Novi detalji nezapamćenog skandala: U dva meča palo 187 golova, čak je i sudija napustio teren

Sumnjivi rezultati sa 187 golova tokom 180 minuta u dvije utakmice u Sijera Leoneu, s plasmanom u Prvu ligu na kocki, predmet je istražnih organa.

Stigli su novi detalji neviđene nogometne prevare...

U isto vrijeme, igrali su Gulf FC protiv Koquime Libanon i Kahunla Rangers protiv Lumbebu Uniteda, s tim da su Gulf i Kahunla izjednačeni po bodovima i morali su se osloniti na omjer golova kako bi odlučili hoće li napredovati u Premier ligu iz Super10 Istočnog prvenstva.

Golgeterska "orgija"

Na poluvremenu je Gulf vodio sa 7:1, a Kahunla je imao samo 2:0… sve do drugog poluvremena, kada je uslijedila sumnjiva golgeterska "orgija".

Gulf je na kraju pobijedio Koquimu sa 91:1, a Kahunla je slavila sa sa 95:0 protiv Lumbebua… 187 golova u 180 minuta!

Novine "Corriere dello Sport" izvještavaju da je situacija bila toliko sramotna, s obzirom na jasno suučesništvo oba rivala, da je čak i jedan od sudaca na kraju napustio utakmicu.

Nogometni savez Sijera Leonea (SLFA) poništio je rezultate i otvorio istragu o očitom namještanju ove dvije utakmice.

"Ne možemo stajati po strani i gledati da ovakva neugodna situacija prolazi nekažnjeno", rekao je predsjednik SLFA Thomas Daddy Brima za BBC Sport Africa.

Hitna istraga

“Hitno ćemo pokrenuti istragu i privesti sve odgovorne. Sa svima koji budu proglašeni krivima bit će postupano u skladu sa zakonima SLFA-e. Također će biti predani državnoj komisiji za borbu protiv korupcije."

Ovi skandalozni rezultati postavili su i pitanje - koji je najveći rezultat u historiji nogometa?

Godine 2002. madagaskarski AS Adema pobijedio je SO l'Emyrne sa 149:0, što bi trebao biti najveći rezultat u historiji (odobren od strane Guinnessove knjige rekorda).

"Čuo sam za utakmicu lokalne lige u Nottinghamu koja je završila sa 50:2, a bilo je 43:0 u austrijskoj regionalnoj utakmici prije Drugog svjetskog rata. Plus 36:0 između Arbroatha i Bona Accord 1885. Međutim, ništa tako veliko kao ovo. To je svakako svjetski rekord", reoka je David Barber, historičar engleskog nogometa.