Svijet

Nuklearni program. Iranci optužuju zapadne zemlje da koče napredak: “Vi se pretvarate, a ne pregovarate!”

Nije to neuobičajeno, kad jedna tema preuzme medijsku i inu pozornost, nema pomoći. Pa tako gotovo nitko nije zamijetio da je priopćenje Kremlja, nakon subotnjeg telefonskog razgovora francuskog i ruskog predsjednika Emmanuela Macrona i Vladimira Putina, završilo sljedećom rečenicom:

"Osim toga, dotaknuli su se očuvanja i potpune usklađenosti sa Zajedničkim sveobuhvatnim planom djelovanja za iranski nuklearni program".

Pregovori u Beču, gdje je sjedište UN-ove agencije za nuklearnu energiju (IAEA), o iranskom nuklearnom programu, nastavljeni su prije tjedan dana, prošlog utorka, 8. februara, prenosi "Jutarnji list".

Riječ je o želji Sjedinjenih Američkih Država da se vrate u sporazum, nakon što je bivši predsjednik Donald Trump nepromišljeno istupio iz JCPOA, engleskog akronima za taj sporazum.

Maksimalni pritisak

I uveo politiku "maksimalnog pritiska" na koju je Teheran odgovorio "maksimalnom izdržljivošću". Trump više nije predsjednik, a Iran jača nuklearni program.

Na početku novog kruga pregovora, izaslanici su rekli da su dosadašnje runde postigle ograničen napredak. Pregovori su obnovljeni dolaskom na vlast nove administracije u SAD, ali su stali prije iranskih izbora u junu i nastavljeni u novembru prošle godine.

U nedjelju navečer, 13. februara, jedan od iranskih zvaničnika optužio je zapadne strane u pregovorima da koče daljnji napredak. Ali Shamkhani, tajnik Vrhovnog vijeća nacionalne sigurnosti, na Twitteru je objavio da zemlje Zapada, a riječ je o SAD, Ujedinjenoj Kraljevini, Francuskoj i Njemačkoj, nastavljaju "predstavu" kako bi izbjegle djelovanje u skladu s obvezama, prenijela je iranska agencija Fars.

Shamkhani je prošlog ponedjeljka, 7. februara, upozorio da je ključ uspjeha pregovora u američkom ukidanju "okrutnih sankcija". Naputak iranskim pregovaračima je precizno utvrđen. Sporazum u kojem nisu uklonjene sankcije, koje predstavljaju najveći pritisak, ne može biti temelj dobrog dogovora, napisao je tada na Twitteru.

Ova je izjava u izravnoj suprotnosti s objavom koju je na Twitter stavio glavni ruski pregovarač Mihail Uljanov:

"Sve su ocjene bile pozitivne. Tokom pregovora postignut je znatan napredak."

Pozitivna slika

Nije isključeno da je riječ o svjesnom pokušaju kreiranja pozitivne slike u trenutku kad se Rusija nalazi pod snažnim pritiskom zbog ukrajinske krize. Pokazati da pregovori na drugom sektoru daju rezultat.

Iako je ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov u četvrtak, 10. februara, izjavio da je još dalek put do oživljavanja JCPOA. Narodna Republika Kina, po običaju, šuti.

Teheran smatra da ima pregovaračku prednost u odnosu na SAD jer bi svjetskom energetskom tržištu dobro došlo ukidanje sankcija i slobodna trgovina iranskom naftom. U situaciji kad se cijena barela popela na 96 dolara i ide prema psihološkoj granici od 100 (prije 18 godina psihološka granica je bila 50).

Reuters je u četvrtak, 10. februara, objavio da je izvoz iranske nafte u stalnom rastu te je dosegao razinu od milion barela dnevno usprkos sankcijama. To je najviša razina otkad je 2018. Trump izašao iz JCPOA i vratio sankcije.

Kupci su gotovo isključivo Kinezi, što predstavlja problem za Islamsku Republiku jer im mora prodavati naftu ispod tržišne cijene. Ali je važan element u procjeni pregovaračkih pozicija za obnovu JCPOA.

Kartel proizvođača nafte OPEC+ (+ je Rusija) pomno prati pregovore u Beču toplo se nadajući da će potrajati što dulje kako bi oni mogli upravljati tržišnom cijenom.

Ostvariti što više zarade iz situacije koja im u svakom pogledu ide na ruku. Iako su s više strana stigli pozivi da povećaju proizvodnju kako bi smanjili inflatorni pritisak visoke cijena energenata, ostali su pri politici postupnog povećanja proizvodnje. Ulazak Irana na tržište im u ovom trenutku, zbog toga, ne odgovara.