugi rabljeni telefon. Službenicima Državne agencije za istrage i zaštitu, svjesno je predao drugi telefon. U sadržaju podataka predatog mobilnog telefonskog aparata i "Sim" kartice koji je oduzet od prvoosumnjičenog, provođenjem radnje dokazivanje-pretresanje sadržaja, utvrđeno je da je kompletan sadržaj Viber aplikacije izbrisan dana 17.05. 2020. godine...", navodi se između ostalog u žalbi.

Dio žalbe Tužilaštva BiH

Podatak da je Novalić baš u tom trenutku zamijenio mobilni telefon, odbrane je pravdala time da premijer ima naviku da svaki mjesec mijenja telefon, navodno jer je već bio žrtva industrijske špijunaže.

Poznato je da premijeri pa i većina članova Vlade telefone dobiva iz Bh telecoma i oni se ne mijenjanju rabljeni za rabljeni. Ukoliko se pak radi o privatnom telefonu Novalića, postavlja se pitanje kako je to premijer zamijenio telefon u sred pandemije? Postoji vjerovatnoća da to išlo preko njegove kćerka koja studira u Austriji. Međutim, kako je Raportu rečeno iz pouzdanih izvora, sumnja se i vrlo je vjerovatno da je Novaliću "savjetovano" da telefon "skloni" i preda istražiteljima pogrešan. Savjet je išao uz opasku "da će to biti riješeno".

Takve savjete Novalić je navodno dobivao od esdeaovaca u obavještajnim strukturama, kao što je Osman Mehmedagić.

Različiti i nepotpuni iskazi

No, nije to jedina zanimljivost u žalbi.

"Saslušani svjedoci-učesnici Viber grupe dali su nepotpune iskaze ili su njihovi iskazi sadržajno u koliziji s materijalnim dokazima."

Prema ranije objavljenim informacijama, saslušanbi su, pred trojek, Edita Kalajdžić, Hasan Ganibegović, Jelka Miličević, Aleksandar Zolak, Davor Pehar...

Ključni su iskazi Jelke Miličević i dva uposlenika Vlade FBiH - sekretarke Kalajdžić i šefa Kabineta Ganibegovića.

Prema našim saznanjima upravo se ključni iskaz Ganibegovića, koji je na sebe okrenuo istragu sastankom s advokatom Kadrijim Kolićem i Fikretom Hodžićem.

Od ranije je jasno, da je Novalić lagao. Lagao je medijima da nema pojma o cijelom poslu, da je za "Srebreni malinu" čuo iz medija...Istraga je pokazala sve suprotno.